Okurky na venkovní záhony

Na českých zahradách se okurky pěstují málo – klasickým okurkovým teritoriem bývá skleník, případně fóliovník. Není ale důvod si salátové okurky nevysadit i na volné záhony.

Na českých zahradách se okurky pěstují málo

Na českých zahradách se okurky pěstují málo

Okurky jsou, jako všechny plodové zeleniny, náročné na výživu, navíc ale ještě potřebují dostatek organické hmoty v půdě. Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým). Na jaře se pod kořeny zarývá koňský hnůj, který má za cíl prohřát půdu v oblasti kořenů. Toto opatření. ale při pozdějších termínech výsadby není nutné. Záhon pro venkovní okurky by měl být i dost velký, alespoň 6–10 m2. V chladnějších polohách nebo na místech s nízkými nočními teplotami je na místě jeho překrytí černou textilií. Ta v půdě udrží teplo i vlhkost. Výborně se osvědčuje také mulčování. Spon, do se kterého okurky vysévají (nebo vysazují sazenice), je asi 60 x 60 centimetrů. Pro přímý výsev na záhony je vhodnější vybrat rané odrůdy, které bez problémů do konce léta dorostou a zaplodí. Dalším kritériem výběru je odolnost proti padlí, které venkovní okurky často sužuje. Mladé sazenice je vhodné zaštípnout zhruba za čtvrtým až pátým květem, aby byly košatější a více kvetly a plodily. Tento zásah lze ale bez problémů provést jen na zahrádce, při polním pěstování nebo na velké ploše se nedělá.

Odrůdy (vyšlechtěné firmou Semo)

  • ‘Cheer F1’ – velmi raná odrůda, kterou je možné vysadit i po raných bramborách. Má velice dobrý zdravotní stav.
  • ‘Linda F1 MIX’ – hodí se i pro pozdní výsevy. Kvete jen samičími květy, proto se do osiva přidává i opylovač (mix). Má dobrý zdravotní stav a netrpí padlím.
  • ‘Perseus F1’ – tato univerzální a výnosná odrůda, potřebuje za sucha průběžně zalévat, jinak vytváří lehce nahořklé plody.
  • ‘Markyza F1’ – jde o polní okurku s dobrým zdravotním stavem, která je tolerantní k napadení padlím a plísní okurkovou.

Odrůdy (ostatní)

  • ‘Sprint F1’ – poloraná a velmi úrodná odrůda s dlouhým obdobím sklizně je přímo určena pro polní pěstování. Je vysoce odolná vůči plísni okurkové.
  • ‘Altaj F1’ – tato dobře plodící poloraná odrůda má pevné plody s malými semeníky, které nehořknou. Je odolná vůči virové mozaice okurky a padlí okurkovému a je také velice tolerantní k plísni okurkové.
  • ‘Vert petit de Paris’ – poloraná a velice výnosná a chutná odrůda vytváří krátké plody, které nikdy nežloutnou a jejichž dužnina je křehká a sladká. Je tolerantní vůči virové mozaice okurky a černi okurkové.

Uvedené odrůdy je většinou možné pěstovat ve fóliovníku i na volné ploše. U některých odrůd se v krytých prostorách může ale vyskytnout problém s opylením, což se na volné ploše nestává. I to je výhoda pěstování okurek na záhonech.

Výhody pěstování na záhonech

  • Nízké náklady – nepotřebujete skleník a odpadají vám i výdaje za nákup roubovaných okurek hadovek.
  • Nenáročný výsev – polní okurky se většinou nemusejí předpěstovat a vysévají se do hnízd přímo.
  • Menší podíl práce – polní okurky není třeba vyvazovat, nezbytně nutné není ani zaštipování.
  • Dlouhá sklizeň – při dobrém počasí plodí okurky až do poloviny října.
  • Menší nároky na vláhu – okurky lépe kryjí půdu a zabraňují tak odparu z jejího povrchu.
  • Lepší zdravotní stav – polní okurky nenapadají obávaní nepřátelé skleníkových hadovek – svilušky. Může je postihnout plíseň okurková, proti které je ale snadnější zasáhnout běžnými fungicidy nebo prostředky biologické ochrany. Málo bývají napadány i náhlým vadnutím okurek způsobeným houbami Sclerotinia a Fusarium, které často postihuje hadovky ve skleníku.

Dobří sousedé
Okurky tvoří dobrý ekologický pár s koprem. Stejně dobrým partnerem je pro ně také celer, červená řepa, pór a salát. Vzhledem k charakteru růstu se tyto plodiny vysazují po stranách okurkového záhonu.

Padlí se braňte již zkraje léta.

Padlí se braňte již zkraje léta.

Ochrana rostlin
Pokud chcete okurky chránit před padlím ekologickým způsobem, pomůže vám odvar z přesličky, kterým rostliny již od výsadby postřikujte zhruba v týdenních až desetidenních intervalech. Chemickou ochranu můžete provádět klasickým fungicidem, jako je třeba Ortiva, Kumulus WG, pomůže i ekologický postřik Bioan. Proti plísni okurkové můžete použít Dithane DG Neo-Tec, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Previcur Energy a další fungicidní přípravky

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Okurky na venkovní záhony

Okurky na venkovní záhony