Opojení krajinou v anglickém Roushamu

Jste-li opravdovými milovníky zahradní architektury, nenechte si ujít návštěvu Anglie. Abyste ale stihli navštívit alespoň zlomek nádherných zahrad, museli byste se tu nějaký ten měsíc zdržet. Pokud se však budete pohybovat v okolí Oxfordu, určitě zamiřte do zahrad Rousham.

Malebný holubník z konce 17. století obklopují vzrostlé magnolie, pod jejichž korunami se můžete posadit na lavičce.

Malebný holubník z konce 17. století
obklopují vzrostlé magnolie, pod jejichž
korunami se můžete posadit na lavičce.

Asi 13 kilometrů severně od Oxfordu se nacházejí jedny z nejúžasnějších zahrad anglického Oxfordshiru. Je to k neuvěření, ale současná podoba zahrad v Roushamu se začala rodit již v 17. století pod taktovkou nadaného malíře a architekta Williama Kenta. Při procházce se proto nechte unášet příběhem anglické krajiny, která je zde prakticky všudypřítomná. Zdejší atmosféra láká také filmaře, pod jejichž rukama tu vznikají filmy z různých historických období. U vstupní brány vás vesele přivítá skupina zakrslých kohoutků, kteří zde volně pobíhají a navozují tak příjemnou náladu, která vás bude provázet po celou dobu návštěvy. Zahrady jsou otevřené po celý rok, zvláštní kouzlo mají ale třeba v květnu, kdy se zde rozvine vůně mladých květů a vyniknou zelené tóny domácích i introdukovaných dřevin. Na návštěvu Roushamu si vyhraďte pokud možno celý den, jedině tak si v klidu vychutnáte kouzlo zahrad obklopujících monumentální dům, ze kterého doslova dýchá historie rodu Dormerů.

Zrod současné podoby
Pod pojmem anglická zahrada si většina lidí představí zahradu inspirovanou krajinou, tvořenou nepravidelnými liniemi, vodními prvky a drobnými stavbami. Ovšem ne vždy tomu tak bylo. Zahrady v Roushamu měly ještě před příchodem Williama Kenta striktně formální charakter, který se častěji spojuje se zahradami francouzskými. Teprve Kent tomuto dílu zahradní architektury propůjčil charakter volné anglické krajiny, která pomocí drobných staveb inspirovaných antikou vypráví tajemné příběhy. Pokud ve vás proto zahrady vyvolají pocit, že jejich podoba vychází z původní krajiny, nenechte se zmýlit. Za touto přírodní oponou stojí neuvěřitelné množství lidské práce a velkolepé terénní úpravy, které nakonec umožnily založit zahrady, které si žijí tichým životem již po mnoho staletí.

Poblíž holubího domu se rozkládá ornamentální zahrada s pečlivě udržovanými živými ploty.

Poblíž holubího domu se rozkládá
ornamentální zahrada s pečlivě
udržovanými živými ploty.

Okolí paláce
Ačkoli je budova paláce opravdu monumentální, charakter zahrad v krajinářském stylu rozhodně nenarušuje. Stavba je zasazena do obrovské trávníkové plochy, u které nejste na pochybách, že je pravidelně udržovaná. Část trávníku leží pod úrovní okolního terénu – v dřívějších dobách se jednalo o sportovní plochu nazývanou Bowling Green, na které se majitelé bavili míčovými hrami. Na konci trávníku svádí urputný boj socha lva s koněm, která se spolu s palácem nachází oproti jižně položeným zahradám na vyvýšeném místě. To z obou staveb tvoří dominanty celého prostoru. Od sochy se strmě svažuje trávník směrem k říčce Cherwell. A právě v tomto místě máte jedinečnou možnost výhledu do okolní krajiny, která je pomyslným pokračováním celé zahrady. Zahrady v Roushamu na vás zapůsobí nekonečným dojmem. Může za to absence oplocení. Anglická zahrada totiž využívá systému tzv. ha-ha příkopu, který z vnější strany mírně klesá, zatímco strana u zahrady bývá tvořena kolmou kamennou stěnou. Tyto důmyslné a na první pohled neviditelné bariéry zabraňují vstupu volně pobíhajících zvířat a zároveň propojují zahrady s krajinou. Prostor pak působí opravdu nekonečně.

Holubí dům
Nedaleko paláce stojí zajímavá stavba kruhového půdorysu s letopočtem 1685 nad dveřmi. Jedná se o holubí dům, který se také jinak označuje jako columbarium. Stěny této kamenné stavby porůstají hrušňové a třešňové palmety, které tvoří pomyslný přechod domku do ornamentální zahrady. Kromě nízkých tvarovaných plůtků ze zimostrázu vždyzeleného vás zde zaujmou letité sluneční hodiny. Na tuto ornamentální zahradu navazuje část s vysokými tisovými stěnami, Walled Garden. V dalších částech rozlehlé zahrady si můžete odpočinout pod korunami vzrostlých magnolií na pohodlných lavičkách, které vás budou doprovázet až do Venušina údolí. William Kent otevřel v zahradách celou řadu krásných výhledů do krajiny, návštěvníkův pohled není tedy omezen pouze na prostor zahrad.

Podél říčky Cherwell
Čím více se vzdálíte od paláce, tím více na vás dýchne atmosféra anglické krajiny protkaná dávnou historií. Řeka Cherwell vás provede jižními zahradami, jejichž příběhy vyprávějí sochy a drobné stavby. Ve Venušině údolí najdete například velkolepou vodní kaskádu se sochou bohyně Venuše, na kterou shlížejí sochy Pana a Fauna. Vodní kaskáda je zasazena do poměrně strmého terénu, na jehož vrcholu oceníte opět výhled do kraje. Při procházce určitě neminete ani Palladiánskou bránu nebo sochu umírajícího gladiátora či Apollona. K poslední zmíněné soše se dostanete po stinné cestě v hustém porostu stromů, kterou doprovází vodní kanál ústící do osmiúhelníkového bazénu. Drobné stavby a sochy tak najdete v krajinářské části zahrady doslova na každém kroku. Kromě již zmíněných stojí za zmínku i chrám ozvěny, arkáda Praeneste, pyramida nebo třeba starý mlýn. Vyjma domácích dřevin, jako jsou duby, buky, lípy a javory, byly do zahrad vysazeny také četné cedry, tisy či zimostrázy, které v kombinaci s opadavými listnatým

Krása i užitek
Zahrady v Roushamu neplnily pouze reprezentační funkci, ale měly i jiné poslání. Poblíž columbaria se rozkládají ornamentální a užitkové zahrady, které jsou důkazem, že lze skloubit okrasnou i užitkovou zahradu dohromady. Užitkové zahrady zásobovaly členy Dormerovy rodiny potravinami, proto se jim vždy věnovala značná pozornost. V celé zahradě objevíte ale mnoho rostlin, které jsou užitečné a zároveň i krásné. Patří mezi ně bylinky a četné ovocné stromy, které zde zahradníci pěstují v různých pěstebních tvarech. Kromě ovocných špalírů zajistí sklizeň plodů také kordony na cihlových stěnách i na zdech holubníku.

Cestovatelské informace

  • Otevírací doba: Rousham zahrady – celoročně od 10 hod., poslední návštěva v  16.30 hod., areál se zavírá za soumraku. Rousham palác – otevřeno po předchozí domluvě, musí být ovšem zaplacen min. poplatek 120 £.
  • Vstupné: zahrady 4 £, palác 10 £.
  • Doprava: autobus z Oxfordu a Banbury, možnost vyhlídkové plavby po říčce  Cherwell.
  • Web: www.rousham.org

FOTO: AUTORKA

Opojení krajinou v anglickém Roushamu

Opojení krajinou v anglickém Roushamu

Zajímavé