Paráda časného léta

V červnu rozkvétají zajímavé druhy květin, s nimiž není moc práce a na záhonech rostou bez problémů. Při výběru upřednostněte rostliny s růžovou a bílou barvou, případně fialovou. Žlutá, oranžová a červená jsou barvy spíš pokročilého léta a je potřeba je užívat jen jako barvy doplňkové. Také dřeviny, které „červnovou“ partii trvalek doplňují, by měly být v klasické zelené barvě nebo v žlutozelených tónech. Nadměrné používání dřevin s purpurovými listy je v těchto částech záhonu spíš na škodu.

V červnu rozkvétají zajímavé druhy květin, s nimiž není moc práce a na záhonech rostou bez problémů.

Zimostráz

Každý záhon potřebuje vždy něco, co barevné plochy propojí a do jisté míry zklidní. Nepostradatelnou dřevinou pro zapojení záhonu do zahrady je například zimostráz. Jeho výhodou je, že vypadá celoročně prakticky stejně a poměrně pomalu roste, proto odpadá starost s jeho zmlazováním. Dobře ale obrůstá, můžete ho tedy tvarovat, pokud se vám však tvarované dřeviny nelíbí, vypadá pěkně i bez stříhání. V zimě navíc vytvoří kulisu pro trávy a suchá květenství, kterých byste si bez tmavého pozadí vůbec nevšimli.

Náprstník lékařský

Statná dvouletka v purpurové či bílé barvě je spolehlivým kompozičním prvkem podobných přírodně pojatých záhonů. Celá rostlina je jedovatá, proto ji vysazujte raději dál od cestiček, kde by mohly nápadné květy lákat děti k navlékání na prstíky (je to přece náprstník). Třebaže jde o dvouletku, na místě se udrží samovýsevem řadu sezon, mladé rostlinky si také můžete vyrýpnout a přesadit na jiné místo v zahradě.

Kozlík lékařský

Kouzlo anglických zahrad tkví v kombinaci rostlin šlechtěných i naprosto obyčejných. To je i příklad léčivky kozlíku lékařského. Bílá valeriánka, jak se jí také říká, poskytuje záhonu lehkost a vzdušnost, navíc léčivky se obecně snadno pěstují, pokud jim vyberete správné místo. Kozlík přitahuje kočky, proto se nedivte, když si vaší zahradu nečekaně oblíbí. Do výsadby se hodí i šanta kočičí, která rozkvétá drobnými modrofialovými květy.

Šuškarda klasnatá

Šuškarda je rozložitá trvalka, která nejlépe roste na vlhčích loukách na plném slunci. Protože pochází z plání Severní Ameriky, dobře se hodí do přírodních partií podobného charakteru. Vysoké odrůdy mají válcovitá květenství vysoká až 120 centimetrů a jsou dobrými sousedy k podobně vysokým okrasným česnekům. Květy přitahují motýly, i proto byste jim měli na zahradě dát šanci.

Česnek obrovský

Okrasné česneky vypadají na zahradě vždy majestátně. Je lepší vysadit velkou skupinu, s pěti cibulemi velkolepého dojmu nedocílíte. Pozor ale na druhy – okrasných česneků je hned několik. Husté kompaktní květenství na metrovém stvolu má česnek obrovský (Allium giganteum), česnek ozdobný (A. christophii) má květenství větší, ale volnější, s hvězdicovými kvítky a na nižším stvolu (50 centimetrů). Listy obou česneků podobně jako máky brzy odumírají, cibule v půdě ale přezimují bez problémů.

Mák východní

Tato výrazná trvalka s nápadnými květy potřebuje dost prostoru. Třebaže mák ve výsadbě zaujme každého, má vlastnost, která trochu ztěžuje její pěstování. Brzy po odkvětu se totiž celá rostlina zatáhne a na záhonu po ní nezůstane nic. Je proto třeba na to myslet už při výsadbě a poblíž máku vysadit i pozdněji kvetoucího „náhradníka“. Na jaře je nutné záhon vzhledem k rašícím výhonkům čistit s maximální opatrností.

FOTO:PROFIMEDIA.CZ

Paráda časného léta