Pěstování japonských slivoní

Že neznáte japonské slivoně? Mýlíte se. Určitě jste je už v obchodech viděli a možná patří k oblíbeným druhům ovoce na vašem stole. Akorát jim říkáte blumy. Zhruba desítku odrůd lze pěstovat i v tuzemských podmínkách.

black

Japonské slivoně se řadí nejčastěji do rodu Prunus, patřícího do rodiny slivoní. Nároky na jejich pěstování jsou srovnatelné s požadavky tuzemských druhů. Potřebují jen více tepla, čemuž musíte podřídit výběr stanoviště. Vyhovují jim zejména teplé chráněné lokality, stejně jako třeba meruňkám. Brzy totiž raší, proto při špatné volbě místa snadno dojde k poškození květů jarními mrazíky. Vyhněte se také podmáčeným a těžkým půdám, příliš větrným místům a mrazivým kotlinám. Ideální je lehce zvlněný terén uprostřed výstavby.

Pravidla pro výběr

Japonské slivoně patří mezi cizosprašné ovocné druhy, což znamená, že musíte vysadit vždy minimálně dvě odrůdy, protože se neopylují našimi domácími. Literatura sice takové případy popisuje, informací a zkušeností je ale ještě málo. Velmi dobrým opylovačem však bývá myrobalán, který je jim botanicky velmi blízko. Pokud tedy nemáte na svojí zahradě prostor pro vysazení dvou stromů japonských slivoní, naroubujte na jednu větev – klidně i na domácí odrůdy švestky – myrobalán.

Z hlediska výživy a ochrany se japonské slivoně pěstují podobně jako naše původní druhy, jsou citlivé zejména na moniliózu a šarku švestek, rovněž i na fytoplazmózu ESFY.
Při volbě vhodné odrůdy se také vyhněte přísně tvarovaným formám, lépe jim vyhovují ty volnější, jako je například dutá koruna. Japonské slivoně totiž nemají rády řez a tvarování. Při termínu řezu je třeba zohlednit jejich přirozené nároky a typ růstu. Abyste se vyhnuli namrznutí, pusťte se do něj raději později, ideálně až po odkvětu.

Plody různých barev

Plody japonských slivoní jsou velké, vzhledem připomínají renklódy. V sortimentu najdete celou barevnou paletu – mohou být zelené, žluté, růžové, červené, dokonce téměř černé. Některé odrůdy mají barevnou i dužninu. Chuť plodů se ale s domácími švestkami nedá porovnat, je většinou průměrná. Na druhé straně mají jiné výborné vlastnosti, mezi něž patří výrazné aroma a šťavnatost. Další velkou předností je jejich pevnost, proto se velmi dobře přepravují a dají se i poměrně dlouho skladovat, aniž by hrozilo otlačení či zahnívání. Pecky mají drobné, nejčastěji přirostlé k dužnině.

Black Diamond


Japonské slivoně se ve velkém pěstují hlavně v zemích východní Asie, ale také v Severní Americe či v jižní Evropě. Ve světě najdete stovky odrůd, u nás se dá pěstovat přibližně deset z nich. Jsou už odzkoušené a s jejich pěstováním i dostupností stromků pro výsadbu nebývá problém. Seznamte se s nimi.


´Angelleno´

Americká bujně rostoucí odrůda vznikla z volného opylení odrůdy ´Queen Ann´. Plody jsou kulaté, váží kolem padesáti gramů. Slupka je tmavofialová, dužnina žlutooranžová, šťavnatá a aromatická. Uvnitř najdete malou pecku, odlučitelnou od dužniny. Při optimálních podmínkách pěstování a dostatku slunce má příjemnou chuť, ta se ale v chladných letech zhoršuje. Jde o pozdní druh, plody dozrávají na počátku října. Vhodným opylovačem je odrůda ´Friar´, ´Santa Rosa´, ´Laroda´a ´Black Amber´. Celkově jde o typ s atraktivními plody, vhodnou do teplých lokalit.


´Black Amber´
Americká odrůda vznikla z křížení japonských slivoní ´Friar´ x ´Queen Rosa´. Patří k nejoblíbenějším. Roste středně bujně, koruna se nezahušťuje, pro sklizeň velkých plodů potřebuje probírku. Kvete středně raně, dobře ji opylují odrůdy ´Burbank´, ´Fortune´, ´Santa Rosa´, ´Friar´a ´Queen Rosa´. Velké a kulaté plody dozrávají na přelomu srpna a září a zvláště v teplých oblastech bývají velmi kvalitní. Dosahují hmotnosti 60 až 110 gramů a dobře se skladují. Slupka má barvu fialověbordovou, žlutá dužnina bývá sladká, velmi dobrá, s výrazným aroma a pecka je částečně odlučitelná od dužniny. Řadí se mezi odrůdy středně citlivé na jarní mrazíky a vyžaduje konvenční ochranu proti monilióze.


´Black Diamond´
Americká odrůda, která patří mezi nejpopulárnější odrůdy japonských slivoní. Roste středně bujně, koruna se nezahušťuje. Kvete středně raně, dobře ji opylují odrůdy rozkvétající ve shodném termínu. Prakticky každoročně nasazuje velké množství plodů, proto vyžaduje pro dosažení co nejvyšší kvality a velikosti probírku. Velké, kulaté plody, krásně vybarvená do purpurové až černé barvy, dozrávají v srpnu. Dužnina je krvavě červená barvu, chutná, aromatická, příjemné chuti. Doporučuje se pro přímý konzum.


´Friar´
Středně bujně rostoucí kalifornská odrůda pochází z křížení odrůd ´Gaviota´x ´Nubiana´. Kvete poměrně brzy, vhodnými opylovači jsou odrůdy ´Santa Rosa´, ´Laroda´a ´Casselman´. Velké a kulaté plody dosahují hmotnosti 70 gramů. Slupku mají tenkou, tmavě fialovou barvu, s typickým voskovým ojíněním a krátkou stopkou. Dužnina je žlutá a chutná, pecka bývá malá, přirostlá k dužnině. Plody se sklízejí na počátku října a na jejich kvalitu má velký vliv počasí. Za slunečného léta a podzimu jsou výrazně chutnější. Proto se doporučují právě do teplejších lokalit, které nabízejí optimální počasí. Odrůda vyžaduje bezpodmínečnou ochranu proti dírkovitosti listů.


´Kometa´
Ruská odrůda vznikla jako kříženec odrůdy ´Skoroplodnaja´ s myrobalánem ‘Pionierka´. Je pro ni charakteristický slabší vzrůst, dobrý zdravotní stav a výrazná mrazuvzdornost. Velmi časně nastupuje do plodnosti, dává vysokou a pravidelnou sklizeň. Odrůda je částečně samosprašná, pro stabilitu výnosu se ale doporučuje vysadit ji spolu s odrůdou ´Najďona´ nebo s myrobalánem. Plody dozrávají postupně v průběhu července, sklízejí se minimálně nadvakrát. Jsou jemně protáhlého tvaru, středně velké, dorůstají přibližně do velikosti 30 gramů. Slupka bývá žlutá, často překrytá červeným líčkem. Pěstitelé si ji cení pro vysokou úrodu plodů a odolnost proti monilióze.


Najďona´
Ruská odrůda vznikla jako kříženec odrůdy ´Skoroplodnaja´ s myrobalánem odrůdy ´Desertnaja´. Roste středně bujně, tvoří kulaté koruny, intenzivně zahušťuje. Jejím charakteristickým znakem jsou dlouhé letorosty, které dosahují až dvou metrů. Odrůdu málo napadají choroby, odolá mrazům. Do plodnosti vstupuje po dvou až třech letech, plodí bohatě a pravidelně. Vhodnými opylovači jsou ´Kometa´a ´Skoroplodnaja´. Plody dozrávají v polovině července, několik dní po odrůdě ´Kometa´. Jsou středně velké, jemně protaženého tvaru, dosahují hmotnosti 35 gramů. Slupka má atraktivní růžově červenou barvu, dužnina žlutou. Podobně jako u odrůdy ´Kometa´často dochází ke zmrznutí části květů, navzdory tomu ale dosahuje vyšší úrody než většina běžných slivoní.

´Santa Rosa´
Jedna z nejznámějších odrůd byla vyšlechtěna v  USA v roce 1920 mezidruhovým křížením druhů Prunus salicina x P. simonii x P. americana. Bujně roste, tvoří rozložité dobře olistěné koruny. Velmi brzy vstupuje do plodnosti, plody dozrávají v polovině srpna. Velké, kulaté plody jemně asymetrického tvaru dosahují hmotnosti kolem 60 gramů. Slupka je růžově fialová až tmavě fialová, dužnina chutná, bordovočervené barvy, šťavnatá a velmi aromatická. Pecka bývá malá, přirostlá k dužnině. Díky časnému kvetení se doporučuje vysadit ji do teplých lokalit, kde je minimalizováno riziko poškození jarními mrazíky.


´Shiro´
Stará americká odrůda byla vyšlechtěna už kolem roku 1890. Roste bujně až velmi bujně, tvoří rozložité, dobře olistěné koruny. Velmi brzy vstupuje do plodnosti, úrodu dává velkou a pravidelnou. Díky bohaté násadě se doporučuje pro kvalitnější sklizeň probírat plody a také provádět letní řez. Vhodnými opylovači jsou odrůdy ´Santa Rosa´ a ´Satsuma´. Plody dozrávají na přelomu července a srpna, dosahují hmotnosti kolem 35 gramů. Vynikají typickým srdčitým tvarem žlutých plodů. Dužnina je také žlutá, aromatická a velmi šťavnatá. V letech s teplým počasí je tato odrůda velmi chutná. Poměrně dobře odolává vůči houbovým chorobám i mrazu.


´T. C. Sun´
Středně raná americká odrůda vyšlechtěna v Kalifornii, jejím autorem je známý šlechtitel T. Chamberlin. Patří mezi středně bujné druhy, stromy mají tendenci k převislému růstu, koruna se dobře rozkládá do prostoru. Dobře ji opylují například odrůdy ´Fortune´, ´Green Sun´či Tracy Sun´. Nabízí velmi vysokou, téměř pravidelnou sklizeň. Velké plody dozrávají koncem srpna, jsou žluté, ve slunečných letech s červenými lenticelami. Dužnina má také žlutou barvu a výbornou až excelentní chuť. Vyniká i vysokým obsahem cukru, který dosahuje deseti procent. Plody jsou pevné, odolné proti praskání, dají se skladovat bez problémů až do konce prosince.


´Vanier´
Kanadská odrůda byla vyšlechtěna křížením odrůd ´Burbank´x ´Wickson´. Vyniká bujným růstem a dobrým zdravotním stavem. Kvete poměrně brzy, dobře ji opylují časněji kvetoucí druhy, například ´Shiro´a ´Kometa´. Plody dozrávají koncem srpna, jsou kulaté a váží 40 až 50 gramů. Mají velmi atraktivní vybarvení, základní žlutooranžová barva je ale z velké části ale překryta růžovočerveným líčkem. Žlutá dužnina bývá šťavnatá a velmi aromatická. Velmi dobrá chuť se po dvou týdnech skladování ještě zlepšuje. Jde o odrůdu velmi odolnou proti chorobám, kterou nepoškodí ani zimní mrazy.

Marián Komžík, foto autor

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_02_16_archiv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pěstování japonských slivoní