Plody léta – Maliník, ostružiník a jejich kříženci

Rubrika: Drobné ovoce

Nádherně voní a ještě lépe chutnají. Maliny a ostružiny báječně vyplní mezeru, než začne podzimní sklizeň švestek, jablek a hrušek. Navíc se snadno pěstují a jsou nenáročné na péči.

Maliny a ostružiny báječně vyplní mezeru, než začne podzimní sklizeň švestek, jablek a hrušek.

Kam maliníky a ostružiníky zasadit, kdy je sklízet a řezat, bývá pro laického zahrádkáře mnohdy neřešitelným rébusem. Pár rad vám může pomoci tuto hádanku rozluštit.

Co potřebují

Maliník vyžaduje kypré, humusem dobře zásobené půdy a slunné místo chráněné před větrem. Ideální je poloha orientovaná na jih, kam slunce svítí alespoň šest hodin denně. Na zastíněných místech keře sice bujně rostou, ale méně plodí. Ostružiník je náročnější na slunce než maliník a v suchém létě je vděčný za pravidelné zavlažování. Mladé rostlinky maliníku či ostružiníku se sázejí na podzim nebo časně zjara ve vzdálenosti 2,5–3 metry k opoře z drátěného pletiva nebo mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Vysazujte je vždy mělce, rozprostřete jim dobře kořeny a půdu kolem udusejte.

Vyberte si odrůdu

Maliníky plodí na jednoletém či dvouletém dřevě a podle toho se odrůdy rozlišují na jednou plodící a stáleplodící, známé i pod pojmem remontantní. Na jednou plodícím maliníku dozrávají plody na loňských výhonech zpravidla od července. První maliny remontantních odrůd lze sklízet od poloviny července, ale hlavní úroda bývá až na podzim, kdy dozrávají plody na nových výhonech. Takže dvě sklizně v jednom roce, kdo by odolal?

Jednou plodící maliníky

  • Odrůda ´Tulameen´ pěstitele potěší poměrně velkými sladkými aromatickými malinami již začátkem června. Je tedy nejranější a mezi zahrádkáři nejoblíbenější odrůdou maliníku, která se na světovém trhu drží již patnáct let! Kromě vynikající kvality malin odrůda slušně odolává plísňovým a bakteriálním chorobám odumírání kořenů (Phytophthora rubi). Dobrá rada: Plodnost odrůdy zvyšuje přihnojování kompostem či granulovanou mrvou.
  • ´Canby´ je odolná a všestranná americká odrůda s vyšší odolností proti houbovým chorobám. Chuť plodů je velice aromatická a sladká, odrůda dozrává na počátku července. Dobrá rada: Pro udržení dobrého zdravotního stavu keře je nutné časté prosvětlování a redukce plodných výhonů.
  • Od švýcarských šlechtitelů pochází oblíbená odrůda ´Zeva II´ vhodná především do teplých a středních pěstitelských oblastí. Plodnost je velká a pravidelná.
  • Odrůda ´Zeva III´ patří mezi maliníky stále plodící. Dobrá rada: Odrůda je citlivá na přísušek, proto v parných dnech nezapomeňte na pravidelnou zálivku.
  • Bulharský ´Rubín´ je naopak vhodný do podhůří. V teplejších oblastech jeho plody často přezrávají, což v chladnější lokalitě nehrozí. Odrůda si získala oblibu pro pravidelnou plodnost a kvalitní aromatické plody. Dobrá rada: V podhorských oblastech je odrůda citlivá na kvalitu půdy.
  • Dvě odrůdy z domácí produkce, ´Granát ´ a ´Mája´, poskytují možnost postupné sklizně. Odrůda ´Granát´ dozrává postupně od poloviny června do poloviny července a je vhodná spíše pro kuchyňské využití. Kultivar ´Mája´ se sklízí o čtrnáct dní později a hodí se více pro přímý konzum. Dobrá rada: Pro průběžnou sklizeň úrody se vyplatí výsadbu doplnit o jednu remontantní odrůdu.

Remontantní maliníky

Červené:

  • ´Heritage´ je odrůda maliníku, která poskytuje kvalitní středně velké plody vhodné pro přímý konzum i pro zpracování. Vyniká odolností vůči houbovým chorobám a dlouhou plodností. Zraje od poloviny srpna až do konce září. Náš tip: Tato přizpůsobivá odrůda je vhodná do všech pěstitelských poloh.
  • Slovenské nenáročné odrůdy ´Ada´ a ´Medea´ vynikají pevnými aromatickými plody a dlouhou dobou sklizně, která trvá od poloviny srpna až do zámrazu. Náš tip: Jediný maliník do nádob na terasy a balkony je odrůda ´Autumn Bliss´. Kompaktní keř je obsypán velkými a pevnými plody od srpna až do prvních mrazů.

Od žluté po fialovou:

  • Pozdní odrůda ´Golden Bliss´ má středně velký žlutý plod kuželovitého tvaru, středně pevný.
  • Plody odrůdy ´Valentina´ jsou středně velké, mají zlatooranžovou barvu a výbornou sladkou chuť.
  • Odrůda ´Apricot´ se vyznačuje velkými pevnými oranžovými plody s výraznou chutí i vůní.
  • Beztrnný maliník ´GlenCoe´ plodí tmavě fialové maliny vynikající chuti.

Jarní či podzimní řez

Jak se v tom vyznat? Odrůdy malin, které se sklízejí v průběhu července, řežte na podzim, pozdní odrůdy sklízené v srpnu a začátkem září seřezávejte až na jaře. Ty totiž plodí na výhonech, které vyrostou během sezony. Pěstování remontantních malin je náročnější v tom, že se odplozené výhony musejí vystříhat a nové upevnit na vedení tak, aby v příštím roce dobře plodily. Během vegetace odstraňujte všechny výhony maliníků, které nebudete potřebovat k dalšímu pěstování (slabé, přebytečné, suché). Ponechte jen šest až osm letorostů nahrazujících odplozené dřevo. V předjaří dokončete řez odstraněním přebytečných výhonů (které jste za vegetace ponechali ve větším počtu) a ponechaným výhonkům pouze zakraťte vrcholky. Ostružiny se sklízejí jen z dvouletých výhonů a pravidelný podzimní řez má vliv na jejich příští sklizeň. Nejprve se odstraňují suché a poškozené pruty a zredukují se boční výhony. Je třeba odstranit i plané pruty. Beztrnné odrůdy se řežou stejným způsobem.

Ostružiny s trny i bez

´Thornfree´ patří mezi klasické odrůdy do teplejších poloh s temně fialovými ostružinami. Je samosprašná, ale nesnáší mráz pod -23 °C a často trpí plísní šedou. Raná trnitá odrůda ´Agawam´ pocházející z Ameriky je odolná proti mrazu. Její plody jsou střední velikosti, mají černou barvu a jemnou sladkou chuť. Rovněž beztrnná odrůda ´Polar´ je velice plodná, přizpůsobivá a hodí se i do drsnějších oblastí. Plody jsou velké, mají oválný tvar a zrají od konce července. Jejich chuť je aromatická, sladkokyselá a velmi dobrá. Za zmínku stojí další beztrnný ostružiník ´Triple Crown´ s obřími plody či remontující beztrnný ´Lochness´, jenž dobře snáší mrazy a poskytuje vysokou úrodu. Letošní novinkou je licenční stále plodící ostružiník ´Reuben®´ s plody o hmotnosti až 11 gramů.

Malinoostružiníky

Přehled odrůd by nebyl úplný bez kříženců maliníku a ostružiníku. Malinoostružiník ´Tayberry´ netrpí chorobami ani škůdci. Jeho plody jsou až čtyři centimetry dlouhé, tmavě červenofialové barvy, chutí podobné malinám. Vyžaduje slunné stanoviště s dobrou závlahou a pevnou oporu, protože dorůstá až do pěti metrů. Odrůda ´Medana´ je rovněž bujná v růstu a je hodnocena jako jedna z nejlepších malinoostružin pro své velké chutné červené plody.

Choroby a škůdci

Nejzávažnější chorobou je odumírání maliníku, které se projevuje fialovohnědými skvrnami a na loňských výhonech odlupováním borky a předčasným usycháním. Menší škody může choroba způsobovat i na ostružiníku. Příčinou bývá těžká a vlhká půda a zanedbaný řez. Zahrádkáře však nejvíce trápí červivost, kterou způsobují larvy malinovníku šedého a plstnatého. Chemická ochrana je problematická vzhledem k vývojovému cyklu škůdce, který klade vajíčka do květů a přes zimu se ukrývá v půdě. S brouky si poradí jen domácí drůbež. Pokud ji ale nechováte, nezbývá než plody důkladně sklidit a nenechat je přezrát. Aktuální je i boj s mšicemi, které v krátké době dokážou zdevastovat maliník i ostružiník. Účinnou ochranou je pouze včasný zásah při zjištění prvního výskytu, nejpozději však do konce června, a to přípravky Mospilan 20 SP či Pirimor 25 WG

FOTO:SHUTTERSTOCK

Plody léta – Maliník, ostružiník a jejich kříženci

Plody léta – Maliník, ostružiník a jejich kříženci