Posezení u krbu

Zákoutí na terase pěkně doplní venkovní krb. Pokud ale nepatříte k domácím kutilům nebo zkrátka nemáte dost času, pořiďte si prefabrikovaný krb, který smontujete během půl hodiny.

Kromě zahradního krbu nebo grilu si můžete pořídit i venkovní pec.

Stavebnice

V hobbymarketu nebo zahradnictví pořídíte smontovatelný krb za pět tisíc korun, u specializovaných firem až za dvacet tisíc korun podle velikosti, vybavení a použitého materiálu. Výhodou této stavebnice je snadné a rychlé složení, případně rozložení a přemístění. Stavbu zvládne i laik, vzhledem k váze jednotlivých dílů ale raději pracujte ve dvou. Montáž bývá snadná a obejde se bez malty. Jednotlivé díly se maximálně spojují speciálním lepicím tmelem. Při jeho použití počkejte s grilováním ale 24 hodin, aby tmel stačil vyschnout. Řada firem za příplatek nabízí odvoz krbu a montáž na místě.

Varianty

Základní typ krbu složený z několika bloků obsahuje jen ohniště a grilovací mřížku. Dražší verze zahrnují i odkládací plochy okolo ohniště nebo možnost výškového nastavení grilovacího roštu. Ještě komfortnější krby jsou vybaveny prodlouženým komínem a multifunkční varianta spojuje krb, gril a udírnu v jedno. Žádané jsou také krby s grilem, případně s douzovací střechou udírny z mědi nebo nerezu

Materiál

Prefabrikované krby se obvykle vyrábějí z vylehčeného nebo vymývaného betonu. Je pevný, stálobarevný, odolný proti UV záření a snadno se udržuje. Otryskávaný beton vyžaduje sice větší údržbu, působí ale přirozeněji. Dražší krby se nabízejí z umělého i přírodního kamene, případně s obložením břidlicí a cihlovým nebo mramorovým vzhledem.

Umístění

Zahradní krb nebo gril dokáže zpříjemnit chvilky prožité na zahradě.

Nejvhodnějším místem pro zahradní krb je závětří se zpevněnou plochou. Některé typy mají však základovou desku, kterou můžete postavit i na štěrkové podloží. Pro krby vybavené komínem nejsou však vhodná uzavřená nebo zastřešená stanoviště.

Topení

K topení v krbu se používá dřevěné uhlí nebo dobře vyschlé (minimálně dva roky) dřevo. Ideální je tvrdé dřevo listnatých stromů, jako je habr, olše nebo buk. Polenům z jehličnanů s vysokým obsahem pryskyřice se vyhněte, protože se z nich při spalování uvolňují karcinogenní látky a velké množství kouře. Oheň na dřevěném uhlí nikdy nehaste vodou a nechte ho dohořet. Použít můžete i kokosové brikety. V krbu za žádných okolností nespalujte odpadky.

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIRMY NORMAN

Posezení u krbu

Uložit

Uložit

Posezení u krbu