Pozvěte slunce do zahrady

První polovina letošního roku byla na sluneční paprsky skoupá, naštěstí tomu tak ale nebývá vždy. Průměrně u nás slunce svítí asi 1550 hodin ročně, a proto se vyplatí tento zdroj energie využít.

Solární plachtu je možné zhotovit na míru bazénu.

O solární energii má zájem stále více majitelů domů a zahrad. Díky ní totiž mohou za hubičku obohatit zahradu o řadu zajímavých doplňků, například osvětlení, a přeměnit ji v místo příjemné pro pobyt nejen ve dne, ale i za teplých večerů. Slunce může také ohřívat vodu v bazénu a prodloužit koupací sezonu o celé týdny nebo vyhřívat skleník a podporovat růst rostlin. Vítané jsou i solární sprchy nejrůznějšího provedení – od jednoduchého vaku zavěšeného na stromě po sofistikované designové výrobky. Možností využití je samozřejmě víc a některé z nich působí dodnes tak trochu jako sci-fi – třeba solární robotická sekačka.

Solární osvětlení

Pobyt na zahradě vám zpříjemní náladové venkovní osvětlení. Místa, kde jste si dříve svítili pochodněmi a svíčkami nebo jste k nim museli přivést nadzemní, podzemní nebo alespoň prodlužovací kabel, dnes osvětlují svítidla na solární pohon. Jejich rostoucí obliba je pochopitelná – jsou zcela nezávislá na kabelech a elektrických zásuvkách a šetří nejen práci s pokládáním kabelů, ale také náklady na elektřinu. Hlouběji do kapsy sáhnete – podle typu a provedení – pouze jednou, a to při nákupu solárního osvětlení. Pak už jen stačí ho umístit na slunné místo. Plně nabité solární lampy svítí až 12 hodin. Za soumraku se svítidla s integrovaným soumrakovým spínačem automaticky rozsvítí a při východu slunce opět vypnou. Prodávají se v nejrozmanitějších provedeních – od solárních kamenů přes zapichovací lampy, podvodní reflektory, stolní a nástěnná svítidla po světelné řetězy a panely, a kdo chce, může si zahradu vyzdobit třeba leknínovými květy nebo trpaslíkem s lucerničkou – vše na solární pohon. Solární svítidla mohou osvětlovat cestičky nebo venkovní dveře (k tomu se hodí osvětlení se zabudovaným detektorem pohybu) a umožňují tak v noci bezpečnější pohyb kolem domu. Náladově si jimi můžete osvětlit terasu se sezením nebo zvýraznit zajímavý keř či solitérní rostlinu.

Vlastní elektrárna

Elektřina vyrobená ve fotovoltaickém zařízení, které můžete mít na zahradě, poslouží například k osvětlení zahradního domku. V zahrádkářské nebo chatové kolonii, kam není zaveden proud, umožní provoz chladničky nebo rádia, televize či laptopu. Ostrovní fotovoltaické zařízení s regulátorem a akumulátorem přitom využijete i na místech, kde je méně slunečního svitu. Solární moduly lze namontovat na stěnu, stožár nebo střechu.

Fontány i ohřev vody

Sprchu se solárním ohřevem vody jistě využijete nejen u bazénu.

Majitelé zahradního jezírka nebo rybníčku uvítají další možnost využití solárního pohonu – působivé fontánky a vodotrysky. Čím intenzivnější je sluneční svit, tím výš takový solární vodotrysk tryská. A pokud je zrovna zataženo, můžete modely se zabudovaným akumulátorem napojit na domácí fotovoltaickou elektrárnu. Na své si také přijdete, jestliže máte na zahradě bazén. Studená voda ke koupání neláká, pomoc ale nabízejí solární absorbéry, které bazénovou vodu příjemně ohřejí. Jejich výhodou je nízká hmotnost a snadná instalace. Absorbéry tvoří pružné pásy z EPDM (pryže odolné vůči povětrnostním vlivům i UV záření), které se dodávají v rolích a instalují pomocí spojovacích trubek. Nainstalovat je lze na různé povrchy a tvary střech. Pokud se rozhodnete pořídit si absorbér k bazénu, který už na zahradě máte, je možné ho bez problémů napojit na stávající filtrační okruh. Absorbér pak pohlcuje tepelnou energii slunečních paprsků, předává ji studené vodě z bazénu, kterou do panelu vhání filtrační systém a ohřátá voda se pak vrací zpátky do bazénu. Pro dostatečný ohřev vody – až o několik stupňů – je ale nutné počítat s dostatečnou velikostí absorbéru, která se rovná dvěma třetinám až celé ploše vodní hladiny v bazénu. Novinkou jsou trubkové solární absorbéry, zhotovené ze speciálně vyvinutých vlnitých absorpčních trubek z černého polypropylenu, které nabízejí vyšší účinnost a odolnost než klasické deskové absorbéry. Účinky solárního ohřevu se ještě zvýší, pokud se zkombinují s použitím solární bazénové plachty. Plachta z bublinkové fólie vodu v bazénu ohřívá, v noci a za chladných dnů udržuje její teplotu a navíc snižuje odpařování vody i bazénové chemie, čímž šetří náklady na provoz bazénu. Použitím solární plachty lze podle výrobců dosáhnout ohřátí bazénové vody až o 5 °C za den.

FOTO: THINKSTOCK A ARCHIV FIREM MOUNTFIELD A HUSQVARNA

Pozvěte slunce do zahrady

Uložit

Uložit

Uložit

Pozvěte slunce do zahrady