Přezimování rostlin

Při ukládání kbelíkových a balkonových rostlin na zimu do sklepa je třeba dodržovat určitá pravidla. Jen tak ušetříte peníze za jarní nákup nových rostlin.

Všechny balkonovky a kbelíkové rostliny se do další sezony uchovat asi nepodaří, u některých to ale možné je.

Přezimování rostlin z teras a truhlíků se vyplatí, máte-li velký dům a jste zvyklí každý rok zdobit okna, balkony či terasu četnými rostlinami. Pořízení rozsáhlejší výzdoby vyjde totiž i na několik tisíc korun. Přezimování je výhodné i v případě, že pěstujete dražší a méně obvyklé druhy. Pelargonií, fuchsií nebo netýkavek jsou v květnu plné obchody a jejich cena bývá příznivá, zatímco jednu sazenici po vanilce vonícího otočníku koupíte za 40 korun. A to už za pokus o jeho přezimování stojí.

Vhodné prostory

Jen chtít ale nestačí, musíte mít k dispozici vhodný prostor, nejlépe nevytápěný světlý sklep. Pokud ho nemáte a v domě není ani světlá chladnější chodba, veranda či zimní zahrada, nepodaří se vám rostliny dobře přezimovat a budete se muset bohužel smířit s jejich každoročním nákupem.

Zredukujte objem

Nestařec (Ageratum) je ve své domovině robustní polokeř a tak stojí za to se o jeho přezimování pokusit.

Ve sklepě samozřejmě nepřezimují balkonovky v osázených truhlících. Pro jejich uskladnění je možné zvolit několik způsobů. Na konci léta se například vyzrálé rostliny nařízkují a ve sklepě se už přechovávají malé rostliny, které se na jaře vysadí do truhlíků. Také lze zdravé rostliny z truhlíků přesadit do menších květináčů a ve sklepě uskladnit jen vybrané exempláře. Pelargonie a fuchsie se často uchovávají i tak, že se jednotlivé rostliny zabalí i s kořeny do silné vrstvy novin a nahusto narovnají do kbelíku či hluboké mísy.

Obecné zásady

Přenesením do sklepa ale práce nekončí. Rostliny nejlépe přezimují na světle při teplotě 6 až 10 °C. Půdu udržujte skoro suchou, zalévejte přibližně jednou za 14 dní. Množství zálivky by mělo být úměrné stanovišti – čím je teplejší a světlejší, tím mají rostliny větší potřebu vody. V chladném sklepě jim stačí maličko, v teplejší chodbě je nutné je zalít více. Rostliny je třeba čas od času zběžně kontrolovat a zasychající nebo opadávající listy pravidelně odklízet. Na jaře zkraťte rašícím rostlinám výhony asi o polovinu a přesaďte je. Dlouhé neduživé výhony odstřihněte a rostliny přeneste na světlejší místo. Pěkné silné výhony můžete využít jako nové bylinné řízky, které zasaďte a dejte do tepla zakořenit.

Kontrola nutná

Pro přezimující rostliny jsou nebezpečné mšice a plísně napadající mladé lístky a výhony, které se objevují v předjaří. Proto je nutné, abyste už na podzim, kdy rostliny ukládáte, každou pečlivě ze všech stran prohlédli. Věnujte pozornost také spodní straně listů a rostliny napadené mšicemi rovnou vyřaďte nebo je do sklepa uložte až po chemickém ošetření. Za bezmrazého počasí sklep také občas krátce vyvětrejte.

Balkonovky pro přezimování

  • vhodné fuchsie (Euchsia), pelargonie (Pelargonium), libora (Lantana), vějířovka (Scaveola), dvojzubec (Bidens), zvonek (Campanula), otočník (Helliotropium), sutera (Bacopa), hlazenec (Cuphea), osteospermum (Osteospermum), molice (Plectrantus), štírovník (Lotus), nestařec (Ageratum)
  • nevhodné petunie (Petunia), surfinie (Petunia Surfinia), million bells (Calibrachoa x hybrida), voskovka (Begonia sempervirens), kejklířka (Mimmulus), šrucha (Portulacca), kosmatec (Dorotheanthus), všelicha (Brachyscome), nevadlec (Celosia), hledíkovka (Nemesia), vitálka (Sanvitalia), sporýš (Verbena)

Jak se liší?

  • Balkonové rostliny, které pěstujete v truhlících, jsou obvykle řízky silných matečních rostlin z loňska. Nejčastěji jde o nejpěstovanější druhy pelargonií – páskaté (P. zonale) a převislé (P. peltatum), o fuchsie, ale i jiné balkonovky, např. vějířovky nebo libory. Řada balkonovek se každoročně pěstuje také ze semen.
  • Jako kbelíkové se označují rostliny, které jste na podzim uskladnili k přezimování a na jaře je vynesete zase ven. Nejde tedy o jejich řízky. Klasickým zástupcem je třeba oleandr, ale i další rostliny ze Středomoří, jako třeba citroník, vavřín a myrta. Patří sem rovněž mandevilla, durman nebo rozmarýn.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Přezimování rostlin

Přezimování rostlin