Přístřešek na dřevo

Topíte-li v zimě dřevem, dobře víte, že musí být řádně proschlé. Nejlépe přitom prosychá v přístřešku, který uskladněné dřevo udrží za všech okolností suché a zabrání tvorbě plísní a porůstání mechem.

Díky proudění okolního vzduchu klesne vlhkost dřeva v přístřešku z 25–50 % na pouhých 10 %,

Díky proudění okolního vzduchu klesne vlhkost dřeva v přístřešku z 25–50 % na pouhých 10 %,

Kapacita dřevníku
Rozměry přístřešku by se měly odvíjet od předpokládané spotřeby dřeva. Pro občasné zatopení v krbu postačí menší modely, pro vytápění po celou topnou sezonu volte dřevník podle předpokládané měsíční nebo roční spotřeby dřeva a prostorových možností. Přístřešek může mít objem od dvou do pěti kubíků, malé stojany ale třeba jen jeden metr krychlový. Průměrný rodinný domek přitom protopí 10–18 m3 za rok. Při větší spotřebě dřeva je tedy vhodnější objemnější dřevník, který není třeba tak často doplňovat.

V minulosti se k zastřešení přístřešků, a to nejen na dřevo, používala hlavně asfaltová lepenka.

V minulosti se k zastřešení přístřešků, a to
nejen na dřevo, používala hlavně asfaltová
lepenka.

Materiál a konstrukce
Při výběru přístřešku dbejte na to, aby měl kvalitní podlahu a jeho konstrukce zajišťovala odpovídající cirkulaci vzduchu. Mezi nejoblíbenější patří dřevěné a kovové modely. Ocelové s pozinkováním jsou navíc 100% bezúdržbové, mají prakticky neomestavby na zahradě zenou životnost a moderní design s možností lakování na přání, takže mohou být i estetickým doplňkem zahrady. Konstrukce přístřešků bývá pevná, montovaná nebo určená k montáži svépomocí. V nabídce najdete také levné plachtové výrobky.

Vhodné zastřešení
V minulosti se k zastřešení přístřešků, a to nejen na dřevo, používala hlavně asfaltová lepenka. Její místo dnes ale zaujal polykarbonát nebo asfaltové šindele. Možností jsou také různé nepromokavé plachty

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Přístřešek na dřevo

Uložit

Uložit

Přístřešek na dřevo