Půvab planých květů

Kopretiny, zvonky a vlčí máky v nás většinou vyvolají vzpomínky na dětství, kdy jsme se jako malé děti proháněli rozkvetlou loukou. I dnes si luční a polní květy nezvratně pojíme s venkovem, a proto mnohé jistě potěší, že i přes používání herbicidů, které měly za úkol likvidovat plevely v polích, se tyto pestré skromné květiny opět vracejí do krajiny.

Staré polní rostliny zažívají svůj návrat na výsluní.

Staré polní rostliny zažívají svůj návrat na výsluní.

Osivo polních a lučních květin zažívá své znovuzrození. Rádi si jím totiž doplňujeme naše trávníky a postupně je tak přeměňujeme na kvetoucí louku. Kvetoucí trávník má totiž mnoho výhod a oceníte ho především tehdy, pokud vlastníte rozlehlý pozemek. Stejně tak se divokými květy inspirujeme i při zakládání letničkových výsadeb z přímého výsevu, které svým složením napodobují přírodní luční společenstva.

Proč jsou polní a luční květiny důležité?

Kytice z polního kvítí rozzáří jídelní stůl.

Kytice z polního kvítí rozzáří jídelní stůl.

Jedná se o původní druhy české květeny, které si zaslouží podporu. Mají velký význam pro hmyz a především pro opylovače. Zvláštní význam mají pro včely, protože na loukách i polích objevíte opravdu pěkný zástup medonosných druhů, které včely s radostí vyhledávají. Stejně tak si z některých druhů můžete vyrobit přírodní kosmetiku nebo si sběrem léčivek obohatit domácí lékárnu. Modrá chrpa krásně obarví sušenou bylinnou směs určenou pro přípravu nálevů a stejně tak si z ní vyrobíte oční sérum. Voňavý heřmánek v podobě obkladu zahojí rány a vyřeší ucpaný nos.

Radost z kytice

Jakmile rozkvetou louky, vydejte se na sběr trvanlivých květů. Krásnou kytici si vyrobte ze zvonků, kopretin, chrp či heřmánku. Podlehněte sytě modré barvě chrpy a rudým tónům vlčího máku. Pestrá kytice na jídelním či toaletním stolku rozjasní i deštivé dny a úžasně zlepší náladu.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Půvab planých květů

Uložit

Půvab planých květů