Rostliny v ohrožení

Rostlinám na zahradě hrozí nejrůznější nebezpečí. Abyste se mohli těšit z bujných rostlin, krásy květů i bohaté sklizně, je potřeba se proti nim bránit.

Přirození nepřátelé škůdců, například larvy slunéčka sedmitečného, jsou pro zahradu vždy šetrnější a zdravější než chemie.

Přirození nepřátelé škůdců, například larvy slunéčka sedmitečného, jsou pro zahradu vždy šetrnější a zdravější než chemie.

Z mnoha škůdců a chorob, které mohou ničit vaši zeleň, uvádíme pouze ty nejúpornější, proti kterým pěstitelé svádějí boj pravidelně každý rok.

Mšice
Ve střední Evropě existuje zhruba 850 druhů mšic. Už jen z toho počtu se zahrádkáři může orosit čelo. Mšice se živí rostlinnými šťávami a mohou napadnout téměř kteroukoli rostlinu. Z rostlinných šťáv zužitkovávají pouze aminokyseliny a vylučují cukr v podobě medovice, která slouží jako potrava včelám, vosám a mravencům. Proto někteří včelaři nepovažují určité druhy mšic za škůdce. Medovice obsahující velké množství energeticky bohatých látek ale může vést také k napadení rostlin houbovými chorobami. Mšice navíc sáním rostliny nejen oslabují, ale přenášejí i virová onemocnění, která mohou způsobit odumření rostlin. Jelikož se mšice velice rychle rozmnožují, je potřeba rostliny pravidelně kontrolovat, a jakmile se škůdce objeví, okamžitě reagovat. Nejlepší „zbraní“ jsou přirození nepřátelé mšic, například larvy slunéčka sedmitečného, larvy much, škvoři, střevlíci a další brouci, pavouci a ptáci. Larvy slunéčka sedmitečného se za tímto účelem dokonce speciálně chovají. Jako domácí prostředky se osvědčily mýdlové roztoky a kopřivový odvar, který lze použít jak při výskytu mšic, tak i preventivně.

  • Příznaky napadení: Svinování a zbarvování listů, zakrňování rostlin, vylučování medovice, příznaky virových chorob.
  • Prevence: Podpora přirozených nepřátel, pouze mírné hnojení, pravidelné zalévání, stanoviště s volným prouděním vzduchu.
  • Boj: Opakované postřiky silným proudem vody, odstraňování napadených výhonů, zalévání výluhem z kopřiv, dubových listů či dubové kůry, v případě akutního napadení použití chemických přípravků proti mšicím.

Slimáci a hlemýždi
Plži patří k nejžravějším nepřátelům ohrožujícím zahradu. Zatímco hlemýždi se spokojí i s odumřelými rostlinnými zbytky, slimáci dokážou zlikvidovat celou zahradu. Chutnají jim téměř všechny rostliny, ke kterým se dostanou. Aktivní jsou hlavně v noci a za vlhkého počasí. Účinnými prostředky proti nim jsou plůtky kolem záhonu, nejlépe plechové, jejichž horní okraje jsou zahnuté pod úhlem 30° směrem ven. Před plži pomáhají chránit také kryty k zakrývání rostlin, granule proti slimákům, tenká vrstva drsného mulče a nakypřená půda. Pokud už slimáky na záhonu objevíte, je nutné je posbírat – nejúspěšnější „lov“ bývá ráno a za vlhka. Na podzim kladou plži do půdy vajíčka, proto je potřeba ji dobře nakypřit a obrátit, aby se vajíčka dostala na povrch a mráz je přes zimu zničil. Výborným spojencem v boji proti slimákům jsou i volně pobíhající slepice nebo kachny – plemeno indický běžec.

  • Příznaky napadení: Nakousané nebo zcela okousané listy, stopy slizu a hromádky trusu.
  • Prevence: Nakypřená či zamulčovaná půda, plůtky proti slimákům, přirození nepřátelé v zahradě (kromě domácí drůbeže také ježci, krtci, žáby, slepýši aj.).
  • Boj: Likvidace vajíček nakypřením půdy před příchodem prvních mrazů, sběr, použití chemických přípravků (granulí).
  • Babská rada: Jako návnada na slimáky údajně fungují syrové bramborové slupky. Stačí je v malých hromádkách rozložit po zahradě, počkat, až se strávníci slezou, a pak je pohodlně posbírat.

Plíseň bramborová
Toto houbové onemocnění patří k nejnebezpečnějším chorobám, které napadají lilkovité rostliny, kromě brambor hlavně rajčata pěstovaná volně na záhonech. Může snadno zničit celou úrodu a jeho výskyt je podpořen vyšší vzdušnou vlhkostí a vydatnými srážkami za teplot 12–13 °C. Zhoršuje ho také nedostatečné proudění vzduchu, zejména na místech, kde je málo slunečního svitu.

  • Příznaky napadení: Na rajčatech se objevují malá šedozelená místa, která se zvětšují. Na listech se tvoří vodnaté, později hnědé skvrny.
  • Prevence: Venku se doporučuje pěstovat rajčata pod stříškou nebo u zdi, kde jsou chráněna před deštěm. Pravidelná kontrola a včasné odstraňování napadených listů a stonků, protrhávání a odstraňování spodních listů rostliny částečně zabraňuje šíření infekce (silně napadené rostliny je ale lepší zlikvidovat celé). Nadzemní části rostlin je nutné udržovat v suchu (nezalévat na list), ve skleníku nezavlažovat na noc a dostatečně větrat.
  • Boj: Po objevení prvních příznaků lze použít vhodné postřiky, případně je opakovat. Houba přezimuje v napadených zbytcích rostlin, proto je potřeba je spálit. Přípravky, které se používají proti plísni bramborové, například Ortiva, působí i proti dalším houbovým chorobám, jako je hnědá skvrnitost rajčat či rajčatová čerň.
Přípravek SUBSTRAL

Přípravek SUBSTRAL

Komplexní ochrana

Přípravek SUBSTRAL Komplexní ochrana je kombinací dvou účinných látek a k dostání je nejen jako koncentrát, ale také jako postřik připravený k okamžitému použití. S jeho pomocí můžete na růžích hubit například mšice, ale také preventivně potlačovat příznaky skvrnitosti, rzi a padlí na listech. Důležitá je včasná aplikace při prvních příznacích napadení. www.substral-shop.cz

Prostředek STOP ŠKŮDCŮM GEL PROFESIONAL

Prostředek STOP
ŠKŮDCŮM GEL
PROFESIONAL

Likvidace hlodavců a krtků

Prostředek STOP ŠKŮDCŮM GEL PROFESIONAL je určený k likvidaci krtků, hryzců, hrabošů, myší a potkanů a aplikuje se v místech výskytu. Všem škůdcům voní a láká je, proto ho buď sežerou, nebo si do gelu stoupnou a při čištění srsti nástrahu olíznou. Tímto způsobem gel zlikviduje vždy všechny škůdce. www.stopskudcum.cz

Desimo Duo

Desimo Duo

Přípravek proti slimákům

Desimo Duo je vysoce účinný kontaktní a požerový moluskocid proti všem druhům slimáků a plzáků v zahradě. Přípravek je ve formě granulované návnady k přímému použití k ochraně jahodníku, zeleniny a okrasných rostlin s rychlým účinkem. Pro slimáky je vysoce atraktivní, přijímají jej jako potravu a následně hynou. Je odolný vůči dešti. Láhev má unikátní dávkovací systém, díky němuž není třeba nic odměřovat a přípravek můžete rovnou aplikovat. Obsahuje hořkou látku BITREX (ochrana před náhodným požitím necílovými druhy) a také LORE (repelent proti kočkám a psům, aby nechodili do míst, kde je přípravek aplikován). www.bayergarden.cz

Insekticid Calypso 480 SC

Insekticid Calypso
480 SC

Proti žravým i savým škůdcům

Insekticid Calypso 480 SC je určený k hubení hmyzu v různých vývojových stupních se širokým spektrem působení. Lze jej použít k postřiku jabloní, třešní, višní i slivoní proti žravým škůdcům, jádrovin a peckovin proti mšicím, brambor proti mandelince bramborové a k ochraně okrasných rostlin proti housenkám, broukům a mšicím. Působí jako kontaktní a požerový jed, má vynikající systémové účinky a působí dlouhodobě – až tři týdny. Koncentrát o objemu 6 ml vystačí k přípravě 30–60 l postřiku. eshop.oslavan.cz

 

FOTO: SHUTTERSTOCK

Rostliny v ohrožení

Rostliny v ohrožení