S trvalkami po celý rok 2

Rubrika: Trvalky

Třapatka zářivá je kouzelná i na podzim.

Krásnou zahradou se rozumí místo vyhovující člověku nejen po emocionální stránce, ale je to také prostor vytvářející zajímavý obraz.  V zahradě by se měly projevit veškeré požadavky majitele.  Při tvorbě projektu je nutné zohlednit zájmy a potřeby samotného investora a jeho rodiny.

Jak bylo zmíněno, zahrada představuje obraz, který je proměnlivý nejen během roku, ale mění se s každou hodinou, minutou, vteřinou. Tento obraz by měl být co nejpestřejší a pokud možno co nejméně fádní. K vytvoření zajímavého efektu slouží rostliny, které zahradě vtiskují nezapomenutelnou atmosféru a pestrost. Právě rostliny, řeč bude především o trvalkách, umožňují vytvoření neustále překvapujícího prostoru působícího na lidské vnímání po celý rok.

Pereny vs. trvalky

Trvalka je rostlina, která již ve svém názvu prozrazuje, že se nejedná o krátkověkou rostlinu. Pereny, jak jsou taktéž jinak nazývány, rok co rok obnovují svůj růst a vývoj. Mají nedřevnatějící nadzemní části a několikrát za svůj život kvetou a tvoří semena. Jejich přezimování v našich podmínkách umožňuje hned několik faktorů, mezi něž patří například zásobní orgán ukrytý v zemi, jehož funkci plní kořeny, oddenky, cibule, hlízy či hlízovité kořeny. Nadzemní orgány při prvních mrazech většinou hynou a jejich obnova nastává opět v jarním období.

Trvalky atraktivní v zimním období.

Celoroční působnost u trvalek

Definice trvalek mírně vyvrací pojem „celoroční působnost“. Pravda je ovšem jiná. Pomocí Peren můžeme vytvořit výsadby působící během celého roku. Na trhu je dostupná celá škála trvalek a jejich kultivarů různých forem, velikostí, tvarů či barev květů a listů. Velká škála má období největší působnosti přibližně od poloviny května do září. Kritické období zimy a začátku jara je možné překlenout pomocí okrasných trav, kterým se v tomto období zachovávají listy i květenství. Během zimy se stávají velice atraktivními prvky v zahradě díky námraze nebo poprašku sněhu, které na lehkých vzdušných listech vytvoří úžasný efekt. Nadzemní orgány trav se odstraňují až na jaře, v době kdy již znovu začínají rašit. Brzké jaro zaplní barvami cibuloviny. Mnohé z nich kvetou již v době, kdy je na zahradě ještě sníh a většina ostatních zahradních trvalek ani neraší.

Přirozeně působící trvalkový záhon v praxi

Trvalkový záhon založený u příjezdové cesty na rodinné zahradě se nachází v mírném pozvolném svahu. Protože záhon vyplňuje úzký pás vedle příjezdové cesty, má tedy silně lineární charakter. Tento efekt byl narušen výběrem rostlin, ve kterých jsou velice dominantní okrasné trávy jako ozdobnice (Miscanthus sinensis ´Gracilimus´), poměrně vzrůstný druh použitý v pozadí výsadeb u dřevěného plotu,  bezkolenec (Molinia caerulea ´Heidebraut´) s velice lehkou strukturou a dochan (Pennisetum alopecuroides) s dekorativním květenstvím. Tyto druhy vytváří zajímavou atmosféru především v zimním období. Na jaře rozkvetou šafrány (Crocus ´Jeanne D´Arc´ a C. ´Goldilock´) a narcisy (Narcissus ´Cool Flame´) s výrazně zbarvenou trubkou a bílými okvětními plátky. V letním období výraznou barvou květu zazáří záplevák (Helenium autumnale ´Helena Gold´) mohutnějšího vzrůstu a s výrazně světle žlutými úbory a třapatky (Rudbeckia fulgida ´Goldsturm´) typické svým dlouhodobým kvetením prakticky do října. V pozdním létě výrazně růžovým květem zaujme rozchodník (Sedum hybridum ´Munstead Dark Red´). Záhon je doplněn atraktivními keři jako je ořechoplodec (Caryopteris clandonensis) se světle modrým květem, komule (Buddleia davidii) s výraznou vůní bílých květů lákající opylovače, především pak motýly, dřevem okrasný dřín (Cornus sanguinea ´Midwinter Fire´) a třezalka (Hypericum calycinum) s dlouhou dobou květu od června do září.

 

S trvalkami po celý rok 2