Sekera, přítelkyně pro každou situaci

Motorové pily nebo štípače vám sice ulehčí práci se dřevem, ovšem jen do doby, dokud jde elektřina, máte olej na mazání řetězu nebo dost sil a prostoru v autě, abyste tyto stroje přemístili z místa na místo. Ale co když odjíždíte vlakem na víkend do přírody nebo potřebujete rychle odstranit nalomenou větev v zahradě? Pak zjistíte, že sekera není za dva zlaté, ale doslova k nezaplacení.

Výběr sekery přizpůsobte tomu, co s ní chcete štípat, i velikosti své postavy.

Výběr sekery přizpůsobte tomu, co s ní chcete štípat, i velikosti své postavy.

Práce s moderními typy seker není taková dřina jako kdysi. I toto jednoduché nářadí totiž prošlo výraznou změnou, díky níž vás nebolí celé tělo, ale značně se zvýšila i bezpečnost při sekání či štípání. Největší rozdíl oproti starým typům poznáte na první pohled: sekera je pevně spojená s topůrkem. Nikdy se proto nemůže stát, že ostrá část při práci odletí a někoho poraní.

Když vyzrajete na tření
Pro jednodušší práci výrobci opatřují čepele speciálně vyvinutými povlaky z hi-tech materiálů, které mají velmi nízký koeficient tření. Díky tomu čepel pronikne do dřeva až o polovinu snadněji a vy špalek rozštípnete mnohem rychleji a s menší námahou. Navíc povrch chrání kovovou část před korozí. Nemusíte se bát, že by se častým používáním ošoupal či poškodil. Není tomu tak, tyto nové materiály jsou odolné vůči mechanickému poškození, vysokým teplotám i slunečnímu záření. Pozornost věnujte i výběru topůrka – zpravidla je vyrobeno z tvrdého dřeva dubu či buku, plastu, případně hliníku nebo laminátu. Přednost stále častěji dostávají posledně jmenované materiály, které jsou lehké, dají se dobře tvarovat, aby sekera ideálně padla do ruky, a také jsou bezúdržbové a téměř nezničitelné.

Který typ vybrat?
Jestliže používáte sekeru párkrát za rok a využijete ji jak při přípravě třísek na oheň, tak k zatloukání kolíků u stanu nebo úpravě přerostlého dříví za domem, pořiďte si univerzální typ. Jestliže ji budete brát s sebou na cesty, kupte si kempinkovou, která je malá a lehká, ideálně s plastovým topůrkem (měla by vážit maximálně kilo a půl). Štípací sekery mají speciální klínovou hlavu, která se při štípání rychleji dostane do dřeva a zrychlí tak práci. Existuje ještě typ kalač, což jsou výrobky s mohutnou hlavou určené k sekání velkých polen. Sekery jsou nabízeny i v několika veli- Sekera, přítelkyně pro každou situaci p kostech s klasickým označením S, M a L, případně XL. Neplatí ale, že čím větší, tím více práce zastane. Velikost volte nejen podle své výšky, ale i podle způsobu použití. S menšími se vám budou lépe připravovat drobné třísky, s velkými zase štípat kulatina. Pro pohodlnější používání jednotlivé firmy své výrobky vylepšují například tím, že k nim nabízejí praktické kryty ostří, na čepel nechají natisknout metr, abyste vždy trefili třeba správnou velikost polen do krbu, nebo čepel doplní očkem, s nímž snadno vytáhnete ze dřeva starý hřebík.

FOTO: ARCHIV FIRMY FISKARS

Sekera, přítelkyně pro každou situaci

Sekera, přítelkyně pro každou situaci