Špenát a jeho náhradníci

Na málokteré české zahradě byste nenašli špenát. Je oblíbený díky snadnému pěstování, opakované sklizni, skvělé chuti začerstva i po uvaření. Obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro imunitní systém každého člověka. Nemusíte se ovšem omezovat pouze na pěstování špenátu, najdete celou řadu rostlin s podobnými vlastnostmi, tak proč je nezkusit.

Mangold seženete v mnoha barevných odrůdách.

Mangold seženete v mnoha barevných odrůdách.

Špenátové listy nejčastěji používáme tepelně zpracované jako přílohu k masu nebo jako náplň do zeleninových palačinek. Pokud někomu překáží v konzumaci typická špenátová chuť, může vyzkoušet i další druhy rostlin, které stejně jako špenát může zpracovat a dlouhodobě uložit v mrazáku. Jistě vás potěší, že se tyto druhy dají pěstovat stejně snadno jako pravý špenát. Některé najdete dokonce ve volné přírodě. Pokud každý rok bojujete se slimáky, kteří si na špenátu rádi pochutnají, v sortimentu náhradníků špenátu najdete několik zástupců, kterých se slimáci ani nedotknou.

Za čerstvými listy do přírody
Již naše babičky rády sklízely čerstvé kopřivové listy a připravovaly z nich „špenát“. K tomuto účelu se hodí pouze mladé jarní rostliny nebo obrost po posečení letních kopřiv. Pro kuchyňské zpracování se nehodí kvetoucí rostliny, jejich chuť by vás zaručeně odradila. Experimentovat můžete také s mladými jarními lístky smetanky lékařské nebo s lebedou zahradní, kterou si můžete vysít i na své zahradě. Dobrou práci odvedou také listy šťovíku, které při povaření ztrácejí kyselou chuť.

Náhradníci ze zahrady

Špenát patří mezi stálice českých užitkových zahrad.

Špenát patří mezi stálice českých užitkových zahrad.

Velice kvalitní náhradou špenátu je roketa setá či mangold, který seženete v mnoha barevných odrůdách. Skvělou chutí hodně podobnou pravému špenátu překvapí nenáročný kadeřávek.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Špenát a jeho náhradníci

Špenát a jeho náhradníci