Střechy pro malé stavby

Voda je v zahradě žádaná a žádoucí, tedy s výjimkou většiny drobných staveb. V dílnách, chatkách, dřevníkách a různých přístřešcích ale nemá co dělat. Ani u nich se proto nevyplatí podceňovat konstrukci střechy a výběr správné krytiny.

kry4

Vzhledem ke konstrukci drobných zahradních staveb a jejich nosnosti se doporučuje k zastřešení použít některou z takzvaných lehkých krytin. Velmi často se dají dobře sladit i se střechou domu, neboť je výrobci tvarují do podoby klasické střešní tašky s více či méně výraznou vlnou. Zde je přehled těch nejpoužívanějších.

Na povrchové úpravě plechových krytin záleží, jak moc se o ně budete muset starat.

Na povrchové úpravě plechových krytin záleží, jak moc se o ně budete muset starat.

Asfaltové pásy

Pokud vám jde o střechu pouze praktickou a dřevník či kolna nebudou příliš vidět, stačí použít asfaltové pásy, které jsou vhodné hlavně na střechy rovné a ty s mírným sklonem. Pokládají se zpravidla tak, že se asfalt nahřeje plynem a nalepí na podklad. Lepenkové pásy se rozdělují na modifikované a oxidované, mezi těmi prvními najdete i další druhy, lišící se podle ohebnosti, tvárnosti a reakci při vyšších a nízkých teplotách. Tvoří spodní vrstvu střechy, která se ještě zakrývá posypem. Ten prodlužuje její životnost a chrání ji před UV zářením. Oxidované asfaltové pásy se dnes využívají jako podkladní vrstvy ve střešní konstrukci nebo jako provizorní vrchní vrstva střechy, kdy se k podkladu nastavují nebo kotví.

kry5

Přehled výhod a nevýhod:

+ rychlá aplikace

+ vysoká odolnost proti vodě

+ flexibilita asfaltu

– nevhodné u střech vyšších sklonů

– tvarová nestálost při vyšších teplotách

Asfaltové šindele

Asaflatové šindele neboli vlnité bitumenové desky váží pouze čtyři kilogramy na metr čtvereční. Vyrábějí se z asfaltových pásů a vysekáváním se různě tvarují. Skládají se ze skelné nosné vložky, technologicky upraveného asfaltu a kamenného posypu, některé typy šindelů jsou dokonce samolepící. Doporučují se pro střechy s minimálním sklonem sedm stupňů a také stavby atypických tvarů, například altány, protože se snadno přizpůsobují i složitým tvarům střechy.  Na povrchovou úpravu asfaltových šindelů se nejčastěji používá písek, keramická zrna, drcená břidlice, plast.

Jednou z nejlehčích krytin, vhodnou k zastřešení nejen altánů, jsou asfaltové šindele.

Jednou z nejlehčích krytin, vhodnou k zastřešení nejen altánů, jsou asfaltové šindele.

Přehled výhod a nevýhod:

+ nízké hmotnost

+ snadná montáž

– nižší trvanlivost některých typů

Plechové skládané krytiny

Plechové krytiny se běžně používají i na zastřešení rodinných domů, jsou tedy ideální tam, kde chcete opravdu sladit střechu domu s garáží i všech zahradních staveb. Do této skupiny patří taškové krytiny, trapézové plechy a tvarované plechové šablony. Pro všechny platí, že mají nízkou hmotnost, vyrábějí se v mnoha tvarech, barvách a povrchových úpravách. Dostanete je většinou ve formě pásů, které se pokládají od hřebene k okapu. Podle povrchové úpravy a kvality plechu se jejich životnost počítá na celá desetiletí. Levnější jsou krytiny z ocelového plechu s ochrannou vrstvou proti korozi a z hliníkových plechů, dražší jsou měděné a titanzinkové krytiny. Na povrchové úpravě záleží, jak moc se budete muset o střechy starat. Krytinu z pozinkovaného ocelového plechu je nutno pravidelně natírat. Pokud si ale pořídíte typ s několikavrstvým povlakem na bázi plastické hmoty, je téměř bezúdržbová. Vysokou životnost má také ocelový plech oboustranně žárově pokovený slitinou zinku, hliníku a křemíku.

Vlnité střechy se dělají z mnoha materiálů a výborně odvádějí vodu.

Vlnité střechy se dělají z mnoha materiálů a výborně odvádějí vodu.

Přehled výhod a nevýhod:

+ široká nabídka barev, povrchů a provedení

+ dlouhá životnost u některých druhů

– nutnost natírání u levnějších typů

Falcové krytiny

Patří také do skupiny plechových střech, ovšem od těch skládaných se liší způsobem pokládání. Falc je metoda spojování plechů, kdy na střešním pásu je otevřená stojatá drážka, takzvaný falc, kladou se od okapové hrany k hřebenu střechy. Jednotlivé pásy se k sobě bočně spojují právě uzavřením dvojité stojaté drážky. Tyto krytiny jsou vhodné na střechy se sklonem od tří stupňů.

Polykarbonátové desky, stejně jako další světlopropustné krytiny jsou vhodné k zastřešení pergol.

Polykarbonátové desky, stejně jako další světlopropustné krytiny jsou vhodné k zastřešení pergol.

Přehled výhod a nevýhod:

+ vhodné na střechy s nízkým sklonem

+ jednoduchá pokládka

Plastové krytiny

Do kategorie plastových střešních krytin se řadí jak ty vyrobené z recyklovaného plastu, tak například polykarbonát – materiál v zahradě velmi oblíbený a používaný na zastřešení pergol, drobných staveb, ale i výplně skleníků.

Plastové krytiny se vyrábí buď recyklací plastů nebo z nových  materiálů, mezi něž patří PVC, polykarbonát, polyester, polyetylen a mnohé další. Protože plast dokáže výborně imitovat jiné materiály, můžete si dopřát například střechu vypadající jako z břidlice, dřevěné došky, pálenou tašku a podobně. Zdálky rozdíl nepoznáte, při pokládání ano. Tašky a panely jsou mnohem lehčí a téměř nerozbitné. Speciální skupinou jsou takzvané světlopropustné krytiny, ideální právě k zastřešení pergol, altánů, parkovacích přístřešků a dalších staveb. Ty se vyrábějí buď z polykarbonátu nebo polyesteru (PES). U polykarbonátu je důležitá zvýšená UV ochrana, která zlepšuje kvalitu a prodlužuje životnost tohoto materiálu. U polyesterových krytin se skelné vlákno nahrazuje efektivnějším a účelnějším nylonovým. Díky tomu získává střecha výbornou teplotní a materiálová stálost, pevnost a chemickou odolnost.

Přehled výhod a nevýhod:

+ nízká hmotnost

+ snadná pokládka

+ některé propouštějí světlo

– u některých typů nižší odolnost vůči UV záření chemickým látkám

Vlnité střešní krytiny

Jde o trochu jinou kategorii, do níž se řadí krytiny z mnoha materiálů – od asfaltových přes plechové až po plastové, které mají společný tvar vlnovky. Vlnité střešní krytiny vynikají zejména nízkou hmotností a rychlou pokládkou, výborně také dovádějí vodu ze střechy pryč. Nejen proto jsou ideální při nižších sklonech střech, kdy se kladou na bednění, při vyšší na laťování. Jejich životnost se udává v řádu desetiletí. Jsou vhodné k pokrývání šikmých střech a pro opláštění fasád budov. Tento typ střešních krytin jsou ideální hlavně pro zastřešení pomocných staveb, tedy různých kůlen, dílen, dřevníků a podobně.

Přehled výhod a nevýhod:

+ široká nabídka materiálů i barev

+ hodí se na střechy s nízkým sklonem

+ dlouhá životnost

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shuterstock a profimedia.cz

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_09_2016

Střechy pro malé stavby