Středomořská zahrada na Moravě

Majitelé si vysnili zahradu s vyhlídkou, která by celoročně kvetla a byla hodně barevná. Její založení svěřili architektovi. Ten ovšem začal plánovat a vysazovat jehličnany. Sice nevyžadují skoro žádnou údržbu, ale na pozemku nic nekvetlo. A tak vlastníci pokračovali v budování sami. Jak se jim to povedlo?

Už když majitelé začali stavět na okraji rovinaté Hané, na dohled od Hostýna a Hostýnských vrchů, věděli, že chtějí zahradu plnou trvalek. Svůj sen si splnili. Dominantním prvkem se zde stala růžemi porostlá pergola.

Zůstalo jen několik pěnišníků

Důležité pro nás bylo zachovat si kouzlo volného prostoru, ale chtěli jsme tu i vzrostlejší dřeviny. O zahradničení jsme nevěděli skoro nic, a tak jsme zadali založení zahrady architektovi,“ říká majitelka. S bezúdržbovou zahradou s převahou jehličnanů však nebyli spokojeni. Skoro nic tu nekvetlo. A tak vlastníci pokračovali dál svépomocí – z původního návrhu zůstala jen kostra zahrady a několik pěnišníků u plotu.

Někdy jsme postupovali dost laicky, stromy a keře jsme dali blízko sebe a pak jsme je museli přesazovat, ale výsledek je podle našich představ. Asi nikdy nebudeme hotoví, pořád budujeme a upravujeme. Co vykopeme, uložíme na kousek volné půdy za domem, přebytky trvalek nabízíme známým,“ vysvětlují majitelé. Jejich velká a bohatě kvetoucí zahrada vyžaduje každodenní péči: pořád se musí plít a protrhávat. Trávník sice zakládala odborná firma, včetně substrátu a automatických závlah, ale když trvají delší dobu sucha, musí se tady i dvě hodiny kropit. Vlastnit zahradu v anglickém stylu vyžaduje hodně práce a v současném převážně suchém počasí to chce i vydatný zdroj vody.

Pergola s růžemi

Již z čelního pohledu do zahrady, v jejímž středu se nachází dům v anglickém stylu, je zřejmé, že levá a pravá polovina zahrady mají odlišnou koncepci. Zatímco ta první mizí téměř do ztracena, druhá je založená velmi pravidelně. Dominuje jí kruhová pergola stojící ve středu trávníkové plochy. Kovovou konstrukci popínají růže a vistárie a obklopují paprskovitě založené záhony růží, latnatých hortenzií a jiřin.

Tvarově i barevně pestrá výstavba na slunném místě za domem se svažuje k jezírku.

Trávník majitelé olemovali záhony s růžemi, kontryhely, hledíky, levandulemi, travinami i drobnými keři. Kombinací různých trvalek dosáhli toho, že záhony kvetou od jara do podzimu. Trendem posledních let je používat nižší a kompaktní druhy rostlin, které není třeba vyvazovat k opoře. Kromě květů dekorují záhony i rostliny s barvenými a členitými listy. Nepravidelné okraje záhonů doplňuje množství žulových valounů a oblázků. K odstínění od okolních pozemků posloužily běžné volně rostoucí listnáče i několik třešní a hrušní.

Dominantním prvkem části zahrady se stala kruhová pergola stojící ve středu trávníkové plochy. Kovovou konstrukci popínají růže a vistárie a obklopují paprskovitě založené záhony růží, latnatých hortenzií a jiřin.

Středomoří uprostřed Moravy

Když projdete do části zahrady za domem, vstoupíte do středomořské oázy uprostřed Moravy. Na terase celé léto kvetou stromkové bougainvilie, iberky, rozmarýn, šalvěj a levandule. Daří se tu i olivovníkům či olivovníkům či blahočetu. Pravda, většinu rostlin v nádobách stěhují majitelé na zimu do domu. Pergolu u domu popínají plaménky a vinná réva.

Čeká tu i překvapení: jezírko s vysokou sypanou hrází a altánem s japonskými prvky, která láká například ploštice bruslařky. Hladinu zakrývají kvetoucí lekníny i žluté květy plavínu – ten v běžných jezírkách uvidíte jen zřídka. Altán pod sebou ukrývá filtry, odkalovací čerpadla a další technické složitosti.

Kombinací různých trvalek dosáhli majitelé toho, že záhony kvetou od jara do podzimu.

Kolem vodní plochy majitelé vysadili okrasné vrby nebo plamének horský. V podrostu se uplatňují orlíčky, mateřídoušky, rozchodníky, oregano či růžový zmarličník. Jezírko lemují i voděnky, hosty, sadec, kontryhel, sibiřské kosatce a kakosty.

Dominantním prvkem okolí jezírka se stal obří balvan, kterému majitelé zahrady říkají velryba. Je odtud krásný výhled například na hejna perlínů a karasů.

Kolem vodní plochy majitelé vysadili okrasné vrby nebo plamének horský. Vysoký smrk, který zde vytváří příjemný stín, sázeli ještě jejich rodiče.

Posezení mezi balvany

Podél předního okraje zahrady a kolem jezírka se táhne travnatý pás, lemovaný nízkými dřevinami. Zde stále roste několik jehličnanů, které do zahrady navrhl na samém po

átku architekt, a tady z původních výsadeb zbyly nízké kultivary cypřišků a zeravů, stejně jako kaliny nebo tmavolistá líska a zmarličník. Vše oživují trsy ozdobnice.

Vedle velkých žulových balvanů vzniklo krásné zákoutí s lavičkou pro klidné posezení s knížkou. Balvany zjemňuje například plazivý smrk a skalník nebo ostrůvky netřesků na jejich rovných plochách. Aby té zeleně nebylo moc, zpestřují ji nízké hvozdíky, tavolníky, plazivé vrbiny nebo kosatce. Celý prostor zakončuje u domu balvan usazený na výšku, vedle nějž kvetou anglické růže.

Radka Borovičková, foto Zdeněk Roller

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Uložit

Středomořská zahrada na Moravě

Zajímavé