Svět zahradnických zajímavostí

Rubrika: Zajímavosti

Některé rostliny jsou pozoruhodné svými vlastnostmi, jiné oplývají nezvyklými zvláštnostmi. Všechny ale stojí za pozornost. Seznamte se s několika z nich.

Brambory se ve světovém měřítku považují za čtvrtou nejdůležitější plodinu světa vůbec.

Symbol Japonska

Sakury (Prunus serrulata) patří k nejvýznamnějším symbolům Japonska a japonské kultury. Bývají často zobrazovány na obrazech i předmětech denní potřeby, důležitou roli hrají v tradiční literatuře i hudbě. Japonci svoje sakury bezmezně milují, vidí v nich symbol pomíjivé krásy a rychlé smrti. Pochopení symboliky sakur je provázáno s buddhistickým učením. Pravděpodobně v 8. století našeho letopočtu vznikl zvyk pobývat a radovat se pod korunou rozkvetlé sakury. Tento zvyk byl zpočátku vázán pouze na císařský dvůr, později se však rozšířil do všech společenských vrstev. Vznikl tak festival oslavy sakurových květů, tzv. slavnosti Hanami. V době květu sakur noviny podrobně informují čtenáře o postupující vlně kvetení a Japonci se pak do těchto míst z různých oblastí přesouvají, aby se mohli radovat z něžné krásy těchto stromů.

Spolehlivá kráska

Dřín kanadský (Cornus canadensis) je nízká půdopokryvná rostlina, která roste divoce nejenom v Kanadě.

Dřín kanadský (Cornus canadensis) je nízká půdopokryvná rostlina, která roste divoce nejenom v Kanadě, ale také ve východní Asii a areál jejího výskytu zasahuje až po Grónsko. Vyhovuje jí stín i polostín a miluje kyselé a vlhké až mokré půdy. Pod zemí vytváří oddenek, kterým se může kyprou půdou šířit do prostoru, přičemž na povrchu půdy vzniká souvislý porost listů. Samotné květy tohoto dřínu jsou drobounké, ale obklopují je čtyři ozdobné bílé listeny. Z květů se na konci léta vytvoří drobné červené plody, které jsou sice jedlé, ale chuťově ne příliš výrazné. Dřín kanadský upřednostňuje svěží, chladnější polohy, u nás je spolehlivě mrazuvzdorný.

Národní rostlina Argentiny

Zarděnice (Erythrina crista – galli) je velký keř až menší strom, který může dorůst v dobrých podmínkách až do velikosti deseti metrů. V Argentině byla tato půvabná dřevina 2. prosince 1942 prohlášena za národní rostlinu. Roste zde například na březích řek Paraná a Rio de la Plata, ale vyskytuje se i v jiných zemích Jižní Ameriky. Jde nejen o nápadnou, ale v mnoha ohledech také užitečnou rostlinu. Její lehké a porézní dřevo se používá k výrobě úlů i v leteckém modelářství. Zarděnice má poměrně široké využití rovněž v místní lidové medicíně. Domorodé obyvatelstvo ji používá k celkovému zklidnění organismu a proti slabším projevům hysterie, ale i k částečnému potlačení hyperaktivity či ke snížení krevního tlaku. U nás se občas zarděnice objevuje v zahradních centrech jako typická přenosná rostlina vhodná k výzdobě letních teras.

Historie brambor

Brambory se ve světovém měřítku považují za čtvrtou nejdůležitější plodinu světa vůbec. Na pomyslném žebříčku před nimi stojí pouze pšenice, rýže a kukuřice. Pocházejí z Jižní Ameriky, kde rostou téměř napříč celým kontinentem v mnoha různých typech. Původní obyvatelé Jižní Ameriky brambory využívali už před několika tisíci lety. Do Evropy je dovezli Španělé, ale jejich sláva se Evropou šířila zpočátku nesměle. Zatímco Holanďané pěstovali brambory už v polovině 17. století, ve Francii se ještě v 18. století ozývaly hlasy, že tato plodina způsobuje lepru. V současnosti se brambory pěstují ve více než sto zemích světa, přičemž v některých rozvojových zemích se významně podepsaly na zlepšení tamní hospodářské situace.

Známá agáve?

Agáve však patří i k důležitým užitkovým rostlinám, zejména Střední Ameriky.

Představovat agáve se může zdát jako trochu pošetilé, protože nejedna zdobí sběratelské skleníky či prostory na terasách u rodinných domů. Agáve však patří i k důležitým užitkovým rostlinám, zejména Střední Ameriky. Je všeobecně známo, že se z jednoho druhu agáve vyrábí tequila, charakteristický alkoholický nápoj. Z listů dalších druhů se navíc vyrábějí pevné motouzy a lana označovaná jako sisal. To však zdaleka není všechno. Agáve se také jí, a to jak dužnina jejích listů, tak mladé květy některých druhů. Z listové šťávy některých agáve se také vyrábí sirup používaný jako sladidlo a trnů a pevné slupky zbavená listová dužnina se někdy používá jako žvýkačka. Ne všechny druhy agáve ale lze konzumovat, některé jsou toxické či jinak agresivní.

Borůvka chocholičnatá

O zahradních borůvkách (Vaccinium corymbosum) toho bylo napsáno už hodně. Stále se však objevují nové poznatky. Ukazuje se například, že borůvky mohou podporovat činnost nervového systému a vylepšovat paměť. Zjednodušeně řečeno lze také tvrdit, že antioxidanty obsažené v borůvkách zpomalují stárnutí buněk. Borůvky navíc blahodárně působí na kardiovaskulární systém. Zajímavě vypadají i předběžné výsledky výzkumu působení borůvek na zrak a prevence proti některým typům rakoviny. Zdá se, že borůvky pomáhají chránit oči před poškozením silným slunečním zářením. Ukazuje se také, že při hlubokém zmražení si borůvky uchovají po dobu minimálně tří měsíců podstatnou část zdraví prospěšných látek.

Pomněnkovec

Nejen jménem, ale také prostřednictvím květů připomíná tato rostlina (Brunnera) dobře známou pomněnku. Je to však vytrvalá rostlina, která vytváří nápadné srdcovité listy. Původní druh pochází z Kavkazu, kde obývá vlhké, nejčastěji polostinné lokality. Botanický druh vytváří listy čistě zelené barvy, odrůdu ‘Jack Frost’ však pokrývá výrazná stříbrná kresba. Díky ní je rostlina atraktivní po celou vegetační dobu. Potřebuje humózní půdu a místo spíše chladnější s vysokou vlhkostí vzduchu. Jde o ideální rostlinu do polostínu, která ale v dostatečně vlhké půdě zvládne i přímý sluneční svit. Používá se jako půdopokryvná i jako rostlina, která na sebe zaručeně přitáhne pozornost. V dobrých podmínkách se vysemeňuje, nové rostliny však obvykle nemají tak výraznou kresbu.

Neobvyklé květy

Podrost tropických pralesů ukrývá mnoho úchvatných zázraků přírody. V oblasti od Malajsie, Indonésie až po severní část Austrálie roste neobvyklá rostlina jménem Tapeinochilos ananassae, která je příbuzná zázvoru. Rod Tapeinochilos obsahuje přibližně 20 druhů, z nichž některé dorůstají až do výšky kolem čtyř metrů. Zatímco při běžném pohledu na rostlinu můžete obdivovat lesklé, bambusům trochu podobné listy, soukvětí tohoto druhu musíte hledat níže – některé rozkvétají dokonce až těsně nad povrchem půdy. Květy jsou trubkovitého tvaru a bývají atraktivní zejména pro ptáky z čeledi strdimilovitých, kteří se vyznačují speciálně přizpůsobeným zobáčkem pro sběr nektaru, čímž rostlinu také opylují. Tapeinochilos se v tropech pěstuje jako zahradní rostlina a je vhodná i k řezu.

FOTO: AUTOR

Svět zahradnických zajímavostí

Svět zahradnických zajímavostí