Svídy a cibuloviny v jarní zahradě

I z obyčejných druhů cibulovin lze vysadit krásné zákoutí. Zvlášť když je zkombinujete se zajímavě zbarvenými dřevinami. Stačí při tom dodržovat dvě pravidla: rostliny výškově odstupňovat a vysazovat je po více kusech.

Svída krvavá

Svítivě oranžové výhony svídy, odrůdy ‘Midwinter Fire’ tvoří zajímavé barevné pozadí nejen pro cibuloviny. Tento keř se pěstuje snadno, jen je třeba dbát na pravidelný řez, díky němuž bude mít dost mladých a barevných výhonů.

Svída bílá

Červené výhony svídy bílé, odrůda ‘Sibirica’, jsou tmavší než u svídy krvavé. Oproti ní také bývá tento keř méně hustý. Platí pro něj, že vyžaduje pravidelný řez, aby si udržel svou barevnost, jinak se pěstuje snadno.

Čemeřice

Na zahradách se pěstuje hned několik druhů čemeřice, které se od sebe liší nejen vzhledem. Vysoké robustní trsy se zelenými květy má čemeřice smrdutá. Od běžnější čemeřice černé a čemeřice nachové se liší výrazně užšími listy na dlouhém řapíku.

Talovíny

Velmi brzo, často ještě na sněhu, rozkvétají talovíny. Nepatří ovšem mezi cibuloviny, ale do čeledi pryskyřníkovité, tvoří tedy drobné podzemní hlízky. Mají-li vypadat na záhonu pěkně, je třeba zabránit samovysévání, a to odstraněním semeníků po odkvětu.

Žluté narcisy

Pro časné jaro vybírejte narcisy z raně kvetoucích typů, vždy by to měla být jen jedna odrůda. Mix různých barev, tvarů či výšek by nevypadal dobře. Mezi rané čistě žluté odrůdy patří například ‘Golden Harvest’, ‘King Alfred’ či plnokvětý ‘Van Sion’.

Sněženky a prvosenky

Jarní zákoutí se bez sněženek a prvosenek neobejde. Vždy by měly růst hned u cesty, aby si jich návštěvník zahrady všiml. Lépe vypadají vysazené ve skupině než jako jednotlivé rostliny.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstosk

Svídy a cibuloviny v jarní zahradě