Trvalá krása rostlin

Zastavte čas a uchovejte si krásu letošních květů alespoň do příští sezony. Jak ale správně usušit nebo vylisovat rostliny, abyste zbytečně neplýtvali materiálem a svojí energií?

K lisování jsou vhodné macešky, fialky, ostrožky, zvonky, rozrazily a při dostatečné péči lze vylisovat i problematické cibuloviny.

Sušení květin

Sušení rostlin je tím úspěšnější, čím je v rostlině méně vody. Dobře usušit třeba velkokvěté růže nebo cibuloviny je obtížnější než třeba levanduli nebo slaměnky. K sušení se nejlépe hodí rostliny suchomilné, které mají menší a často plstnaté listy. Lépe se také suší květiny s drobnějšími vzdušnými květy. Některé rostliny je možné vysušit jen pomocí sikativ, tj. látek odnímajících vlhkost. Jedná se třeba o pivoňky, lilie nebo orchideje.

Praktické rady

  • Sušte vždy jen tolik materiálu, kolik reálně využijete. Třebaže se zdá, že sušením „zastavíte čas“, není to tak docela pravda. I suché rostliny stárnou, ztrácejí barvu, drolí se, a hlavně na ně sedá prach. O větší množství materiálu se proto podělte s přáteli, přiměřenost a dobrý odhad je ale vždy na místě.
  • Do sušení rostlin se pusťte jen tehdy, máte-li k tomu vhodný prostor. Ideální je vzdušná místnost, kterou lze snadno uklidit, koberec na zemi je naprosto nevhodný. Pro pár snítek levandule není třeba nic vymýšlet, větší množství materiálu ale přesuňte do zahradního domku nebo na půdu.
  • U květin je nejjednodušším způsobem sušení zavěsit svazky rostlin květy dolů. Nikdy ale nesušte květiny v silných svazcích. Nejenže se pomalu suší, ale usušené rostliny se navíc špatně rozdělují.
  • Rostliny nikdy nesvazujte provázkem, ale použijte napevno utaženou gumičku. Při sušení stonky totiž sesychají a jednotlivé rostliny by vám mohly ze svazku vypadnout.
  • Větší množství nasušených rostlin je vhodné skladovat v uzavřených krabicích zabalené v hedvábném papíru. Po jednotlivých snítkách se balí vzácné druhy nebo rostliny netypických barev.
  • Pokud chcete sušit i plody a plodenství rostlin, sbírejte je ještě nedozrálé, aby se při aranžování v sušeném stavu nerozpadly. Platí to například pro klasy trav.

Nenáročné lisování

K sušení se nejlépe hodí rostliny suchomilné, které mají menší a často plstnaté listy.

Další možností, jak uchovat krásu rostlin, je lisování. Dříve se rostliny lisovaly především pro herbáře. I dnes si můžete vytvořit vlastní herbář, častěji se ale rostliny a zvláště jejich květy lisují pro další výtvarné použití. Vytvářejí se z nich například přání, koláže, paspartované obrázky či drobné dárky. Na rozdíl od sušení je lisování prostorově méně náročný koníček – potřebujete jen malý lis nebo pár tlustých a těžkých knih a dostatečnou zásobu savého papíru.

Vhodné rostliny

Při výběru rostlin pro lisování platí trochu jiná pravidla než při jejich sušení. Na rozdíl od sušení, k němuž jsou vhodné rostliny s pevnou stavbou těla a nízkým obsahem vody, jsou polosuché květy pro lisování nevhodné – nelze je totiž vyrovnat do plochy. Úspěšní budete naopak s jemnými květy výrazných barev a tvarů, které vyniknou i v ploše. Pozor ale, neměly by mít výrazný semeník, který by nešel zploštit. Zapomeňte proto na mák, růže, zahradní kopretiny, ostálky, třapatky, záplevák a podobné rostliny (nejčastěji z čeledi hvězdnicovitých). K lisování jsou vhodné macešky, fialky, ostrožky, zvonky, rozrazily a při dostatečné péči lze vylisovat i problematické cibuloviny, jako jsou konvalinky nebo tulipány. Krásně vypadají také vylisované listy, které se mohou stát i vyučovací pomůckou pro děti.

Potřeby pro lisování

  • Lis na květiny je u nás k dostání buď jako učební pomůcka, nebo kreativní sada pro děti. Zručnější kutil si ho ale jistě zvládne vyrobit i sám.
  • Savé papíry koupíte v papírnictví (10 listů A4 stojí asi 25 Kč). Lisované rostliny je nutné občas zkontrolovat, protože zatímco jemné květy se vylisují rychle, větším to trvá déle a může dojít i k jejich plesnivění. Savý papír je proto vhodné občas vyměnit. Po vyschnutí můžete papíry samozřejmě použít opakovaně, pokud ovšem nejsou špinavé.
  • K lisování si pořiďte také pinzetu s dlouhými čelistmi, která vám usnadní práci s rostlinami. Dobře poslouží i pinzeta na známky.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK

Trvalá krása rostlin

Trvalá krása rostlin