Trvalkový karneval plného léta

Sice se říká, že dřeviny tvoří základ celé kompozice, ovšem bez trvalek hýřících barevnými tóny není zahrada zahradou.

Trvalkovým záhonům plného léta velmi sluší druhová pestrost.

Je příjemné sledovat návrat k osvědčeným druhům z dob našich babiček, které dodávají záhonům nádech starých dobrých časů. Ovšem trvalkový trh se neustále rozšiřuje o nové druhy, které sortiment příjemně doplňují. Pojďte se podívat na trvalky plného léta, některé možná ještě neznáte.

Květy celou sezonu

Při výběru rostlin pro osázení záhonu je kromě stanovištních podmínek a barevné působivosti třeba také zvážit období, po které chcete, aby záhon kvetl a přitahoval k sobě pozornost. Málokdo si uvědomuje, že hlavní roli v trvalkových výsadbách efektních po celý rok (ano, opravdu je možné navrhnout trvalkové záhony, které jsou zajímavé i v zimě) hrají právě trvalky plného léta. Jsou to převážně druhy, které rozkvétají již koncem června a kvetou mnohdy až do konce září nebo do začátku října. Hlavním obdobím jejich nejlepší kondice je samozřejmě plné léto, tedy červenec a srpen. Pozdější nástup těchto druhů do vegetace na jaře vyřeší brzké cibuloviny a časné trvalky. Od konce podzimu přes zimu přebírají štafetu okrasné trávy a rostliny se zajímavými semeníky, pokud jim tedy dáte milost a ponecháte je v zahradě až do jara. Jestliže totiž s ostříháním nadzemních částí trvalek počkáte, určitě ničemu neuškodíte, ba naopak budou trvalky svými odumřelými částmi lépe chráněny a zimu bez úhony přečkají. Navíc se při prvním sněhu a zimní námraze dočkáte zajímavé podívané.

Kombinace kvetoucích trvalek a okrasných trav

Pokud se pustíte do návrhu osazovacího plánu trvalkové výsadby, určitě zkombinujte více odlišných typů rostlin. Ukázka výsadby je pouze orientační a naznačuje, jak může být efektní právě v srpnu. Aby byla pěkná po celý rok, doplňte do ní trvalky kvetoucí na jaře i na podzim a využijte obrovský potenciál jarních cibulovin a hlíznatých druhů. Jako mulčovací materiál poslouží široká škála kamenných drtí, kačírků a štěrků nebo borka z jehličnatých stromů.

Kombinace kvetoucích trvalek a okrasných trav

  1.  Deschampsia caespitosa ‘Goldschleier’ – metlice trsnatá ‘Goldschleier’
  2. Stipa tenuissima – kavyl péřovitý
  3. Lavandula angustifolia ‘Hidcote Blue’ – levandule lékařská ‘Hidcote Blue’
  4. Kniphofia uvaria ‘Flamenco’ – mnohokvět hroznatý ‘Flamenco’
  5. Rudbeckia fulgida – třapatka zářivá
  6. Agastache ‘Blue Fortune’ – agastache ‘Blue Fortune’
  7. Anthemis tinctoria – rmen barvířský
  8. Phlomis russelia – sápa Russelova

 

Barvy a druhy

Trávy vnášejí do zahrady lehkou a vzdušnou strukturu, která vynikne také v zimě.

Nebojte se kombinovat staré vyzkoušené druhy trvalek se zajímavými novinkami. V sortimentu se často objevují trvalky s panašovanými listy, tedy s listy barevně doplněnými o žluté či bílé skvrny. S těmito rostlinkami zacházejte ve výsadbách opatrně. Větší množství barevných kultivarů spíše škodí, kompozice pak totiž působí nevyrovnaným dojmem. Důležitým aspektem při výběru druhů je kromě stanovištních podmínek také samotné místo. Jiné kombinace trvalek a jejich barevných kultivarů použijete do záhonu u odpočinkového posezení a jiné zase v místě, kam si chodíte hrát s dětmi na trávník. Barvy květů trvalek vás budou doprovázet po dlouhou dobu a tím pádem ovlivňovat i vaši náladu a pocity v zahradě. U posezení můžete výsadby ladit do studených tónů bílé, modré, fialové a starorůžové nebo se můžete rozhodnout pro barvy vyloženě hravé a teplé, jako jsou žlutá, červená, oranžová. V prvním případě bude působit kompozice uklidňujícím dojmem, v druhém naopak silně povzbudivě. Pokud zkombinujete trvalky kvetoucí v teplých i studených tónech, může vzniknout velmi dynamická kompozice, což ovšem vyžaduje určitý um a znalosti. Pokud se rozhodnete pro experimentování s trvalkami plného léta, pamatujte na jednoduchou poučku: jednotlivé druhy je dobré k sobě sesazovat do skupinek a jejich výsadbu opakovat na více místech v záhonu. Výsledný efekt je mnohem lepší než bodová výsadba velkého množství druhů a odrůd.

Krásné i užitečné

Kvetoucí druhy mají snad jenom samé výhody. Svými květy a poupaty potěší majitele zahrady, ale nalákají i mnoho druhů užitečného hmyzu. Motýli a čmeláci se zase stanou předmětem zájmu dětí, které se také budou chtít potěšit z té neokázalé krásy. Květiny později dokvetou, ale tím to všechno nekončí. Vytvořené semeníky se semeny poskytnou nejen potravu ptákům, ale i úkryt nejrůznějším druhům drobných živočichů. Nezapomínejte také na to, že mezi rostlinami, které se označují pojmem trvalky plného léta, se nachází mnoho druhů léčivých bylin. Jsou jimi třeba levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), dobromysl obecná (Origanum vulgare), třapatkovka nachová (Echinacea purpurea), agastache vrásčitá (Agastache rugosa) nebo zavinutka podvojná (Monarda didyma), kterou mnozí znají pod názvem americká meduňka. Zajímavou rostlinou, na níž si mnozí dnes již nepamatují, ale která se opět dere na světlo zájmu, je rmen barvířský (Anthemis tinctoria). V minulosti se jeho květy hojně používaly jako přírodní barvivo. Pokud si je nasušíte, můžete si jimi na velikonoce obarvit třeba kraslice.

Přehled méně i více známých trvalek plného léta

český název
latinský název
výška v době květu
levandule lékařskáLavandula angustifolia30–60 cm
dobromysl obecnáOriganum vulgare80 cm
agastache vrásčitáAgastache rugosa100 cm
třapatka zářiváRudbeckia fulgida80–100 cm
zavinutka podvojnáMonarda didyma40–50 cm
rmen barvířskýAnthemis tinctoria30–50 cm
krásnoočko přeslenitéCoreopsis verticillata40–60 cm
chrastavec makedonskýKnautia macedonica80 cm
mavuň červenáCentranthus ruber50–60 cm
vrbina tečkovanáLysimachia punctata50–100 cm
oman srstnatýInula hirta50 cm
třapatkovka podivnáEchinacea paradoxa80 cm
popelivka zoubkovanáLigularia dentata100–120 cm
svíčkovec LindheimerůvGaura lindheimerii100 cm
pupalka missourskáOenothera missouriensis15–30 cm
sápa RusselovaPhlomis russeliana100 cm
šanta hroznovitáNepeta racemosa20–40 cm
řebříček tužebníkovýAchillea filipendula80–100 cm
šuškarda klasnatáLiatris spicata40–70 cm
záplevák podzimníHelenium autumnale60–100 cm
čechrava čínskáAstilbe chinensis60 cm
jarmanka většíAstrantia major70 cm
chrpa žlutokvětáCentaurea macrocephala80–150 cm
mnohokvět hroznatýKniphofia uvaria70–90 cm
dračík vousatýPenstemon barbatus40–60 cm

Okrasné trávy

V doprovodu trvalek kvetoucích v létě se perfektně vyjímají okrasné trávy. Sice nastupují do vegetace poměrně pozdě, mnohdy jsou plně vzrostlé až v červnu, ale dodají zahradě neskutečně jemné kouzlo. Široké škále se daří spíše na slunném a vysýchavém stanovišti, ale existuje i mnoho druhů, které si poradí i s polostínem a stínem. Na slunci se pěkně vyjímají metlice trsnaté (Deschampsia caespitosa), kavyl péřovitý (Stipa tenuissima), dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) nebo bezkolenec modrý (Molinia caerulea). Se stínem i polostínem si hravě poradí rákosík japonský (Hakonechloa macra), bika sněžná (Luzula nivea) či ostřice převislá (Carex maxima).

Hmyzí hotel

Hmyzí hotel - přírodní domek vyrobený z masivního dřeva. Stačí ho zavěsit nebo postavit na vyvýšené místo u domu nebo plotu.

Dnes už polozapomenuté včelky samotářky jsou nejen přátelská a zajímavá, ale hlavně velmi užitečná stvoření. Jsou totiž úžasnými opylovači. Místu svého narození zůstávají věrné po mnoho generací. Bezpečný úkryt jim může na zahradě poskytnout tento český výrobek – přírodní domek vyrobený z masivního dřeva. Stačí ho zavěsit nebo postavit na vyvýšené místo u domu nebo plotu. Na www.zelenadomacnost.com ho zakoupíte za 599 Kč. Více informací o samotářkách se dozvíte na www.vcelkysamotarky.cz.

FOTO: AUTORKA, THINKSTOCK A SHUTTERSTOCK

KRESBY: AUTORKA

Trvalkový karneval plného léta

Trvalkový karneval plného léta