Trvalky k řezu

Rubrika: Trvalky

Každého milovníka květin potěší krásná kytice z vlastní zahrady. Nemusíte být fanda floristického umění, ale pokud máte zahradu, určitě si na ni vysaďte i takové trvalkové druhy, které najdou využití jako materiál pro kytice do vázy.

Každého milovníka květin potěší krásná kytice z vlastní zahrady

Do následujícího výběru jsme zařadili hlavně trvalky, které se v našich přehledech zatím neobjevily, ale připomeneme vám i druhy, o kterých už byla řeč v jiných souvislostech a k řezu se také výborně hodí. Tak vybírejte a vysazujte.

Trvalky, které se hodí k řezu

  • kvetoucí na jaře: hvězdnice alpská, kamzičník východní, konvalinka vonná, pivoňka lékařská, tařice skalní, udatna lesní
  • kvetoucí v létě: čechrava zahradní, janeba drsná, jarmanka větší, řebříček bertrám, kohoutek chalcedonský, kopretina velkokvětá, krásnoočko velkokvěté, kyprej vrbice, mavuň červená, plamenka latnatá, řebříček tužebníkový, šalvěj luční, zavinutka, žluťucha orlíčkolistá Trvalky k řezu
  • kvetoucí na podzim: hvězdnice chlumní, hvězdnice novoanglická, třapatka lesklá, třapatkovka nachová, sasanka japonská, záplevák
  • doplňkový materiál: Kromě druhů uvedených v přehledu je možné využít i další druhy rostlin. Půjde především o různé traviny a kapradiny, které mají často bohatý vzrůst a na nějakém tom listu jim nesejde. Za pozornost ale stojí třeba i pevné listy pivoněk či štítovky, které se s přicházejícím babím létem vybarvují do teplých zlatých odstínů. Ve vysokých kyticích vypadají dobře i listy křenu, větvičky ruje vlasaté nebo lesklé listy bobkovišně.
  • zajímavě kvetoucí druhy zeleniny: brambory, kopr, křen

Kvetoucí na jaře

Orlíček obecný (Aquilegia vulgaris)

Orlíček obecný (Aquilegia vulgaris)

Poznámka: šíří se samovýsevem

Orlíček patří mezi krátkověké trvalky, ale na vhodném místě se bez problémů udržuje samovýsevem řadu let. Typické plastické květy vypadají jako poskládané sukýnky s výraznými, nahoru směřujícími ostruhami. Nejčastější bývají fialovobílé či modrobílé, ale nové kultivary jsou i v kombinacích barev žluté, červené, růžové či oranžové. To se ale týká jen první generace. Orlíčky se totiž dobře množí semenem a vysemeněné rostlinky v dalších generacích doslova „hrají všemi barvami“.

Dlužicha (Heuchera sp.)

Dlužicha (Heuchera sp.)

Poznámka: ozdobná i listem

Starší odrůdy dlužich měly vesměs světle zelené listy a vysoké květenství. Ostře červenorůžové drobné květy seskupené do vzdušných lat vypadají jako navlečené na dlouhý tmavý drátek. Dlužichy rozkvétají na konci jara, nejčastěji v květnu a červnu, proto vypadají hezky třeba s kopretinami, šeříkem nebo zvonky. Kromě původní výrazné barvy můžete pěstovat i odrůdy s bílými či růžovými květy, listy mohou být i sytě purpurové, bronzově červené, tmavě zelené, zbarvené až dočerna. Listy u dlužich jsou pevné, srdčitě laločnaté na dlouhé stopce – i ty proto mají svůj aranžérský potenciál.

Kopretina červená (Tanacetum coccineum)

Kopretina červená (Tanacetum coccineum)

Poznámka: potřebuje pravidelně zmlazovat

Zase jedna „babičkovská“ trvalka, která se už nepěstuje tak často. Je to veliká škoda, sytě růžové květy s klasickým kopretinovým středem na dlouhém pevném stonku jsou výrazné a přitahují zaslouženou pozornost. Listy jsou naopak nenápadné, připomínají nejvíce jemně stříhané listy řebříčků. Tento druh kopretin prospívá lépe v polostínu, na slunci trsy rychle prosychají a stárnou. Je proto třeba je vždy čas od času rozsadit a trsy tak oživit. Po tomto opatření vydrží na zahradě řadu let.

Kvetoucí v létě

Kokarda (Gaillardia x grandiflora)

Kokarda (Gaillardia x grandiflora)

Poznámka: dlouhá doba kvetení

Stejně jako kokardy na kabátě si na záhonu všimnete i této trvalky se stejným jménem. Zahradní kokarda byla vyšlechtěna z původního druhu kokardy osinaté (G. aristata), jež pochází ze stepí na západě Severní Ameriky. Doma proto bude na osluněných místech s přiměřeně vlhkou propustnou půdou, na vysloveně suchých místech prospívat nebude. Tvoří husté trsy, výrazné květy jsou skoro vždy dvoubarevné a rostou na pevných dlouhých lodyhách. Kvete neúnavně od června až do září.

Řetězovka (Physostegia virginiana)

Řetězovka (Physostegia virginiana)

Poznámka: pro rozměrné kytice

Tato málo pěstovaná trvalka pochází ze Severní Ameriky. I když byste to asi neřekli, patří do čeledi hluchavkovitých, je tedy příbuzná třeba se šalvějemi, které připomíná vzpřímenými trsy. Příslušnost k čeledi prozradí i čtyřhranná lodyha. Jednotlivé květy jsou dlouhé asi 2–3 centimetry a jsou seskupeny v koncových klasnatých květenstvích. Rostlina roste dobře v lehčích hlinitopísčitých půdách s dostatkem vody, na sušších místech se v teplém létě neobejde bez závlahy.

Zvonek klubkatý (Campanula glomerata)

Zvonek klubkatý (Campanula glomerata)

Poznámka: spolehlivý a odolný

Robustní zdravý zvonek dorůstá do výšky asi 50 centimetrů. Počítejte s tím, že potřebuje dost místa, hodí se proto do volněji pojatých trvalkových záhonů a nepostradatelný je v bezúdržbových přírodních zahradách. Rozhodně poblíž zvonku nevysazujete pomalu rostoucí druh, jinak ho za dva roky vzrůstný zvonek doslova převálcuje. Květy má ale moc pěkné, sytě modré zvonky jsou soustředěny do typického koncového chomáčku. Výborně vypadá s bílými kopretinami nebo ohnivě červeným kohoutkem chalcedonským, žlutým kuklíkem, vrbinou nebo diviznami.

Kvetoucí na podzim

Chryzantéma (Chrysanthemum x grandiflorum)

Chryzantéma (Chrysanthemum x grandiflorum)

Poznámka: vyžaduje vzdušné stanoviště

Ať už se jedná o drobnokvětou listopadku nebo velkokvětou chryzantému, tato trvalka je vždy ozdobou podzimní zahrady a je nepostradatelná i do kytic. Jde o vděčnou a dost nenáročnou rostlinu, pro kterou se najde místo všude. Chryzantémy dost trpí na padlí, je proto potřeba dbát na to, aby trsy byly vysazeny na vzdušném místě, mimo stinné zahuštěné kouty zahrady. Vyštipováním poupat u typu Ch. x grandiflorum docílíte výrazně větších květů, toto opatření je ale náročné na pečlivost a cvik.

Plesnivka perlová (Anaphalis margaritacea)

Plesnivka perlová (Anaphalis margaritacea)

Poznámka: neobvyklý druh

Plesnivka je velice zajímavá trvalka původem z Japonska a USA. Bílé kvítky má nahloučené v rozvolněných hlávkách, které vydrží pěkné i v suchém stavu. Rostlina sama tvoří vzpřímené trsy s úzkými kopinatými listy, zespodu plstnatými. Plesnivka se rozrůstá pomocí plazivých oddenků, proto se bez problémů množí vegetativně. Nejpěknější bude na slunných místech s kyprou, mírně vlhkou půdou. Hodí se i do štěrkových záhonů. Plesnivka rozkvétá koncem léta a na podzim, nesvědčí jí ale dlouhodobě deštivé počasí.

Rozchodník (Sedum telephium)

Rozchodník (Sedum telephium)

Poznámka: mohutné květenství

Pěstování rozchodníků zažívá v posledních desetiletích doslova boom. Mají univerzální využití – zahradu zdobí opravdu až do zimy, navíc tvoří velké množství květů, které se uplatní i ve váze. Problém může představovat právě jejich dominantní vzhled – v zahradě potřebují mohutné trsy rozchodníků určitou protiváhu, a to barevnou i tvarovou. Zvláště odrůdy s purpurovým vybarvením vyžadují rovnocenného protihráče v podobě velkého trsu ozdobnice, třapatky nachové, sadce konopáče, zlatobýlu, omanu a podobných rostlin.

Doplňková zeleň

Šater latnatý (Gypsophila paniculata)

Šater latnatý (Gypsophila paniculata)

Poznámka: jen na slunné místo

Tradiční nevěstin závoj neustupuje z výsluní zájmu profesionálních ani amatérských floristů. Jemné laty s drobnými kvítky se ale pěstují dost obtížně, rostlina je limitována především jediným kůlovým kořenem, neodnožuje, a vegetativně se tedy špatně množí. Šatery patří k trvalkám, které potřebují v každém případě vápenitou propustnou půdu na slunečném místě, může být i s kameny. Dobře rostou i na skalkách, v korytech a štěrbinách a daří se jim tu často lépe než na klasickém záhonu.

Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)

Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)

Poznámka: potřebuje dost prostoru

Klasická výplňová trvalka do polostinných vlhčích záhonů najde využití také v letních kyticích. Květy samotné nejsou nijak nápadné, ale celé laty s drobnými zelenožlutými kvítky propůjčují vazbám lehkost a vzdušnost. Kontryhel se pěstuje docela snadno, počítejte ale s větší potřebou prostoru. Květní laty totiž nejsou příliš pevné a poléhají do stran kolem trsů s nápadnými listy. Ty mají charakteristický tvar poskládaných vějířků, často s krůpějí rosy uprostřed. Kontryhel vysazujte vždy vedle výrazných trvalek, prospěje to oběma.

Chřest lékařský (Asparagus officinalis)

Chřest lékařský (Asparagus officinalis)

Poznámka: vydrží dlouho na stanovišti

Chřest je všestranná trvalka, pro kterou naši předkové našli různá využití – je možné ji pěstovat jako léčivku, lahůdkovou zeleninu i trvalku, která poskytuje doplňkovou zeleň do kytic. Vydrží i silné mrazy, a může proto na zahradě růst po desetiletí. Postupem času se pěstování okrasného a užitkového chřestu oddělilo, ale jde o rostliny s podobnými nároky. Prospívají v lehčí půdě na slunném místě, na jaře je třeba se vyvarovat razantního okopávání, které snadno poškodí podzemní orgány rostlin.

FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Trvalky k řezu

Trvalky k řezu