Únor v zahradě

Rubrika: Kalendář
Některé druhy rostlin se pro domácí předpěstování sazenic z nejrůznějších důvodů nehodí.

Některé druhy rostlin se pro domácí
předpěstování sazenic z nejrůznějších
důvodů nehodí.

Co nechat zahradníkům
Některé druhy rostlin se pro domácí předpěstování sazenic z nejrůznějších důvodů nehodí. Je to třeba kvůli dlouhé době růstu (kraspédie, hledíky), drobným semenům o velikosti prachu (begonie, voskovky) či nárokům na vyšší teplotu (bulvový celer, částečně i rychlené papriky). Neplýtvejte proto energií a vyberte si vhodnější druhy, které se za vaši péči opravdu odvděčí.

Staré názvy rostlin
Potěšte se názvoslovím našich předků. Dříve pocházela jména rostlin často z jejich konkrétního využití.

  • Divizna – boží dřevec, císařská svíce, Petrova hůl, divozel, vlněná květina, oběračka
  • Dřišťál – berberka, bílé trní, koruna Krista Pána, vlašská kalina, vančar, kaliník
  • Dub – křemelák, letňák (dub letní); drnák, zimnák (dub zimní)
  • Devětsil – koňské kopyto, lopušák, lopušice
  • Drchnička – kuřimor, kočičí mejdlíčko, semenec, žabí mor
  • Ďáblík – aron, Aronova hlava, ještěr menší, tvář sv. Jana
  • Drmek – Abrahámův strom, česká oliva, mořská oliva
  • Durman – panenská okurka, ježkova palice, čertova buřina, vlčí jablko
  • Dobromysl – dobráček, origano, zimní majoránka, pamajorán, saský balzám
  • Estragon – dragon, dračí koření, tarkan

Vonné fialky
Ve městech a v satelitních zástavbách jsou něžné kvítky fialek už vzácné, a často bývají dokonce považovány za plevel. Kvetou jen pár dní, jejich vůně je ale natolik výrazná, že stojí za to jim i na malé zahradě najít místo. Rády rostou při úpatí zdí, kde jim vyhovuje teplejší závětří a jsou chráněné i před sešlapáváním. Pozor ale, voní jen violka vonná, další druhy – violka lesní a violka psí – mají světlejší kvítky na delších stopkách, ale bez charakteristické vůně.

Nezapomeňte na balkonovky
Při svých výpravách do sklepa si přiberte i zahradnické nůžky – už je čas na prohlídku uložených kbelíkových rostlin. Rostlinám, které přežily a mají živá očka a raší, pomůžete prostříháním a rychlou očistou. Sesbírejte proto uschlé listy a květy, vyvětrejte, rostliny přesuňte ke světlu a trošku je zalijete. Na první pohled nemocné kusy s plesnivými bázemi listů či stonků bez milosti vyhoďte. Zkontrolujte také, jestli se na mladých listech „nepasou“ mšice, a pokud ano, zasáhněte.

Pro první výsevy se hodí především balkonovky, kterých budete potřebovat větší počet

Pro první výsevy se hodí především balkonovky,
kterých budete potřebovat větší počet

Začněte s výsevy
Pro první výsevy se hodí především balkonovky, kterých budete potřebovat větší počet (řádově desítky) a zakoupení takového množství rostlin by už bylo velkou investicí. Nejčastěji jde o pelargonie pěstované ze semen, nestařce, petúnie či surfínie. K jejich pěstování je třeba mít alespoň minimální zázemí v podobě skleníku či prostoru pro přípravu půdy a truhlíků, široké parapety a v neposlední řadě dostatek času. Přednost dávejte peletovanému osivu, se kterým se prakticky se vyhnete pracnému přepichování. Ze zelenin je dobré začít s paprikami a druhy k přirychlení ve skleníku nebo v pařeništi, tedy salátem a kedlubnami.

Voňavé bylinky
Počátek sezony jde často ruku v ruce s odhodláním občerstvit a vylehčit svůj jídelníček. Nejzdravější i nejlevnější možností jsou jarní bylinky. Známá a často využívaná je pažitka a řeřicha, zkuste si ale pro tentokrát vysít třeba kopr a kerblík. Oba druhy jsou méně obvyklé, kopr je navíc spojovaný jen s časným létem a zavařováním, což je o důvod víc, abyste si na něm pochutnali častěji. Obě bylinky vzcházejí trochu déle, výsevy proto nepřemokřujte a buďte trpěliví – první klíčky se objeví v truhlíku za tři týdny.

Lehký a spolehlivý
Zádový postřikovač francouzské výroby CP 15 má objem nádrže 15 litrů, je lehký a spolehlivý. Tlak je vyvíjen pomocí membrány, a proto má postřikovač mnohem delší životnost a vyšší odolnost i vůči chemikáliím. Tlak může být až tři bary, provedení obslužných prvků je možné zvolit pro praváky i leváky a záběr postřiku je při použití čtyřtryskového rámečku až dva metry. K postřikovači můžete přikoupit další doplňkové příslušenství, jako např. prodloužení na jeden či dva metry, kryt trysky pro bezpečnou lokální aplikaci a další prvky. Postřikovače Cooper Pegler se prodávají na českém trhu již přes 20 let, veškeré náhradní díly jsou skladem a servis je v ČR. Tento postřikovač stojí 2994 Kč, po zadání kódu flora2015 získáte slevu 10 % (platí do 15. 2. 2015). www.akp.cz/eshop

Deratizace a dezinsekce

  • Likvidace hlodavců může být pěkně tvrdý oříšek. Hraboši, myši i hryzci ohrožují nejen úrodu ve sklepě, ale i rostliny přímo na zahradě. Dost vám mohou pomoci kočky či malý pes, a hlavně důsledné zavírání dveří od sklepa či domu. Použití otrávených návnad je na zahradě sporné, protože účinná látka může ohrozit i domácí zvířata. Hodí se však do uzavřených prostor, jako jsou třeba sklepy nebo chalupy. Některé výrobky mají ale návnadu uzavřenou do speciální krabičky, aby se k ní domácí zvířata nedostala, a jed je tak přístupný jen pro hlodavce. Účinné a stále používané jsou i klasické mechanické pasti. Ty ale použijte jen v případě, že budete mít čas je pravidelně kontrolovat.
  • Obtížný může být i hmyz. Při jeho výskytu v bytech a na malých zahradách je vždy lepší sáhnout po přírodních či mechanických prostředcích, které hmyz odpudí nebo zachytí, a nezatěžovat ovzduší chemickými látkami. Chemické insekticidy používejte až při masivním výskytu škůdců či na velkých plochách, jako jsou sady či zelinářské zahrady. U pokojových rostlin v zimě uplatníte především lepové destičky (Bioplantella, Bros, Orion a další), které účinkují proti třásněnkám, mšicím a molicím. Rostliny ochrání nejen před samotným sáním, ale i šířením virových chorob, které savý hmyz přenáší.
První jarní kvítky mají zvláštní kouzlo a potěší mnohem více než třeba první růže nebo mečíky.

První jarní kvítky mají zvláštní kouzlo a potěší mnohem více
než třeba první růže nebo mečíky.

První květy
První jarní kvítky mají zvláštní kouzlo a potěší mnohem více než třeba první růže nebo mečíky. Postarejte se proto včasnou podzimní výsadbu, abyste se na jaře měli na co těšit. Pokud zahradničit teprve začínáte, klidně si na zahradu vysaďte i cibuloviny přirychlené, zůstanou vám i po další sezony. Zvolte pro ně ale takové místo, které je pro drobné cibuloviny typické i ve volné přírodě – pod listnatými stromy a na okrajích extenzivních trávníků, ale klidně i pod ovocnými stromy a na krajích skalek.

Pozor na mráz
Únor nás svými slunnými dny trochu zbavuje ostražitosti. Je ale třeba myslet na to, že únorové mrazy mohou být silné a přijít znenadání. Sledujte proto pečlivě předpověď počasí, neodstraňujte zbytečně brzy kryty a obaly z růží nebo kbelíkových rostlin, ve sklepech větrejte jen přes den, a pokud prořezáváte stromy, zatírejte větší řezné plochy stromovým balzámem. Při teplotě nad nulou občas zalijte stálezelené rostliny, jako jsou třeba rododendrony a stále oblíbenější bobkovišně. V sadech orientovaných na jih a jihozápad je na místě natřít kmínky a silnější větve vápenným mlékem, abyste předešli nebezpečným mrazovým prasklinám kůry.

První hnojení
Konec února je typický rychlým přibýváním světla, na které reagují pokojové rostliny novými přírůstky výhonků a lístky. Rostliny, které se nechystáte přesazovat, už proto můžete trochu přihnojit, napoprvé začněte ale se slabší koncentrací hnojiva. Rostliny určené k přesazení prozatím nehnojte, na přihnojení bude čas až po důkladném zakořenění, nejdříve tedy v dubnu.

Zdravá kůra
Při zimních procházkách po zahradě věnujte pozornost i tomu, čeho si během sezony skoro nevšimnete. Právě teď je na stromech bez listů dobře vidět, v jaké kondici je jejich kůra. Viditelné je například zasychání a odlupování kůry zapříčiněné nektriovým usycháním větví, způsobené houbou Nectria galligena, rakovina větví nebo klejotok na peckovinách. S příchodem jara se mohou objevit i škůdci napadající lýko, což se projeví chodbičkami a kupičkami požerků v místě poškození (obaleč meruňkový). Vždy je potřeba včas a správně zasáhnout, abyste o dřevinu nepřišli.

Pro zimní vytápění
K vytápění menších prostor se výborně hodí kamna VSP-9101, která mají v topeništi dva rošty, díky nimž je možné nastavit zimní nebo letní provoz. Navíc na nich lze i vařit. Bližší informace získáte na www.kvs-ekodivize.cz nebo na tel. č. 554 797 147.

Znovu do okapů
Určitě jste na podzim okapy už čistili, nyní je ale vhodné to provést ještě jednou. Loňský podzim byl totiž dlouhý a stromy se zbavovaly listí až do prosince. Silný vítr mohl navíc do okapů zanést i listí z otevřené krajiny a přilehlých zahrad. Chvilka s žebříkem a smetákem vás nevytrhne a přitom minimalizuje ucpání či zanesení okapů. Nezapomeňte také vyčistit ústí okapů těsně u země, budete překvapeni, kolik listí odtud vydolujete.

V nížinách je v únoru mnohdy již po zimě a majitelé zahrad začínají s prvními pracemi.

V nížinách je v únoru mnohdy již po zimě a majitelé zahrad začínají
s prvními pracemi.

Trávník po zimě
V nížinách je v únoru mnohdy již po zimě a majitelé zahrad začínají s prvními pracemi. V případě trávníku není ale spěch na místě. Musí totiž nejprve obnovit růst a na blátivé ploše byste udělali víc škody než užitku. Dokud tedy trávník nezíská živý zelený odstín, omezte se jen na opravu jeho okrajů nebo servis sekačky, pokud jste její kontrolu neprovedli už po sezoně.

Řez révy
V únoru je nejvyšší čas na řez révy. Provádí se kvůli tomu, aby se keř zbytečně nevysiloval výživou všech výhonů. Pokud byste řez neprovedli, rostlina by byla velká, krásně bohatá, ale prakticky bez hroznů. Typ řezu závisí na způsobu pěstování. V zahrádkách se nejčastěji používá pěstování u drátěnky se středním (50–70 cm) či vysokým (90 cm) vedením. Základním tvarem je kmínek a zpravidla dva tažně, které se vyvazují do vodorovné polohy nebo mírného do oblouku. Na kmínku se kromě nich ponechají ještě dva čípky se záložními očky a všechny ostatní výhony se odstraní.

Univerzální zlatice
Zlatici najdete skoro na každé zahradě. Kvete sice jen dva týdny, její energie vás však dokáže zásobit na celé jaro. Víte ale, že je možné ji využít i pro živé ploty? Rychle totiž roste, netrpí chorobami, po řezu výborně obrůstá a hodí se i na nízké plůtky a předěly uvnitř zahrady. Nejlépe vynikne u stálezelených dřevin, jako jsou zimostráz či cesmína.

Turecká kráska
Puškinie je příbuzná s hyacintem, a třebaže pochází z teplého Turecka, pěstuje se u nás naprosto bez problémů a naše zimy jí nevadí. Na rozdíl od robustních, silně vonících hyacintů je subtilnější a kvítky má uspořádané do řídkých hroznů. Puškinie se hodí i do volně pojatých zahrad. Její listy rostou jako u hyacintů v přízemní růžici a v časném létě zatahují. Vysaďte je proto do společnosti později kvetoucích trvalek, které je svými květy nahradí.

Barevná meteostanice
Únor bývá nejchladnějším měsícem v roce, a zahradě tedy stále hro í mrazy a sněhové srážky s deštěm. Vyplatí se proto pořídit si kvalitní meteostanici a počasí průběžně sledovat . Praktická je třeba barevná a designově pěkně provedená meteostanice se srážkoměrem, která zobrazuje základní veličiny, jako je teplota , srážky a čas . Stojí 734 Kč, více na www.conrad.cz.

Zápisník zahrádkáře

  • Za pěkného počasí s dobrou předpovědí můžete už částečně odstranit kryty na choulostivých rostlinách.
  • Na záhony rozházejte minerální hnojiva, jako je NPK, draselná sůl a  dolomitický i obyčejný vápenec.
  • Je čas na založení teplého i poloteplého pařeniště.
  • Opravte pergoly a treláže, pokud jste na ně ještě neměli čas.
  • Vytvořte základy pro vysoké záhony, ty stávající zkontrolujte a opravte.
  • Změřte si a nakupte obrubníky k záhonům, které plánujete založit.
  • U výsevů pod sklem dbejte na hygienu a větrání.
  • Podle počasí pomalu ukončete přikrmování ptactva.
  • Plánujete-li výsadbu dřevin, postupně vykopejte jámy pro stromky či příkopy  pro živé ploty.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Únor v zahradě

Únor v zahradě