Užitečné bakterie a enzymy

Příroda si dokáže pomoci v mnoha případech sama. Ovšem při současné zátěži, kdy domácnosti produkuji odpadní vody plné zbytků pracích prášků, aviváží a jiných čisticích přípravků, je třeba jí pomoci. K tomu slouží bakterie a enzymy.

enzymy2

Za dob našich babiček, kdy se pralo kostním mýdlem, stačily například v žumpách čtyři bakteriální kmeny, které se postaraly o přírodní proces rozkladu. Dnes nejen do jímek, ale i čističek přitéká voda znečištěná chemikáliemi, které užitečné enzymy a bakterie ničí, což snižuje účinnost těchto zařízení. Proto je třeba jim je dodávat uměle. A podobných případů byste v domě či kolem něj našli mnohem více. Ekologické prostředky s obsahem bakterií a enzymů pomáhají urychlit rozklad čerstvých kompostů a vysokých záhonů, udržet čistá zahradní jezírka, aniž by škodily rybám nebo rostlinám, dále umí odstranit plísně ze zdiva i z neprodyšných materiálů, omezit zápach na suchých toalet, vyčistit ucpaná potrubí a sifony nebo odstraňují nepříjemný zápach všeobecně.

Teplota rozhoduje

Vyděsilo vás, že jste nikdy nic podobného doma ani na zahradě nepotřebovali? Nemusí to vadit. Všechny tyto procesy jsou přírodního charakteru a probíhají vždy a stále, jen za určitých podmínek to trvá mnohem déle. Bakterie a enzymy tedy hlavně šetří čas, celý proces zrychlují a například omezují zápach, který ho provází, neboť v jednotlivých přípravcích je vždy připravený ten správný mix mikrobiálních kultur, které ve správném poměru a koncentraci proces rozkladu nastartují. Ten poté probíhá velmi rychle, bez nežádoucích vedlejších účinků. S jejich přispěním je tedy rozklad rychlý a efektivní.

Mikroorganismy jsou živé organismy, které významně ovlivňuje teplota prostředí, ve kterém žijí. Tyto teplotní podmínky se pak projevují na tom, zda bakterie a enzymy budou pracovat a tedy poradí si s rozkladem kompostu, čistotou vody a podobně. Zatímco v domácnostech je teplota víceméně stálá, jiné je tomu v zahradě, kde se bakterie a enzymy používají v nastartování rozkladu v kompostech a vysokých záhonech. Nejnižší teplota, při které mikroorganismy fungují, je kolem osmi až deseti stupňů, optimum leží přibližně o deset stupňů výš. Proto je vhodnější použít spíš urychlovač na jaře nebo na sklonku léta, než třeba v listopadu. Protože odpadní voda má daleko vyšší teplotu, při použití v septicích toto omezení neplatí.

enzymy1

Univerzální výrobek? Neexistuje!

Zatímco dezinfekční přípravky výrobci zpravidla označují za univerzální a likvidují doslova vše živé, naopak to neplatí. Univerzální mikrobiologický přípravek opravdu neexistuje. Vždy tedy dobře vybírejte, k čemu je potřebujete, rozhodně je nelze používat libovolně nebo je dokonce zaměňovat. Sice nezpůsobíte žádnou škodu, ale také nezískáte žádný užitek. Konkrétní mikroorganismy nebo enzymy totiž fungují pouze na něco – některé likvidují tuky, jiné se specializují třeba na sacharidy, jiné na plynné látky. Zde jsou příklady těch nejčastějších případů, kde bakterie a enzymy využijete:

KOMPOSTY – na urychlení rozkladu kompostu se používají směsi mikrobiologických kultur a enzymů, které ekologicky rozkládají veškerý organický odpad rostlinného původu a značně zrychluje rozklad čerstvých kompostů a vysokých záhonů. Efektivně zpracovávají posekanou trávu, listí, štěpky a veškerý zahradní a domácí biologický odpad. Důležité je, že nepoškozuje životní prostředí.

JEZÍRKA – do jezírek je vhodný mix mikrobiologických kultur a enzymů, které pomáhají rozkládat a redukovat objem organických usazenin na dně jezírka. Projasňují vodu, preventivně působí proti tvorbě řasy tím, že společně s rostlinami odebírají živiny z vody a řasa nemá následně z čeho růst. Pomáhají obnovit rovnováhu vodního ekosystému.

ČISTÍRNY ODPADNÍCH VOD – pro domácí čistírny, ale také žumpy a septiky můžete volit buď sypké přípravky či tablety, zjednodušující dávkování, vhodné jsou i sety, obsahující sypkou a tekutou složku. Sypká se aplikuje jako první, je určena pro očkování aerobní domovní čistírny odpadních vod a takzvaně startuje biologické čištění. Pomáhá zajišťovat bezchybný chod čistírny, odstraňuje zápach, eliminuje tuhé usazeniny organického původu, včetně toaletního papíru. Tekutá enzymatická složka poté urychluje biologické čištění, enzymy v ní obsažené zajišťují roznos bakterií po celém odpadním zařízení     a zefektivňují jejich práci.  A také účinně zabraňuje zápachu.

PROTI PLÍSNÍM – tyto přípravky obsahující přírodní enzymy, sloužící k odstranění plísní na jakémkoli povrchu, například zdech, betonech, textiliích, dřevu, umělých površích, obkladech a podobně. Důležité je, že nepoškozují povrch, na nějž jsou aplikovány, nezanechávají skvrny, nebělí. A hlavně plísni nedovolují dál růst. Z praktického hlediska u nich oceníte, že neobsahují chemické látky jako formaldehyd, nejsou toxické a při aplikaci nevzniká nepříjemný pach. Proto je můžete bez obav používat i v obytných místnostech.

 

redakce, foto profimedia.cz

 

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017.

Flora titulka_01_17

Užitečné bakterie a enzymy