Užitečný a krásný v každé zahradě

Kvalita, dlouhá životnost a cena – pokud očekáváte od schodů a dalších prvků v zahradě právě tyto tři věci, rozhodněte se pro beton.

sch7

Schody, obrubníky, lemy, palisády… Má-li být zahrada funkční a hezká, neobejde se bez nich. A zatímco s výběrem materiálu na cestičky nebo terasu člověk tráví dny a týdny, u těchto prvků zpravidla zajde do prvního hobbymarketu a koupí, co najde v prvním regálu nebo je právě v akci. A je to škoda, pokud zvolíte kvalitní výrobky z betonu, ušetříte si práci s údržbou a budou vám sloužit dlouhá léta.

Obrubníky mohou mít nejen rovný, ale i kruhový nebo vlnitý tvar. Zpravidla se vyrábějí z betonu s hladkým povrchem.

Obrubníky mohou mít nejen rovný, ale i kruhový nebo vlnitý tvar. Zpravidla se vyrábějí z betonu s hladkým povrchem.

Schodiště

Je jedno, zda potřebujete vytvořit jeden schůdek, abyste vyrovnali terénní nerovnost, nebo celé schodiště na terasu. Z betonových prefabrikovaných stupňů vytvoříte obojí. I když možnosti máte téměř neomezené, je třeba dodržovat základní pravidla pro stavbu schodiště v exteriéru:

  • pokud děláte schodiště v prudkém svahu, přerušte jeho délku začleněním širších mezistupňů nebo se pokuste vést schody šikmo po svahu, aby stoupání bylo mírnější
  • na vyšších svazích je nutné chránit schody boční opěrnou zídkou
  • šířka schodišť se odvozuje z frekventovanosti, čím častěji po nich chodíte, tím širší by měly být
  • také dodržujte pravidlo, že čím bude schod nižší, tím musí být širší a naopak
  • zpravidla se má výška schodů pohybovat v rozmezí deset až dvacet centimetrů a jeho šířka mezi dvaceti šesti až třiceti centimetry
  • po každém desátém až dvanáctém schodu by měl být zřízen širší mezistupeň

Pokud budete dodržovat tato pravidla a necháte si podle nich postavit schody z betonu, budou nezničitelné. Nejžádanější jsou ty v šedé barvě či jiných přírodních materiálech, ale samozřejmě vám firmy dodají téměř jakýkoli odstín.

Odolný beton je vhodný i na obrubníky k bazénům a jiné vodní prvky.

Odolný beton je vhodný i na obrubníky k bazénům a jiné vodní prvky.

Lemy a obrubníky

Dalším výrobkem, bez nějž se v zahradě neobejdete, jsou obrubníky a palisády. Slouží k lemování cest, chodníků, záhonů, kolem stromů nebo třeba pískovišť. Mohou mít nejen rovný, ale i kruhový nebo vlnitý tvar. Zpravidla se vyrábějí z betonu s hladkým povrchem a fazetou. Obrubníky se prodávají nejčastěji v červeném, pískovém, hnědém nebo přírodním provedení. Z palisád lze vystavět i nižší předělové stěny, které můžete nechat i zarůst popínavými rostlinami.

Přistavbě betonových zídek myslete na to, že musejí být od okolního terénu oddělené filtrační vrstvou a fólií, abyste zabránili tvorbě výkvětů.

Přistavbě betonových zídek myslete na to, že musejí být od okolního terénu oddělené filtrační vrstvou a fólií, abyste zabránili tvorbě výkvětů.

Podpěrné zdi

Na stavbu různých podpěrných a předělových stěn v zahradě jsou vhodné duté tvárnice beze dna, s vyboulenou přední stěnou předním ukládacím ozubem. Dají se totiž vyplnit zeminou a osadit rostlinami – kořeny rostlin ještě navíc přispějí ke zpevnění celé stěny – , snadno z nich tak vytvoříte zelené stěny. Ty mohou být buď kolmé nebo se hodí i ke zpevnění svahu o sklonu šedesát stupňů.

Ale samozřejmě lze použít i klasické betonové tvárnice. Pozor však, abyste se nedopustili při stavbě těchto chyb:

  • betonová stěna musí být od okolního terénu odizolována filtrační vrstvou a folií, abyste zabránili tvorbě betonových výkvětů
  • nezapomeňte ani na odvod srážkové vody uvnitř zdi, jinak se vám opět objeví na povrchu mokré skvrny
  • ideální je stavět takovou zeď na základový pás z betonu
  • u zdí vyšších než jeden metr je vhodné konzultovat statiku stěny s odborníkem.

sch5

Jaké povrchy může mít beton?

Při výběru betonových prvků se setkáte s různými druhy povrchů. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

HLADKÝ – tento beton má rovnoměrný neopracovaný povrch a pokud se správně položí, což není zrovna jednoduché, dosáhnete jednotného a jednolitého povrchu.

TRYSKANÝ – má matně optický efekt, vyrábí se tak, že pomocí proudu abraziva se odstraní vrchní vrstva až na vnitřní plnivo.

VYMÝVANÝ – tento beton připomíná svou strukturou přírodní kámen, jeho barva závisí na barvě dominantního plniva. Dělá se tak, že se cement vymyje vodou, aby byla vidět jednotlivá zrnka písku či hrubý granulát.

LEPTANÝ – leptáním povrchu pohledového betonu lze dosáhnout jemné pískové struktury. Horní cementová vrstva se odstraní za pomocí kyseliny, čímž se povrch uměle zdrsní a barvu určují převážně jemné částice v obnaženém plnivu betonu.

BROUŠENÝ – tímto způsobem opracování lze dosáhnout velmi elegantních povrchů. Nejprve se musí odstranit několik milimetrů horní vrstvy, následovně probíhá opakované broušení. Čím jemnější brusný nástroj se používá, tím většího lesku lze dosáhnout.

Profilovaný – do povrchu betonu se zrcadlově obtiskne profil takzvané strukturní matrice, vkládané do bednění.


Teraco v zahradě

sch1

Alternativou betonu v zahradě je teraco neboli terrazzo. Jde o směs cementu, ušlechtilých kamenných drtí, například mramoru, a barviv používaných v kamenické práci k tvorbě povrchů imitujících kámen. Je to velmi variabilní materiál, z něhož se vyrábějí nejen dlažby či schodiště. Teraco si zachovává vlastností základního materiálu, tedy kamene. Výrobky mohou mít i různou povrchovou úpravu, která vznikne broušením nebo pískováním. Teraco je stále více používáno i na různé drobné zahradní prvky, mezi které patří studniční desky, plotové kryty, krycí desky a podobně. Jedním z tradičních použití teraca je obklady schodů či přímo jejich stavba z jednotlivých prvků. Nášlapná plocha je otryskána, aby neklouzala, a ostatní viditelné plochy jsou broušeny, čímž ještě vynikne krása teracového vzoru.

sch8

 

redakce, foto archiv firmy Cidemat a Shutterstock

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_09_2016

Užitečný a krásný v každé zahradě