Venkovní vířivka

Každý člověk potřebuje relaxační místo, kde se po práci uvolní a zbaví se napětí a stresu. Proč by jím nemohla být i venkovní vířivka, v níž si budete moci dopřát odpočinek během celého roku?

Každý člověk potřebuje relaxační místo, kde se po práci uvolní a zbaví se napětí a stresu.

Každý člověk potřebuje relaxační místo, kde se po práci
uvolní a zbaví se napětí a stresu.

Zdravá relaxace Pravidelnou návštěvou vířivky zvýšíte nejen svou psychickou, ale i fyzickou odolnost. Teplá voda v kombinaci s tryskami uvolňuje namáhané svaly a šlachy, funguje jako reflexní terapie plosek nohou, zbaví vás bolestí hlavy a šíje, neuróz, depresí, ale i drobných kožních onemocnění včetně celulitidy. Díky vířivce se vám zlepší také krevní oběh, zmírní projevy artrózy a v kombinaci s čerstvým vzduchem posílíte i svou imunitu.

Jak si vybrat

  • Odolný materiál – z ekonomického hlediska je vhodnější investovat do vířivky vyrobené z kvalitního akrylu, který je sice dražší, ale také odolný vůči deformacím a při provozu vířivky mu nevadí ani venkovní teplota -10 °C. Levnější akrylátové skořepiny méně vydrží, lze je snadno poškrábat a negativní vliv na ně má i přímé slunce. Stěny vířivky by měly být kvůli dokonalé izolaci trojité, což oceníte zejména v chladném počasí.
  • Sedátka a trysky – důležité je rovněž rozmístění lehátek či sedátek a jejich ergonomický tvar. Při výběru si ohlídejte i počet trysek a jejich polohu – někteří výrobci nabízejí dokonce vířivky s chiroterapeuticky rozvrženými tryskami. Praktické jsou trysky s bezsilikonovým zpracováním, které prodlužuje jejich životnost. Silikon se totiž časem uvolňuje a voda kolem něj prosakuje.
  • Masážní pumpa – s tryskami souvisí i výkon masážní pumpy a plastové či nerezové zpracování regulace proudu. Do venkovní vířivky se doporučuje spíše plastová pumpa, která se lépe ovládá (neklouže) a je odolná vůči deformacím ve venkovním prostředí. Nerezová pumpa častěji podléhá defektům a vyžaduje více času na údržbu.
  • Filtrace a vybavení – dalším parametrem je filtrační systém, který by měl čistit vodu na hladině i na dně vířivky, a označuje se proto jako duální. Výbava vířivky může zahrnovat například světelnou chromoterapii, tj. možnost volit si k prosvícení vody různé barvy, které prohloubí relaxační účinky, nebo audiosystém odolávající vodě i chemikáliím. Novinkou je tzv. kyslíková lázeň.

Zapuštěná, nebo nadzemní?

Venkovní vířivku si můžete zvolit zapuštěnou do terénu nebo nadzemní. Odborníci však jednoznačně doporučují druhou variantu a uvádějí několik argumentů.

  1. Vstup do nadzemní vířivky je bezpečnější a komfortnější. U zapuštěné varianty se sestupuje do hloubky bez opory, což může zvláště starším lidem nebo návštěvám činit potíže.
  2. Nesedíte pod úrovní terénu. Nadzemní vířivka vám naopak umožní výhled do zahrady či krajiny a při komunikaci s lidmi mimo vířivku nemusíte neustále vzhlížet vzhůru.
  3. Pod vířivkou se nacházejí technologická zařízení, ke kterým je nutné zachovat přístup. Zapuštěná vířivka se proto neobejde bez boční servisní šachty, která musí být odvodněná a bezpečně zakrytá, což představuje náklady navíc.
  4. Pod skořepinou vířivky vedou ale i rozvody vody k jednotlivým tryskám. Přístup k nim pouze ze strany, kde jsou umístěna technologická zařízení, je nedostatečný a oprava na rozvodech na nepřístupné straně je nejen komplikovaná, ale i nákladná.
  5. Zapuštěná vířivka zabere kvůli servisní šachtě větší plochu než nadzemní.
  6. Manipulace s termokrytem, který musí mít každá vířivka, je u nadzemní varianty jednoduchá a snadná díky zvedáku ve standardní výbavě. U zapuštěné vířivky je nutné termokryt pracně tahat po zemi.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Venkovní vířivka

Venkovní vířivka

Zajímavé