Vertikutace trávníku krok za krokem

Trávník je opravdovou legendou mezi vegetačními prvky. Již v minulosti kvalita trávníku poukazovala na vysoké společenské postavení svého majitele. Kdo chtěl mít opravdu perfektní zahradu, musel mít trávník bez jediné chybičky. Také dnes se snažíme o kvalitní a hlavně esteticky hodnotný trávník. Pro každého tyto pojmy znamenají něco jiného. Zatímco někdo dá přednost květnaté louce, jiní se zase přikloní k intenzivně udržovanému trávníku bez plevelů. Pokud máte vysoké požadavky na okrasný trávník, určitě se neobejdete bez vertikutace.

Při vertikutaci dojde k odstranění velkého množství plsti, kterou je nutné pečlivě z trávníku vyhrabat.

Při vertikutaci dojde k odstranění velkého množství plsti, kterou je nutné pečlivě z trávníku vyhrabat.

Pro mnohé majitele zahrad je péče o trávník poměrně velkým koníčkem, protože zároveň vyžaduje i nastudování trávníkářské tematiky, která není úplně snadná. Perfektně vypadající trávník je poměrně náročný na způsob založení i na následnou péči. Kromě zálivky, hnojení a pískování vyžaduje také každoroční, minimálně jednou prováděný prořez, tedy vertikutaci. Právě ta trávník zbavuje nahromaděné odumřelé hmoty, díky vertikálním nožům narušuje přízemní růžice listů plevelů a zároveň prořezává povrchovou vrstvu půdy, takže je přístupná pro vodu s rozpuštěnými živinami a vzduch. Trávník se pak lépe dostává do kondice po zimě nebo se naopak lépe připraví na nadcházející zimu.

Postup

Na větší plochy trávníku použijte vertikutační stroj.

Na větší plochy trávníku použijte vertikutační stroj.

Správně provedená vertikutace je základem vašeho úspěchu. Mnohdy záleží i na titěrných detailech, ale tak tomu u pečlivě udržovaného trávníku často bývá. Vertikutaci provádíme na jaře, hned jak trávník obnoví svůj růst, což bývá většinou v březnu nebo dubnu, a pak na podzim, většinou koncem září nebo v průběhu října. S prořezem na větších plochách nám pomůže výkonný vertikutační stroj, zatímco na malé nebo pro techniku hůře dostupné plochy se hodí spíše vertikutační hrábě. Na vyhrabávání plsti upřednostněte plastové hrábě švédského typu. Prořez provádíme ve dvou směrech, pokud i tak v trávníku zůstane hodně plsti, provedeme vertikutaci ještě v jednom směru. Pokaždé pečlivě vyhrabejte plsť a nakonec pohnojte optimálně dlouhodobě rozpustným hnojivem a plochu zalijte. Hnojení nikdy nevynechte, trávník po tomto náročném úkonu potřebuje rychlý příjem živin, které mu pomohou s obnovením hmoty. Trávník se tak rychleji dostane do formy.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Vertikutace trávníku krok za krokem

Vertikutace trávníku krok za krokem