Víc než bazén…

Rubrika: Doplňky, Technika

Odrazuje vás od pořízení vlastního bazénu fakt, že ho využijete pouze pár týdnů v roce, voda v něm je při nestálém počasí studená, a navíc vyžaduje téměř každodenní péči? Pokud si koupíte spa, tedy masážní bazének, nic podobného vás nečeká. Zato si každý den můžete dopřát příjemnou relaxaci v bublinkách.

Vířivky na rozdíl od klasických bazénů, můžete používat celoročně a není třeba se pracně starat o vodu.

Vířivky na rozdíl od klasických bazénů, můžete používat celoročně a není třeba se pracně starat o vodu.

Spa, masážní či vířivé bazénky, whirlpooly… Názvů pro toto zařízení je hodně, princip bývá vždy stejný. Zvenku mají čtvercový, obdélníkový či kruhový tvar, vnitřní prostor je ergonomicky tvarovaný do sedátek a lehátek a doplněný systémem vodních a vzduchových trysek. Využívat se dají celoročně, a to nejen jsou-li umístěné v interiéru, zimní zahradě, ale i venku na terase. Vodu uvnitř máte neustále vyhřátou a čistí se pravidelně sama.

Ke spa dostáváte i termokryt, který brání chladnutí vodya. Bazének proto klidně umístěte ven, účet za celoroční provoz nebude nijak vysoký.

Ke spa dostáváte i termokryt, který brání chladnutí vodya. Bazének proto klidně umístěte ven, účet za celoroční provoz nebude nijak vysoký.

Jak udělat dobře svému tělu?

Pokud si koupíte pouze malé nadzemní bazény, poslouží maximálně ke zchlazení a osvěžení těla. Ovšem chcete-li si zlepšit svou kondici, máte smůlu. Uděláte v něm sice pár temp, ale to je vše. Anebo musíte investovat do velkého zapuštěného bazénu.

Vířivky sice nejsou primárně určené k plavání (k tomu existuje speciální typ, tzv. swimmspa, což je kombinace klasického bazénu a spa), přesto zde svému zdraví hodně pomůžete, a to příjemnou masáží. Postarají se o ni masážní trysky – vodní a vzduchové. Vodní se dále dělí podle velikosti. Ty největší vytvářejí ve vířivce silný proud. Střední, které najdete v stěnách bazénku, provádějí hloubkovou masáž zádových svalů. Malé trysky – dále se dělí na bodové, rotační a rotačně-pulzační – slouží k masírování krční páteře, dlaní nebo chodidel. Vzduchové potom vypouštějí do vody, bubliny, které slouží k příjemné povrchové masáži pokožky a jejímu lepšímu prokrvení. Všeobecně platí, že nezáleží na počtu, ale na typech a smysluplném rozmístění trysek a jejich kombinaci. Důležité také je, aby výkon čerpadla odpovídal danému počtu trysek. Bude-li příliš velký, silná masáž vás bude bodat a stane se nepříjemnou. Naopak při nízkém výkonu ztratí masáž své terapeutické účinky.

Dvacetiminutový pobyt, aspoň zpočátku se delší dobu ve vodě pobývat nedoporučuje, dokáže zmírnit bolest svalů, neboť ve vířivce dochází k rychlejšímu proudění krve, čímž se rychleji vyplavuje kyselina mléčná ze svalů. Dochází tak k jejich uvolnění a odstranění bolesti. Pomáhá také při bolesti kloubů, nespavosti, odbourání stresu a podobně.

Nejdůležitější součástí whirlpoolů jsou trysky, které příjemně masírují vaše tělo.

Nejdůležitější součástí whirlpoolů jsou trysky, které příjemně masírují vaše tělo.

Stejná teplota v létě i zimě

Oproti bazénu lze spa využívat celoročně. Nastavujete si zde teplotu s přesností na jeden stupeň, a to až do 42 stupňů Celsia. Doporučená hodnota se pohybuje mezi 36 až 38 stupni podle ročního období a vašich preferencí. Klíčem ke správnému nastavení je teplota těla. Při letním osvěžení by měla být voda o něco málo chladnější, než je právě teplota lidského organismu. Doporučuje se proto třicet šest stupňů. Naopak v zimě, kde je okolní vzduch výrazně chladnější, člověk ocení masáž ve vodě teplé kolem třiceti osmi stupňů. Samozřejmě, že si člověk může nastavit i o deset stupňů méně, ale taková voda je vhodná na plavání, nikoli na dlouhodobé sezení při masáži.

Vířivky si udržují navolenou teplotu neustále. Jsou tak vždy připraveny k použití, a to i v zimě venku v zahradě. Protože je voda stále teplá a člověk tady kromě hlavy sedí celý ponořený, nevadí mu ani poletující sníh.

Rozhodně se však nemusíte obávat desetitisícových částek za ohřev vody. Nejenže je skořepina vířivky izolovaná, aby tudy neunikalo teplo, navíc ke každému spa dostáváte termokryt. Ten chrání hladinu vody, aby dovnitř nenapadalo listí či nečistoty, ale také brání chladnutí vody. Vířivka je tak neustále připravená k okamžitému použití a zároveň se snižují i náklady na ohřev i provoz.

Voda se čistí sama

Voda se však čistí pravidelně sama. U vířivek se používá systém s ozonizérem. Množství chemických látek je tak omezeno na minimum. Nehrozí proto, že by koupání po špatném dávkování chloru doprovázel zápach známý z veřejných plováren. Podle četnosti používání se doporučuje vodu jednou za tři až čtyři měsíce vyměnit.

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_08_2016

Víc než bazén…