Víno z cibule a jiné léčivé nápoje

Rubrika: recepty

Byliny, ovoce a zelenina jsou zdravé nejen v době sklizně, ale po celý rok. Máte pocit, že jich konzumujte tolik, že vás žádná nemoc nemůže překvapit? Zvlášť v chladném počasí oceníte výborné čaje, koupele či obklady. Jinému zase udělá dobře třeba víno z cibule nebo bylinkový ocet na vlasy. Vyzkoušejte některý z těchto 15 tipů!

 

cibule1

Cibulové víno

Tři středně velké cibule nakrájejte nebo nasekejte nadrobno, propasírujte a zalijte jedním litrem bílého vína. Přidejte pět lžic medu, mírně zahřejte a nechte dva až tři týdny macerovat. Hotový nápoj se nelije do skleničky, ale užívá se několikrát denně po polévkových lžících. Svému tělu tak dodáte nejen množství vitaminu C, ale i minerálních látek, například vápník, draslík, fosfor a železo. Cibule má také výborné antibiotické účinky.

 

Obklad na akné z lopuchu

Ke dvěma dílům kořene lopuchu přidejte po jednom dílu kořene čekanky a pampelišky. Dvě lžíce této směsi vařte ve čtvrtlitru vody na mírném stupni patnáct minut. Poté přeceďte. Používejte jako teplé obklady na postižená místa, nechte působit čtvrt až půl hodiny.

 

Ovesná koupel

Asi 250 gramů ovesných vloček vložte do velkého hrnce – ideálně největšího, který najdete – zalijte čtyřmi litry vody a vařte půl hodiny. Pozor! Nezapomeňte obsah míchat, bude zpočátku prskat a značně zvětší svůj objem. Po uplynutí doporučeného času ho přeceďte přes síto do napuštěné vany, zbytek propláchněte pod proudem tekoucí vody. Koupel, kterou si dopřejte, pomáhá při revmatismu, ischiasu, různých kožních chorobách a podobně. Abyste prodloužili účinek této lázně, po vylezení z vany se neutírejte, ale pouze zabalte do prostěradla a odpočívejte.

 

Bylinkový ocet na vlasy

Použijte dva díly listů břízy, která podporuje růst vlasů, zvětšuje jejich pružnost, odstraňuje mastnotu a brání tvorbě lupů, přidejte po jednom dílu natě kopřivy a kořene lopuchu. Šest lžic této směsi zalijte půllitrem vinného octa a nechte dva týdny macerovat, čas od času protřepte. Poté přeceďte, zřeďte stejným množstvím vody a vtírejte do vlasů i pokožky hlavy.

 

Dýňová pleťová maska

Tři lžíce nastrouhané dýňové dužiny rozvařte do měkka ve sto mililitrech sladké smetany. Abyste získaly kašovitou konzistenci, která je nejlepší k nanášení na pleť, přidejte ovesné vločky. Teplou hmotu neste na obličej a krk a nechte půl hodiny působit.

 

Voda na unavené oči

Smíchejte stejné díly mletých plodů fenyklu, natě světlíku a natě měsíčku. Dvě lžíce směsi zalijte půl litrem vařící vody a přikrytou ji nechte vychladnout na teplotu těla. Přeceďte přes jemnou tkaninu a touto vodou omývejte oči po delší námaze, při čtení nebo práci na počítači.

 

Víno pro seniory

Ke dvěma dílům nadrobno posekané natě yzopu přidáte po jenom dílu natě saturejky a rozmarýnu a ještě sem přijde několik kusů celého hřebíčku. To volně nasypte do třetiny láhve. Doplňte červeným vínem a za občasného protřepání nechte dva až tři týdny macerovat. Pak přeceďte, trochu ochuťte citronem a medem a pijte nalačno po kalíšku ráno a večer. Posílíte si tak celý organismus.

 

Mast na bolesti svalů

Smíchejte stejné díly pořezané čerstvé natě mochny a nastrouhaného kořene kostivalu. Vše krátce zahřejte v přiměřeném množství vepřového sádla. Silnější vrstvu vlažné masti natřete na plátno a přiložte na bolestivé místo, převažte a nechte působit co nejdéle.

 

Plicníkový olej na rty

Pět lžic čerstvě nakrájené natě plicníku dejte do čtvrt litru panenského olivového nebo slunečnicového oleje. Na mírném ohni dobře prohřejte a nechte jeden den vylouhovat. Proceďte nebo přefiltrujte a skladujte v tmavé láhvi na chladném místě. Olej opakovaně vtírejte do suchých nebo popraskaných rtů.

 

Čaj proti bolesti hlavy

Čaj připravte ze dvou dílů rozdrcené vrbové kůry a jednoho dílu květu měsíčku a natě mochny husí. Jednu lžíci směsi dejte do čtvrt litru vody a pomalu zahřívejte, krátce povařte a nechte vylouhovat. Celou dávku vypijte nejlépe v průběhu jedné až dvou hodin, ovšem pouze, když vás bolí hlava, nikoli jako prevenci.

 

Čaj proti chřipce

Ke dvěma dílům bezu a lípy přidejte po jednom dílu natě rozmarýnu, mateřídoušky a listu jitrocele. Dvě lžíce směsi zalijte půl litrem vařící vody a přikryté nechte vylouhovat. Přeceďte, čaj dochuťte citronem, oslaďte medem a v domě nemoci ho vypijte až litr za den.

 

Nápoj lásky

Ke dvěma dílům natě saturejky přidejte po dílu natě yzopu, máte a třezalky. Tuto směs nasypte do nádoby a dolijte červeným vínem, kterého by mělo být dvakrát tolik. Nechte dva až tři týdny macerovat, občas protřepte, poté zceďte a pijte klidně každý den. Kromě jiného tím uděláte dobře i svému trávicímu ústrojí, které saturejka výborně léčí.

 

Pampeliškový salát

Mladé pampeliškové listy nasekejte na drobno, stejně jako pažitku a smíchejte s bílým jogurtem. Podle chutí přidejte sůl a pepř. Podávejte s pečivem nebo jako přílohu k masům.

 

Čaj na snížení cholesterolu

Vezměte stejný díl natě rozrazilu, kopřivy, přesličky a pýru. Dvě lžíce této směsi zalijte půllitrem horké vody a přikryté nechte vylouhovat, po té přeceďte. Přidejte lžičku čerstvě vymačkané česnekové šťávy. Pijte dva až tři týdny, pak si dejte stejně dlouhou pauza, a opět pijte dva a tři týdny.

 

Pelyňková koupel

Deset lžic čerstvé nebo sušené natě pelyňku krátce povařte ve dvou litrech vody. Přeceďte a vlijte do vany napuštěné teplou vodou. Koupel nechte působit patnáct až dvacet minut a po ní jděte ideálně hned spát. Pomůže při opuchnutí nohou, příznivě ovlivňuje a zklidňuje celý organismus.

 

Redakce, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_12_2016

Víno z cibule a jiné léčivé nápoje