Výběr trvalek

Rubrika: Trvalky

Trvalkové záhony se zakládají právě teď a jedině správná volba druhů vám zaručí krásnou zahradu s minimální údržbou po řadu sezon.

Trvalkové záhony se výraznou mírou podílí na charakteru zahrady.

Trvalky by měly tvořit základ každé zahrady a podobně jako ve sboru by jejich seskupení mělo být vždy harmonické, ale ne nudné. Umění „vyladit“ trvalkové záhony ovládají hlavně Angličané. Jejich zahradní tvorba se po desetiletí drží v centru zájmu zahradnických laiků i odborníků a obdivné pohledy a zatajený dech návštěvníků doprovází pravidelně každou exkurzi do ukázkových zahrad. Jak docílit podobného efektu?

Základní zásady

Ano, Anglie má trochu jiné klimatické podmínky. Ač leží severněji, mívá bezmrazé zimy, proto je škála pěstovaných květin – a také dřevin – o trochu širší než u nás. Základní zásady sestavování trvalkových záhonů jsou ale vždy stejné.

  • Nároky na stanoviště: Kvalita slunečního svitu i vodní a půdní podmínky jsou základními faktory, které na zahradě nelze trvale změnit. Rostliny vybrané ke společné výsadbě by proto měly mít nároky podobné, jinak některé časem vymizí a jiné přerostou sousedy.
  • Barva květů: Ač to zní nepravděpodobně, je to nejméně důležitý bod. Samozřejmě si vyberte na záhony svoje oblíbené barvy, ale postačí jedna určující a dvě tři doplňkové. Pestrá směs barev je hezká na louce, pěkný dojem ze zahrady však vždy doprovází určitá střídmost a ukázněnost.
  • Doba kvetení: Pravidlo, jehož fungování vám připomenou parkové úpravy z cibulovin. Dva tři týdny je to paráda – a pak? Nic. Vždy se proto informujte o termínu kvetení a sestavte svoje záhony správně. Klasické trvalky většinou kvetou až ve druhé polovině léta, na jaře si vypomozte třeba méně náročnými skalničkami.
  • Výška a tvar: Základní věc, kterou musíte při výběru zohlednit. Každá partie totiž potřebuje určitou dynamiku, je proto nevhodné sesadit k sobě rostliny stejně vysoké – jde o nudné řešení a zahodíte tak dojem i z jinak velice zajímavých květin.

Připravili jsme pro vás

výběr méně obvyklých trvalek včetně jejich popisu a základních charakteristik. Vybrané druhy nejsou úplně běžné, přesto jsou barevně či jinak výrazné a zajímavé. Pokud se tedy chystáte na podzim trvalkový záhon zakládat, zkuste se v zahradním centru poohlédnout právě po nich.

Kohoutek chalcedonský (Lychnis chalcedonica)

Kohoutek chalcedonský (Lychnis chalcedonica)

Výška rostliny, doba kvetení: 50–70 cm, VI–IX

Nároky a využití: slunné místo s vlhčí půdou; na záhony a volné plochy Krásná trvalka s opravdu ohnivě červenou barvou je dost vysoká a může sehrát roli barevné dominanty záhonu. Pokud neroste u plotu, ráda se vyvrací, proto je lepší jí poskytnout nenápadnou oporu. Dobře obráží z paždí listů, díky čemuž se po odstřižení hlavního květu na rostlině dost brzy objeví další květy, třebaže menší. Kohoutek chalcedonský se nejlépe uplatní na tmavém pozadí v kombinaci s kontrastními rostlinami, jako jsou třeba kopretiny nebo rozrazily.

Pupkovec jarní (Omphalodes verna)

Pupkovec jarní (Omphalodes verna)

Výška rostliny, doba kvetení: 10 cm, IV–V

Nároky a využití: mírně vlhká půda v polostínu; pod dřeviny, k cibulovinám Milovníky něžných pomněnek určitě zaujme tato trvalka původem z jižní Evropy. V polostínu na zahradě vydrží řadu let a je krásným doplňkem k cibulovinám i časně kvetoucím azalkám – stejně jako ony nemá ráda vápník v půdě. Kromě výrazně modrých květů se v záhonech uplatní i pěkné svěže zelené, lesklé listy. Pupkovec se díky četným nadzemním výběžkům dost rozrůstá a tímto způsobem se i snadno množí.

Hvězdice alpská (Aster alpinus)

Hvězdice alpská (Aster alpinus)

Výška rostliny, doba kvetení: 15–20 cm, V–VI

Nároky a využití: chudší osluněné půdy; skalky, kamenné zídky a suché okraje cest Některé alpinky nejsou nijak náročné na pěstování a lze je pěstovat i v běžné zahradě. Pro tuto rostlinu je velikým plus časná doba kvetení, protože na rozdíl od dalších druhů aster rozkvétá už na konci jara – v květnu a červnu. Můžete ji mít i v růžové a bílé barvě, nejhezčí je ale původní jemně fialová barva. Hvězdnice potřebuje lehké propustné půdy na slunci a hodí se i pro osázení koryt.

Kopíčko žluté (Asphodeline lutea)

Kopíčko žluté (Asphodeline lutea)

Výška rostliny, doba kvetení: 80 cm, V–VI

Nároky a využití: plně osluněné plochy se zásaditou půdou; na slunné svahy a kamenné terasy Tato výrazná trvalka stepního charakteru pochází ze Středomoří. Žluté květy rozkvétají v květnu a červnu a jsou seskupeny ve vysokých hroznech. Čárkovité šedomodré listy přezimují, podobně jako třeba u starčeku. Nejlépe se kopíčku daří na propustných půdách na slunci. Na zimu potřebuje lehký kryt a dobré odvodnění – zimní vláha je pro něj větší problém než nízké teploty. Množí se dělením.

Dračík (Penstemon sp.)

Dračík (Penstemon sp.)

Výška rostliny, doba kvetení: 40–60 cm, VI–VIII

Nároky a použití: slunná a teplá místa; do popředí záhonů Na českých zahradách se tyto původně severoamerické trvalky vysazují poměrně málo, ale populární jsou v Anglii, kde se jich pěstují desítky odrůd. Rostlina vypadá trochu jako drobný náprstník, může mít různou barvu květů, často s odlišným vybarvením jícnu. Na zimu je lepší ji chránit lehkým krytem. Nejlépe se jí vede na slunném teplém místě, je ale dost přizpůsobivá a obstojí i na vlhčích místech v polostínu. Množí se výsevem nebo jednoduše dělením trsů.

Šišák vroubkovaný (Scutellaria galericulata)

Šišák vroubkovaný (Scutellaria galericulata)

Výška rostliny, doba kvetení: 30–60 cm, VI–IX

Nároky a využití: vlhká místa, bahnitá zóna; k jezírkům a potůčkům Nenáročná a silně rostoucí květina se nejlépe uplatní v přírodně laděné zahradě. Má pěknou intenzivní barvu květů a kvete dlouho, od července do září. I když není vysoká – dorůstá asi do 30 cm – silně se rozrůstá a může ostatní sousedy ze stanoviště doslova vytlačit. Máte-li k dispozici menší prostor, vysaďte šišák do nádoby či koše pro vodní rostliny. Potřebuje hodně vody a má rád půdu bohatou na živiny.

Řebříček bertrám (Achillea ptarmica)

Řebříček bertrám (Achillea ptarmica)

Výška rostliny, doba kvetení: 70 cm, VII–IX

Nároky a využití: vlhká místa; okraje vodních ploch Rostlina, která trochu klame tělem. Řebříčky obecně potřebují sušší výslunné místo, tento druh však vyžaduje pravý opak – vlhké místo, ale na slunci, protože ve stínu skoro nekvete. Jeho drobné plné hvězdičkovité květy jsou svítivě bílé a nejčastěji se používají jako doplněk do kytic, dobře se hodí i k sušení. Rostlina je rozvětvená, poměrně robustní, pokrytá stříbřitými chloupky. Dobře se množí dělením trsů.

Janeba drsná (Heliopsis helianthoides)

Janeba drsná (Heliopsis helianthoides)

Výška rostliny, doba kvetení: 120–150 cm, VII–IX

Nároky a využití: slunná místa; k plotům a vyšším zdem Je vysoká skoro jako slunečnice, ale na rozdíl od ní ji není třeba každoročně vysévat. Střapaté zlaté květy vydrží dlouho ve váze, navíc nejsou tak těžké a rostliny nepotřebují důkladnou oporu. Janeba se hodí jako poslední, nejvyšší pohledové patro trvalkového záhonu nebo výsadby u plotu, protože její stonky jsou poměrně řídce olistěné a nevypadají zvlášť pěkně. Dařit se jí bude na slunci v běžné zahradní půdě s dostatkem vody. Množí se výhradně dělením trsů.

Jarmanka větší (Astrantia major)

Jarmanka větší (Astrantia major)

Výška rostliny, doba kvetení: 40–50 cm, VI–VIII

Nároky a využití: polostinná vlhčí místa; podsadba dřevin Trvalka se zajímavými něžnými květy roste původně jako podrost v jarních hájích. Výborně se na zahradu hodí do „území nikoho“, tedy pod pás okrasných dřevin. S dalšími hajními rostlinami, jako jsou lechy, kokoříky, sasanky nebo jaterníky, mohou vytvořit krásné společenství, které pokvete od jara až do srpna, kdy jarmanky dokvétají. Potřebují vlhčí čerstvou půdu s dostatkem humusu, která se pod dřevinami časem vytvoří sama, pokud nebudete listí vyhrabávat.

Sápa hlíznatá (Phlomis russeliana)

Sápa hlíznatá (Phlomis russeliana)

Výška rostliny, doba kvetení: 100 cm, VI–VIII

Nároky a využití: propustné půdy na plném slunci; na větší plochy Statná trvalka patří do čeledi hluchavkovitých a tvoří patra světle žlutých pyskatých květů. Zajímavá je i po odkvětu a v zimě, kdy na rostlině zůstanou výrazná plodenství. Ta se hodí i jako materiál pro suchou vazbu. Sápa využije i sušší a na živiny chudší místa s kamenitou mělkou půdou, hezky vynikne ve volných větších skupinách rostlin. Nejlépe se množí dělením, dobře vzcházejí i vysetá semena.

Zavinutka (Monarda dydima)

Zavinutka (Monarda dydima)

Výška rostliny, doba kvetení: 80–100 cm, VII–IX

Nároky a využití: místa s dostatkem vody na plném slunci; záhony a volné plochy Pevné vysoké rostliny jsou příbuzné třeba se sápou nebo pitulníkem a jsou zakončeny čepičkou střapatých květů. Patří mezi nápadné a nezaměnitelné trvalky, které si nikdo nesplete, a přesto se příliš nepěstují. Je to škoda, na dobře vybraném místě vydrží roky. Byť mohou být růžové nebo lososové, nejpůsobivější jsou ohnivě červené odrůdy. V nabídce najdete i nízké kultivary. Jako původně stepní rostliny potřebují zavinutky prostor a slunce. Množí se dobře semenem i dělením.

Sasanka japonská (Anemone japonica) Výška rostliny, doba kvetení: 80–100 cm, IX–X Nároky a využití: mírně vlhké půdy v polostínu; do záhonů, pod stromy i na volné plochy

Sasanka japonská (Anemone japonica)

Výška rostliny, doba kvetení: 80–100 cm, IX–X

Nároky a využití: mírně vlhké půdy v polostínu; do záhonů, pod stromy i na volné plochy Nároky se podobá známé domácí hajničce, liší se od ní ale především podzimním termínem kvetení. Díky němu je skutečným obohacením podzimní zahrady, kde svou jemnou stavbou pěkně doplní častěji pěstované robustní chryzantémy. Jde o výraznou solitéru, která vynikne ve volných skupinách na tmavém neutrálním pozadí. Vysadit si můžete odrůdy s plnými i jednoduchými květy s výrazným středem, a to v barevné škále od bílé po purpurovou.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Výběr trvalek

 

 

 

 

 

 

Výběr trvalek