Vyluxujte si na zahradě

Rubrika: Technika

Někdo používá na úklid listí hrábě, jiný sáhne raději po zahradním fukaru. Obojí má své výhody a nevýhody. Jsou místa, kde při hrabání snadno poškodíte jinou výsadbu nebo je tam tato práce obtížná. Pak dobře poslouží všestranný pomocník fukar nebo zahradní vysavač.

lux1

Dříve jste mohli v obchodech zakoupit zahradní vysavače pouze s jednou funkcí, tedy buď s foukáním, nebo vysáváním. Dnes se prodávají hlavně kombinované stroje a samozřejmě je pro vás mnohem užitečnější výrobek, který poslouží dobře jako fukar i jako vysavač, mnohé z nich navíc fungují i jako mulčovač či drtič. Tyto dvě funkce využijete hlavně při kompostování sebraného listí a dalšího materiálu. Navíc díky nim nebudete muset tak často běhat vysypávat vak fukaru.

lux2

Podle čeho vybírat?

Před nákupem vhodného stroje si ujasněte několik kritérií, jako jsou třeba velikost zahrady nebo materiál, který budete potřebovat uklízet. Ano, fukary a vysavače nejsou určené pouze ke sběru listí, zvládnou také uklidit prachový sníh, trávu z chodníku po sečení nebo prach z terasy.

Podle druhu pohonu se dělí na elektrické nebo benzinové. Na malé zahrádky a běžný úklid listí nebo prachového sněhu vám dobře poslouží ty první. Svoji práci odvedou dobře a nebudou oproti fukarům s benzinovým motorem tolik náročné na údržbu. Majitelé větších zahrad by měli sáhnout po výkonnějších typech, které pohání benzinový motor. Jsou sice mnohdy těžší a na servis složitější, ale svoji práci zvládnou mnohem rychleji než elektrické.

Stejně jako jiné zahradní stroje také fukary a vysavače mají možnost pohonu elektromotoru na akumulátor. Jsou tak mnohem tišší než ostatní stroje. A pokud si koupíte více zahradní techniky od stejné značky, stačí vám jeden nebo dva akumulátory na pohon i více než pěti různých zahradních pomocníků.

lux3

Nejen průtok vzduchu

Jednotlivé parametry se u fukarů či vysavačů s různým motorem mnohdy překrývají, a není tak pravidlo, že elektrický bude mít průtok vzduchu vždy menší než benzinový typ. Při výběru síly a výkonu je vždy lepší si stroj vyzkoušet na zahradě, protože těžko si představíte, jaký výkon je skrytý pod průtokem vzduchu kolem 700 metrů kubických za hodinu. Při srovnání samozřejmě platí, že čím vyšší průtok a rychlost vzduchu, tím spíše se dovedete zbavit například i drobných větviček či odpadků. Při průtoku vzduchu kolem 850 kubických metrů za hodinu a rychlosti foukaného vzduchu kolem dvou set sedmdesáti kilometrů za hodinu už jde o silný stroj, který zvládne odfouknout i malé větvičky nebo mokré listí, ale také mech v trávníku po zimě. Ne vždy je však silný stupeň výhodou, a tak si při koupi všímejte, jestli má fukar možnost regulace síly foukání. Slabší výkon oceníte například při úklidu listí na hromadu, kterou byste vysokým výkonem rozfoukali.

U elektromotorů je nastavení možné krokově nebo plynule. V případě benzinových motorů regulujete výkon ubráním nebo přidáním plynu.


5 praktických tipů pro fukary

Výrobci k fukarům a vysavačům nabízejí spoustu doplňkových funkcí. Zde je pět z nich, které se vám vyplatí:

1. Prospěšné je zádové řešení fukaru či vysavače. Nejtěžší část stroje nosíte na zádech, a hmotnost se tak rozloží na celé tělo a nikoliv pouze na jeho polovinu.

2. Mezi další vylepšení patří například kolečka ke vzduchové hubici či různé mechanismy nošení či sestavení vzduchového potrubí.

3. Velké sběrné vaky nejsou vždy ty nejlepší. Zvažte objem vaku a hmotnost mokrého listí, který umí vysavač u mnohých strojů i namulčovat. Hmotnost stroje, která je při prázdném stavu i čtyři kilogramy, se po naplnění může až zdvojnásobit. Taková hmotnost se už nejen pronese, ale nesvědčí ani vašemu zdraví.

4. Při koupi sledujte také provedení materiálů a jejich lícování k sobě. V případě mulčovací funkce kupujte vždy systém s železnými noži. V případě plastových nožů a nasátí malých kamínků by vám stroj dlouho nevydržel.

5. Jestliže se bojíte používat funkci mulčování kvůli drobným živočichům, které by nůž stejně jako listí rozdrtil, zakupte model, který má injektor. Ten zabrání tomu, aby se do mulčovacího ústrojí dostaly například žížaly a šneci či jiní drobní živočichové. Injektorem automaticky projdou do sběrného vaku mimo mulčovací nože.

Jan Vrbata, foto Shutterstock

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_10_2016

Vyluxujte si na zahradě