Vyžínač opravdu potřebujete

Rubrika: Technika

Že je na zahradu třeba sekačka, o tom nikdo nepochybuje. Na rozdíl od vyžínače nebo křovinořezu, který vlastní zatím jen někdo. Přitom se oba stroje vzájemně doplňují a dokážou se dokonale postarat nejen o trávník.

U strunové sekačky Fieldmann FZS 2001-E s teleskopickou rukojetí si lze nastavit délku v rozmezí 85 až 114 cm. Dosečení trávy kolem obrubníku, na nepřístupném místě pod keřem či jiném hůře přístupném místě tak bude jednodušší.

Proč vlastně kupovat vyžínač nebo křovinořez? Ani ta nejdokonalejší sekačka totiž nedokáže posekat trávu až u plotů, záhonů a kolem stromů. K tomu slouží vyžínač. Na každém pak je, zda zvolí jen lehký stroj na trávu nebo silnější křovinořez, který poslouží i k sečení větších ploch, jež nepotřebujete pravidelně udržovat a zároveň budete schopni vyčistit je i od tvrdých dřevin.

Profily žacích strun se vyrábějí v různých tvarech. Výsledky dlouhodobých zkoušek ovšem ukázaly, že na kvalitu a rychlost sečení mají jen minimální vliv.

Elektřina, nebo benzin?

Zda koupit zařízení poháněné elektřinou nebo benzinem, je klasická otázka, kterou musíte řešit i při nákupu obyčejné sekačky. Pravidla pro výběr jsou stejná: na malých pozemcích, kde je dobře dostupná zásuvka, dobře poslouží elektrický vyžínač. Pokud se o pozemek budete starat pravidelně, žádné nálety stromků, vzrostlé kopřivy nebo bodláky nebudete muset ničit, protože tady prostě nenarostou. Výkon elektrického motoru tak bude dostačující.

Malé množství zubů kotouče si lépe poradí s mlázím, ale chcete-li s křovinořezem pracovat jako s motorovou kosou, množství zubů se zvyšuje.

Pro větší zahrady je však vhodnější pořídit si silnější, benzinovou verzi. Při práci nejste omezování délkou přívodního kabelu nebo prodlužovací šňůry, ale také získáváte vyšší výkon. Za to ale benzinový vyžínač vyžaduje větší péči než elektrický. Nejenže musíte přesně dávkovat benzin s olejem (u většiny strojů najdete dvoutaktní motory), ale také dbát, aby kapaliny nezestárly. Při dlouhém skladování totiž degradují, a pokud necháte namíchaný benzin z jedné sezony na druhou, riskujete zadření vysokoobrátkového motoru. Oprava pak může stát více než pořízení nového stroje.

Výhody obou zařízení – tedy jednoduché zacházení a svobodu při práci – nabízejí v současné době stále cenově dostupnější aku zařízení. Oproti minulým letům, kdy výrobci s akustroji teprve experimentovali, už nyní nabízejí ucelené sady zahradní techniky, do nichž lze použít jednu baterii. Proč je to takový pokrok? Samotné stroje totiž zpravidla nestojí moc peněz, dražší bývá akumulátor s nabíječkou. Proto je pro zákazníky výhodné a cenově zajímavé koupit si více akumulátorových strojů s jednou baterií. Když si pořídíte vyžínač s akumulátorem, který pak použijete i do fukaru, sekačky, plotostřihu či pily, rozhodně nemůžete tvrdit, že vás pořízení akutechniky přišlo draho.

Silná struna nezajistí vždy nejlepší výsledek

Další vlastností, kterou byste při nákupu měli sledovat, je průměr žací struny. Sečení trávy tímto způsobem má svá specifika vycházející z fyzikálních a mechanických vlastností tenké, lehce ohebné plastové šňůry. Aby mohla useknout stébla trávy, musí být napnutá. A to se dá zajistit pouze dostatečnými otáčkami motoru, díky jehož odstředivé síle struna stéblo bez problémů usekne.

Pokud zvolíte kombinaci slabého motoru a žací struny velkého průměru, můžete si práci značně zkomplikovat. Čelní plocha struny je dostatečně velká k tomu, aby ji okolní vzduch výrazně brzdil. Je třeba si uvědomit, že jde o motory chlazené vzduchem, které jsou tímto jevem tepelně přetěžovány – může dojít k havárii, lidově řečeno se motor uvaří. Přetížena však není jen vlastní strunová žací hlava, ale rázové zatížení velmi ovlivňuje životnost úhlového převodu. Ovšem nejpostiženějšími částmi stroje bývají odstředivá spojka a motor, přesněji jeho píst. Pokud proti němu působí velké a nevyrovnané zatížení, je ve válci vychylován ze svého přímočarého pohybu, protisíly ho vyvracejí a motor se otlouká o stěny válce. Zvyšují se tak vůle v této části, která zpravidla končí nějakou závadou.

Pokud tedy dáte přednost zařízení se strunou před tím s kovovými nástroji – například pro nižší hmotnost – pamatujte si, že kvalitní a rychlé sečení nezajistí jen co nejsilnější žací struna, ale také odpovídající výkon motoru.

Nad strunou nepřemýšlejte

Profily žacích strun se vyrábějí v různých tvarech – kruh, čtverec, trojúhelník, hvězdička… Výsledky dlouhodobých zkoušek ovšem ukázaly, že na kvalitu a rychlost sečení mají jen minimální vliv.

Rozhodně neplatí, že hranatý profil je nejagresivnější a že stéblo usekne snadněji. Hranatá struna na trávu naráží větší plochou než třeba kulatá, takže k useknutí potřebuje větší setrvačnost. Hrany pravidelných profilů strun ale způsobují jiné rozvíření okolního vzduchu a při pohybu jsou jinak – ostřeji – slyšet. Takový svist pak u uživatele vyvolává domněnku, že sečení je agresivnější. Není to pravda, struny s ostrými hranami mají přibližně stejný žací výsledek jako ty kulaté, a to z jednoho prostého důvodu – vlastní práci, tedy uražení stébel trávy, provádí pouze konec struny v délce asi deset až patnáct milimetrů a na tak malé části se výhoda ostré hrany neprosadí. Účinnou plochu struny si může každý zkontrolovat na svém stroji po ukončeném sečení. Uvidí, že se opotřebovává pouze bezprostřední konec, zbytek struny zůstává neopotřebovaný.

Jaký kotouč?

Kdo se rozhodne, že si pořídí silnější křovinořez, který umožňuje vyměnit strunu za kovové nástroje, zvládne s ním na zahradě mnohem více práce. Ovšem odpovídat tomu musí i výkon motoru.

Obecně platí: malé množství zubů kotouče si poradí lépe s mlázím; když chcete s křovinořezem pracovat jako s motorovou kosou, množství zubů se zvyšuje. Pokud chcete zařízení přeměnit na pilu, musíte kotouč vyměnit za pilový.

Pro likvidaci hustého křoví je vhodný například mulčovací nůž. Na kmeny vyrostlých náletů se hodí vícebřité nástroje připomínající kotouče do okružní pily. Trojramenný masivní ocelový nůž využijete při likvidaci nepoddajného a spletitého porostu, křoví i mlází. Ocelový osmizubý kotouč je zase určený pro kosení staré suché trávy, rákosu a křovin, neboť je odhazuje a více nepřesekává. Podobně funguje i čtyřzubý kotouč.


Co je co?

Kromě vyžínačů či křovinořezů se můžete setkat i s termíny jako motorová kosa nebo strunovka. Víte, do které kategorie patří? Rozdíl je v tom, že strunová sekačka nebo vyžínač mívají možnost pracovat jen strunou, výkonnější křovinořezy nebo motorové kosy umožňují vyměnit nástavec za kovový, který může nejen sekat trávu jako klasická kosa, ale poradí si i s nálety stromků, vysokými kopřivami nebo silnými nepoddajnými stonky ostatních plevelů.


Péče o benzin

U benzinových křovinořezů, které jsou v drtivé většině poháněny vysokoobrátkovými dvoutaktními motory, musíte stejně jako u pil věnovat pozornost také kvalitě benzinu, který se většinou míchá s olejem v poměru 50 : 1. Taková namíchaná směs má jenom omezenou životnost, kratší než čistý benzin.

Proto je vhodné namíchat vždy jen menší množství, o kterém víte, že ho spotřebujete do šesti týdnů. Anebo zvolit speciální benzin XP Power, dříve Aspen, který má delší stálost. Navíc ochrání palivový filtr stroje. Je sice pravda, že je zhruba dvakrát dražší, ale při spotřebě pár litrů za rok to zahrádkáře nezruinuje. Navíc vydrží klidně pět let.

Motory, dvou- i čtyřtaktní, starým benzinem trpí, platí to zejména pro sedla ventilů, ventily a membrány karburátoru. Zatímco u těch čtyřtaktních k zadření většinou nedojde, jen se hypoteticky zkracuje životnost, u dvoutaktních jde o velmi častý jev.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Vyžínač opravdu potřebujete