Zahrada v zahradě

Zatímco některé zahrady vznikají pozvolna a přirozeně, příběh zahrady v zahradě je jiný. Nejedná se totiž o klasickou rodinnou zahradu, která by dotvářela prostor kolem domu, ale o malou zahradu uvnitř velké.

Celkový pohled na zahrádku kolem modrého plotu – uprostřed snímku je vidět hortenzie latnatá

Celkový pohled na zahrádku kolem modrého plotu – uprostřed snímku je vidět hortenzie latnatá

Zahrada v zahradě se nachází na okraji malé vesnice a místo domu na ní stojí mobilní domek na kolech, který slouží majiteli jako zázemí pro odpočinek během dne. Dalším specifickým rysem této zahrady je neobvyklý tvar, který nelze charakterizovat jedním slovem. Zahrada je dlouhá, ne však příliš široká, její tvar je ve všech směrech hodně nepravidelný a v části, kde se nachází mobilní domek, se dramaticky zužuje.

Užitková a pobytová část
Podstatnou část zahrady tvoří užitková plocha s místem pro skleník, fóliovník, zeleninové záhony a další prvky, jako je kompost či skladovací prostory. Tato zahrada plní svou funkci bez problémů, takže nikdy nenastal důvod ji předělávat. Proměna se týkala prostoru okolo terasy u mobilního domku. Toto místo bylo velice skromné, jeho plocha měla téměř trojúhelníkový tvar, přičemž nejdelší strana kopírovala dřevěnou terasu dlouhou devět metrů. Kvůli orientaci a přítomnosti vzrostlého modřínu sem po většinu dne dopadal příjemný polostín a majitel si přál vytvořit zde útulný prostor oddělený od zbytku zahrady.

První úpravy a osázení
Řešení nebylo nijak složité. Na nejdůležitějším místě – naproti venkovnímu sezení, byl umístěn menší vodní prvek. Jednalo se o pískovcový kámen pěkného tvaru, který měl v horní části vytesanou prohlubeň, do níž z bambusové trubky přitéká voda. Celý systém vodního prvku funguje na principu uzavřeného oběhu. O proud vody se stará malé čerpadlo umístěné v jímce pod kamenem. Zvuk tekoucí vody i pohled na ni je příjemný a osvěžující. Společnost vodnímu prvku dělají asijské javory, několik hortenzií, třezalky či sloupovitě rostoucí tis a cesmína. Podstatnou roli při dotváření tohoto prostoru hrají bohyšky v několika odrůdách a také čechravy výrazné červené barvy. O jarní efekt se starají krokusy, ladoňky a ladoničky. Výsadba na zmíněném prostoru se díky dobrým podmínkám a kvalitní péči majitele rychle zapojila a z nenápadných rostlinek zakrátko vyrostly důstojné rostlinné exempláře.

Prostor mezi plotovými díly vnitřní zahrady vyplnil inovativní prvek

Prostor mezi plotovými díly vnitřní
zahrady vyplnil inovativní prvek

Neobvyklý nápad
Pěkně zapojený porost však vedl k paradoxní situaci – nově vytvořený prostor před terasou vypadal příjemně, ale kontrast s okolím přímo „rval oči“. Z terasy u rekreačního domku byl sice krásný pohled na malý záhon s vodním prvkem, ale při pohledu do ostatních stran se nabízel nehezký a rušivý výhled na starý panelák, užitkovou zahradu i celou řadu drobností, které oku nelahodily. A navíc – na terasu bylo vidět z venku. Uživatel zahrady si tak navzdory hezkému záhonu nemohl dopřát dokonalé uvolnění. Majitel to věděl a ocitl se tak před otázkou – co dál? V tomto případě se však nejednalo o problém, ale velkou výzvu. Nabízela se dvě řešení. Nejlogičtější se zdálo pustit se do úprav celé zahrady, což by však byla až příliš velká akce na mnoho let, a navíc hodně finančně náročná. Druhé řešení by sice také nebylo úplně zadarmo, umožňovalo ale vše provést relativně rychle. Bylo však nutné podniknout neobvyklý krok – vybudovat zahradu v zahradě. Po krátké, ale pragmatické poradě padlo rychlé rozhodnutí – pomocí plotových dílů ohradit nový prostor ze tří stran, čímž se vnitřní zahrada pohledově uzavře a oplocení zároveň zabrání cizím pohledům, aby narušovaly pohodlí domácích. Tímto zásahem tak ve velké zahradě vznikne zahrada malá. Místo, kde rostl trávník, se mělo změnit na malou vydlážděnou plochu, protože v tomto prostoru by údržba travního porostu přinášela více starostí než radostí.

Dlažba a modrý plot
Za poměrně krátkou dobu od rozhodnutí byla položena dlažba a následoval nákup hotových plotových dílů z masivního dřeva. Budování plotu i osázení prostoru kolem něho se ve finále uskutečnilo ve dvou etapách, což však není důležité. Dříve, než ale došlo ke stavbě plotových dílů, rozhodl se majitel po dohodě se zahradním architektem nahradit oranžově hnědou barvu plotu, kterou byl opatřen při nákupu, jinou barvou, a to světle modrou. Už vlastní natírání i stavba plotu vyvolaly u sousedů protichůdné reakce – někteří byli jen překvapení, někdo se i veřejně posmíval, což však majitele v jeho rozhodnutí nezviklalo. Jakmile byl plot kolem vydlážděné plochy postavený, začaly se rýsovat proporce vnitřní zahrady. Nově vzniklé záhony v ní nebyly rozsáhlé, spíše útulně malé.

Finální výsadba
Osazování nových ploch bylo radostí. Rostlinám byla připravena nejen půda, ale i pozadí, které jim mělo pomoci vyniknout. Výběr rostlin ve velké míře ovlivnila právě barva plotu, ale lze to říci i obráceně – barva plotu byla vybrána tak, aby mohly být použity ty pravé rostliny. Na každou stranu od terasy mají přitom výsadby zcela jiný charakter. Záhony podél vydlážděné plochy jsou relativně úzké. Na jejich okraje byly vysazeny nízké tavolníky (Spiraea japonica ‘Walbuma’) a také buxusy. V pozadí bylo dost prostoru třeba na žlutě kvetoucí třapatky (Rudbeckia ‘Goldsturm’) i keřové a pnoucí růže (odrůdy ‘Angela’, ‘Dortmund’ a ‘Rosarium Uetersen’). Také se sem vešla hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata ‘Vanille Fraise’), tavolníkovec jeřábolistý (Sorbaria sorbifolia ‘Sem’) i jedinečný kakost (Geranium ‘Rozanne’), který začíná kvést od konce června a vydrží až do prvních mrazíků. V rohu, tam, kde na sebe kolmo navazují dva plotové dílce, byl vysazený zatím malý javor Davidův (Acer davidii).

Průchod v plotu
Plotové díly byly postaveny tak, aby se mezi nimi dalo pohodlně projít do užitkové části zahrady. Po dokončení se ale projevil nový rušivý problém. Průchodem mezi plotovými díly byly vidět stejné prvky, kvůli nimž se tato část zahrady předělávala. Nešlo však o neřešitelnou potíž. Stačilo jen dokoupit další plotový díl a s metrovým odstupem ho umístit do volného prostoru za plot. Při přechodu do užitkové části zahrady by se tento plotový dílec obcházel, při pohledu z terasy by ale bránil průhledu směrem k rušivým prvkům. Majitel i architekt ale toto řešení zavrhli a vybrali jiné, moc pěkné, i když složitější. Místo plotového dílu, který měl nepěknému výhledu zabránit, navrhli tzv. bedýnkový plot. Nechali si vyrobit masivní dřevěné bedýnky, které natřeli ne jedním, ale hned dvěma odstíny modré barvy. Na místě tak vznikl systém poliček, které slouží k umístění různých dekorací.

Prostor za terasou
Na druhé straně terasy vznikl prostor, který se realizoval až v další etapě. Bylo zde více místa, takže cílem bylo vytvořit přírodě blízký záhon s lesními prvky, mechem a kameny. K tomu posloužilo několik samorostů, z nichž jeden byl opravdu velký. Je tu vysazeno několik druhů dřevin z čeledi vřesovcovitých, jako jsou vřesy, vřesovce, pierisy, Enkianthus a japonská azalka. Trvalky tu reprezentují dlužichy a neúnavně modře kvetoucí dymnivka (Corydalis ‘Blue Line’). Výčet rostlin je samozřejmě jen částečný.

Stejné lesní zákoutí, v němž hrál dočasně hlavní roli veliký samorost.

Stejné lesní zákoutí, v němž hrál
dočasně hlavní roli veliký samorost.

Realizace v čase
Pro lepší orientaci v čase lze uvést, že první záhon s vodním prvkem byl vytvořen v říjnu roku 2012. Hlavní část vnitřní zahrady s vydlážděnou plochou, plotovými díly a bedýnkovým plotem vznikala od července 2013 až do listopadu stejného roku. Poslední, tzv. lesní prostor se samorostem byl osázen začátkem jara roku 2014. Od samotného zahájení prací na této zahrádce tedy uplynulo relativně málo času a zahrada potřebuje ještě nějaký čas, aby „dozrála“.

Autorův Tip pro velké zahrady
„Zahrada v zahradě“ má u nás statut spíše rarity, něčeho neobvyklého a možná i podivínského. Přitom jde o možný tip, jak postupovat v případě velké zahrady, jejíž důkladná proměna by stála obrovské úsilí, množství času i hodně peněz. Vnější velké zahradě může majitel věnovat pouze nezbytnou péči, malé vnitřní území si může naopak hýčkat. Malý prostor uprostřed velkého mu tak poskytne intimitu a radost ze zahradničení, které bude laskavé nejen k jeho tělesnému a duševnímu zdraví, ale i k rodinnému rozpočtu.

FOTO A REALIZACE: PAVEL CHLOUBA A JAROSLAV VINTR

Zahrada v zahradě

Zahrada v zahradě

Zajímavé