Zahradní plánování

Plánování zahrad je často chápáno jako odborná záležitost, která je vyhrazena pouze zahradním architektům. Do jisté míry je to pravda, můžete ale vyzkoušet i trochu jiný přístup.

Plánování zahrad je často chápáno jako odborná záležitost.

Plánování zahrad je často chápáno jako odborná záležitost.

Kultivace a úprava vlastního příbytku a jeho okolí je projevem lidské kultury, a proto i tvorba zahrady je něco docela přirozeného. Jistě, zahradní architektura se studuje na vysoké škole, kde je třeba zvládnout řadu odborných předmětů, ale spoustu z toho zvládne i každý, kdo se o zahradničení zajímá jen ve volném čase.

Vaše zahrada
Zahrada vás provází řadu let, a měla by být proto centrem rodinné pohody a zdrojem energie. Musí tedy odpovídat vašim představám, nikoli představám architekta nebo vašich příbuzných. Máte v ruce velkou moc, proto nepředávejte při první příležitosti iniciativu někomu jinému. Architekt by měl být vaším rádcem, případně nástrojem, nikoli prvotním tvůrcem.

Pospíchej pomalu
Vytvoření zahrady chce čas, nespěchejte proto na architekta ani na sebe, nic není jasné na první schůzce. Pokud se rozhodnete pro vlastní tvorbu, postupujte kousek po kousku a i k vyřešeným částem se vracejte a hodnoťte, zda se původní představa kryje s výsledným dojmem.

S metrem v ruce
Problém při vlastním plánování často představují věci, které – protože je ve svém životě nepoužíváte – nedokážete prostě odhadnout. Vybavit si od stolu, kam na zahradě sahá například pět metrů, to napoprvé správně určí jen málokdo. Tady vám pomůže jen obyčejné pásmo a jednoduché záchytné body, které si odměříte. Jednotkou může být něco známého, třeba dílec plotu, výška domu nebo plocha jednoho záhonu.

Co znamená…
Na cedulkách ze zahradnictví najdete symboly, které hovoří zdánlivě jasnou řečí. Ale jejich interpretace v praxi bývá někdy obtížnější. Symbol plného slunce neznamená, že na záhon musí někdy svítit slunce, ale že zde musí slunce být většinu dne, a půjde tedy o jižní a jihozápadní orientaci. Polostín najdete na východě a jihovýchodě a stinné místo bude nejen to zcela ve stínu, ale i na severní a severozápadní straně zahrady, kam slunce svítí třeba dvě hodiny denně.

Pomocné programy
Na trhu najdete řadu počítačových či mobilních aplikací (My Garden, Moje zahrada, Realtime Landscaping, Sadovnická projekce), které vám s plánováním zahrady pomohou. Nabízejí ale jen možnosti, které do nich vložil někdo jiný, vždy proto zohledněte vlastní preference. Užitečné informace pro zahrádkáře najdete třeba na www.zahradavkapse.cz, www.zahrada.cz, www.konev.cz, www.prirodnizahrady.cz a další.

Zahradnické kurzy
Pokud chcete dát své zálibě trochu profesionálnější formu, zúčastněte se speciálních kurzů zahradní architektury. Mají většinou týdenní formu a stojí kolem pěti tisíc korun. Oblíbené jsou i kurzy víkendové či semináře pro veřejnost, které řeší už konkrétní problémy, jako je třeba řez stromů, tvorba rodinného statku, pěstování bylinek či plánování jedlého lesa. Najdete je například na www.chaloupky.cz, www.ekozahrady.com, www.toulcuvdvur.cz nebo www.botanicka.cz.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Zahradní plánování

Zajímavé