Zahradní pomocníci

Práce na zahradě se během roku pravidelně opakují – od setí a sázení přes pletí, okopávání a zalévání po sklizeň úrody a přípravu záhonů a trávníku na zimu. Podle toho se mění také nářadí, které k práci používáte.

Při přípravě záhonů na zimu se neobejdete bez rytí.

Při přípravě záhonů na zimu se neobejdete
bez rytí.

Na podzim přicházejí ke slovu především hrábě, rýče, vidle, motyky a košťata. Mohou vám práci výrazně usnadnit, pokud používáte kvalitní nářadí splňující ergonomické nároky, to znamená, že se s ním příliš nenadřete a dobře vám padne do ruky. Nejčastěji využijete hrábě a rýč. Víte, jak si je správně vybrat?

Hrabání bez námahy
K podzimním pracím na zahradě patří nepříliš oblíbené shrabování listí. Doporučuje se nečekat, až je všechno listí ze stromů dole, ale shrabovat ho průběžně, jak postupně opadává, protože jinak začíná na zemi tlít a to neprospívá trávníku. Máte-li nevhodné hrábě, které se na násadě viklají, jsou těžké a násada je moc krátká nebo naopak moc dlouhá, musíte zbytečně vynakládat přílišnou námahu. Přitom jsou dnes k dostání hrábě, s nimiž je hrabání hračka. Záleží nejen na násadě – ta bývá u moderních typů hrábí často z lehkého tenkostěnného hliníku, ale i na tvaru, počtu a hustotě zubů. Na hrabání listí jsou vhodné pružné dlouhé zuby umístěné hustě vedle sebe do vějířovitého tvaru, zatímco na uhrabování trávníku a záhonů využijete hrábě s klasickými krátkými pevnými zuby. Někteří výrobci nabízejí univerzální násady (hrabiště), na které lze nasadit různé nástavce (hrabice), tedy „klasický“ nástavec s pevnými krátkými zuby i vějířovitý nástavec s pružnými dlouhými. K pohodlnému hrabání mezi keři slouží úzká násada s prodlouženými zuby. Některé typy vějířovitých hrabic je možné složit tak, že je lze použít i k nabírání shrabaného listí. Násady mívají praktický otvor pro zavěšení.

Pohodlné rytí
Při přípravě záhonů na zimu se neobejdete bez rytí. Je potřeba zrýt je dostatečně hluboko, aby se do nich dal lépe zapravit hnůj nebo kompost, který půdě dodá potřebné živiny pro jarní výsadbu. Hluboké rytí je také jedním ze způsobů boje proti slimákům – jejich vajíčka se tak dostanou na povrch půdy a přes zimu zmrznou. I pro rýče platí, že by měly mít násadu odpovídající délky – při nákupu si to v obchodě vyzkoušejte, prospějete tím svým zádům. Výhodou je násada teleskopická – s rýčem pak mohou pracovat různě vysocí lidé. Práci usnadňuje, když je pracovní část rýče spojená s násadou pod určitým úhlem a horní okraj má zahnutý, aby poskytoval noze oporu při rytí. Záleží také na ergonomickém úchopu – u moderních rýčů mívají držadla nejčastěji tvar písmene D, případně Y. Podle účelu použití můžete zvolit rýč špičatý (po provzdušňování, rýpání a obracení půdy) nebo rovný (pro snadné rytí a zarovnávání trávníků).

FOTO: SHUTTERSTOC

Zahradní pomocníci

Zahradní pomocníci