Zahradní technika: půjčit, nebo koupit?

Rubrika: Technika

Půjčoven zahradní techniky přibývá. Nářadí si snadno vyberete z pohodlí domova na internetu nebo přímo v kamenných obchodech. Ale víte, co se vám ještě vyplatí půjčit a co je lepší rovnou koupit? Odpověď není zrovna jednoduchá.

pujcovny2Jistě jste už na zahradě nebo při rekonstrukci domu potřebovali nějaké to výkonné zařízení, do jehož koupě jste z různých důvodů nechtěli, nebo dokonce nemohli investovat. Příště vyzkoušejte jeho zapůjčení na několik hodin nebo dokonce dní. Aerifikátor, vertikutátor nebo výkonné štěpkovače většinou využijete jen jednou či dvakrát, proto je lepší jejich zapůjčení. Ceny se mohou na první pohled zdát poměrně vysoké, ale když si propočtete, za kolik byste je kupovali v obchodě a kolikrát je použijete, jde o částku spíše vyhovující a výhodnou.

Jsou pro každého

V praxi většinou nastávají dvě varianty. Někteří zákazníci si půjčují pouze stroje, jejichž kupní cena mnohdy přesahuje desetitisíce korun, nebo takovou techniku, kterou využijí třeba jen jednou nebo dvakrát za život a uvědomují si, že by zbytečně ležela v garáži nebo zahradním domku a postupně tak ztrácela svoji původní hodnotu. Můžete se ale setkat ještě s další skupinou lidí, kteří nemají techniku kde uložit, protože jim chybí skladovací prostor úplně anebo jsou v něm nevhodné podmínky či se nedá dobře zabezpečit před zloději, a jdou si půjčit třeba i poměrně dobře cenově dostupnou vrtačku nebo podobné nářadí. Ať už máte jakýkoli důvod, dopředu si ujasněte, k čemu zařízení potřebujete, aby vám s výběrem vhodného pomocníka mohl pomoci vyškolený personál půjčovny. Špatná volba totiž může způsobit poškození stroje, zvláště pokud se podcenil výkon.

Délka zapůjčení

V půjčovnách si můžete pořídit prakticky cokoliv od zahradní sekačky přes křovinořez, akumulátorové zahradnické nůžky po třeba vysokotlaký čistič. Cena se odvozuje od doby, po kterou techniku doma máte. Pokud ji potřebujete jen na pár hodin, zaplatíte nakonec mnohem více, než když zapůjčení prodloužíte na několik dní. Také předem počítejte s tím, že budete muset hned na začátku složit kauci, která se vám v běžné situaci zase opět vrátí do peněženky, ale když předmět svou vinou či nedbalostí poškodíte, bude se oprava z této jistiny odečítat. Výše kauce se liší případ od případu, záleží na druhu techniky a jejích pořizovacích nákladech. Zatímco u některých strojů předem složíte jen malou částku, u jiných typů může kauce dosáhnout i sta procent kupní ceny. Tak pozor, abyste pak nebyli zbytečně zaskočeni, že vás nebude čekat jen zaplacení samotného půjčovného.


pujcovny1

Cena za půjčení

Každá firma má svoje vlastní ceny a sama si také stanovuje podmínky. Částku ovlivňuje nejen kvalita a výkon stroje, ale také doba zapůjčení. Například rotační sekačku pořídíte na jeden až pět dnů za pět set korun na den. Pokud se chystáte na kácení stromů nebo likvidaci keřů, určitě vám budou zbývat větve, které můžete perfektně a rychle zpracovat v zahradním štěpkovači a dřevěnou hmotu dále ještě využít na zátop. Profesionální štěpkovač s hydraulickým posuvným válcem vás vyjde na bezmála 3500 korun na den, méně výkonné stroje jsou ovšem cenově mnohem více příznivé a pohybují se v rámci několika stokorun, ale nízká cena je samozřejmě vykoupena zhoršenou manipulací se strojem a nižším výkonem. Poměrně oblíbeným pomocníkem na zahradě hlavně v zimě jsou štípače špalků. Jeden takový si lze zapůjčit za sumu nižší než tisíc korun na den, pokud vám bude stačit například na dvě hodiny, příliš neušetříte, cena je totiž nižší jen asi o třetinu. Všeobecně lze tedy říci, že je mnohdy lepší si práce na zahradě dobře naplánovat – například i se sousedem, s nímž se můžete o stroj i cenu půjčovného podělit – a techniku si půjčovat spíše tehdy, pokud víte, že ji využijete minimálně na jeden den.

Jan Vrbata, foto Shutterstock

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_12_2016

Zahradní technika: půjčit, nebo koupit?