Živé altány, zapomenuté zahradní umění 1. část

V červnovém vydání našeho časopisu vyšla fotografie stromového altánu z vysazených jeřábů, která se setkala s velkým čtenářským ohlasem. Rozhodli jsme se proto zaměřit se na tyto zahradní stavby v tomto i příštím čísle trochu detailněji.

Stromové altány mohou mít obrovské rozměry. Pro větší stavbu se perfektně hodí pružné vrbové pruty.

Stromy patří mezi základní rostliny v zahradě. Mohou tvořit kvetoucí solitéry, skupiny poskytující toulavý stín nebo lze s jejich pomocí vykouzlit živou stěnu. Dnes si ale jen málokdo uvědomí, že mohou nahradit také klasický zahradní altán. Přitom tyto živé stavby byly oblíbené na zahradách zakládaných počátkem 20. století a představovaly nejdůležitější dějiště života na zahradě.

Téměř zapomenuté

Altány z tvarovaných stromů dnes potkáte spíše v zahraničí. Dodnes jsou oblíbené v Anglii, kde zdobí mnohé parky i soukromé zahrady. U nás byly poměrně běžné v prvorepublikových zahradách, o které pečoval soukromý zahradník. Dnes je jen málokdy zahlédnete značně zchátralé ve starých opuštěných zahradách nebo vzácně na pozemku zahradnické školy. Dílo zahradních mistrů bylo skoro zapomenuto, ale určitě by stálo za připomenutí. Současní majitelé zahrad dnes raději volí klasické dřevěné altány s plně pokrytou střechou, v nichž mohou trávit čas i v nepříznivém počasí. Připravují se tak ovšem o nevšední krásu stromových altánů.

O co vlastně jde

Živých altánů je hned několik druhů. První typ je tvořen sesazenými vysokokmeny, jejichž koruny jsou svými terminály v počátku svázány. Dřeviny nepodepírá žádná konstrukce, kmeny vytvářejí průhledové stěny a koruny střechu. Časem se koruny silně zahustí a jejich tvarování vyžaduje určité znalosti. Pokud se je ovšem člověk naučí, zjistí, že údržba altánu není tak náročná, jak se zdálo na začátku. Pro tvorbu těchto staveb se běžně používají dřeviny s pružnějším dřevem, které dobře snášejí řez. Jsou jimi třeba oblíbené vysokokmeny jeřábů (Sorbus sp.).

Mohutné altány nebo stromová loubí vytvoříte s pomocí kovových konstrukcí, které zajistí oporu i dřevinám s tvrdým dřevem.

Druhým typem jsou známější vrbové stavby, na jejichž výsadbu si zřejmě přizvete odbornou firmu. Na stavby se používají různé druhy vrb (Salix sp.) s pružnými výhony. Více se jistě setkáte se třetím typem, pro nějž se využívají i druhy dřevin s tvrdším dřevem, jako jsou habry obecné (Carpinus betulus). Stromy jsou upevňovány na kovovou nebo dřevěnou konstrukci a jsou postupně tvarovány tak, aby pokud možno pěkně kopírovaly tvar nosné konstrukce. Samostatnou skupinou jsou pak altány, se kterými byste se setkali spíše před první polovinou 20. století. Jsou to ovocné altány, které umožňovaly nejen příjemné posezení ve stínu, ale zároveň také bohatou úrodu ovoce. Byly tvarovány na podobném principu jako kordony a opíraly se o nosnou konstrukci. Šikovní zahradníci tehdy často vysazovali altány z různých druhů ovocných dřevin, a navíc sesazovali rozdílné odrůdy, takže ovoce ve stromovém altánu dozrávalo postupně a zásobovalo domácí kuchyni sladkými plody dlouhou dobu.

FOTO: AUTORKA, PROFIMEDIA A SHUTTERSTOCK

Živé altány, zapomenuté zahradní umění

Živé altány, zapomenuté zahradní umění 1. část