Aby sníh dělal jenom radost

První den mají ze sněhu radost všichni – děti sáňkují a staví sněhuláky, dospělí jeho úklid berou jako příležitost, proč jít ven a udělat něco dobrého pro své zdraví. Ovšem když padá týden a člověk musí vstávat o hodinu dříve, aby očistil auto a prohrnul výjezd z garáže, nadšení rychle mizí. Víte, jak si tuto práci zjednodušit?

foto Shutterstock

Odborníci radí začít s odklízením co nejdříve, protože čerstvý sníh je mnohem lehčí a měkčí než ten několikadenní, který často nepatrně roztaje, znovu umrzne a vzniknou z něj pevné a těžké kusy. Pokud se při práci nebudete spoléhat jen na lopatu a vaše chodníky a parkovací plocha nemají několik set metrů čtverečních, může být úklid stále příjemnou a zdravou činností.

 

Lopata, nebo hrablo?

S vrstvou čerstvého sněhu i ledovou krustou na chodníku si dobře poradí lopata, ovšem pouze pokud musíte odklidit sníh z menších ploch. Lepší než klasická bude ta skládací, má nižší hmotnost.

Hrablo je na odklizení sněhu lepší než klasická lopata. foto Shutterstock

Nejpoužívanější je hrablo

Na odklízení zledovatělého sněhu jsou ideální hrabla s kovovou lištou, která led bez větší námahy rozbijí. Pro prohrnutí úzké cesty stačí ta s menším záběrem, pro odklízení větší plochy širší – na výběr máte výrobky s rozměry 30 až 55 centimetrů. Jednotlivé typy se liší svou výškou, záběrem, ale i materiálem – zpravidla jsou z plastu, ale vyrábějí se i z hliníku. U rukojeti sledujte nejen její délku, ale také pružnost materiálu. Dřevěná jsou sice pevnější, ale méně pružná. U plastových opačně.

Záběr až 80 cm nabízí shrnovač foto Shutterstock

Shrnovač

Shrnovač, hrabadlo, hrablo obouruční nebo na kolečkách – pod těmito názvy se prodávají hrabla se záběrem mezi šedesáti až osmdesáti centimetry. Hranu mají opět s kovovou lištou, oproti těm klasickým jimi sníh neodhazujete, ale pouze shrnujete. Některé firmy nabízejí vylepšené verze, například s kolečky nebo se šnekem, který zmrzlý a těžký sníh lépe odkrajuje a vyhazuje do strany.

 

Fukar

K rychlému a pohodlnému odstranění právě napadaného sněhu lze využít také vysavač listí. Musí však být vybavený funkcí fukaru. Vhodné jsou akumulátorové, kde nejste omezeni elektrickou šňůrou jako u elektrických, pracují však tišeji a jejich údržba je jednodušší než u benzinových. Jen pozor, nejsou vhodné na těžký mokrý nebo zmrzlý sníh, s jeho značnou hmotností si neporadí.

 

Koště

K uklizení slabé vrstvy sněhu nebo dočištění plochy je ideální obyčejné koště. Mělo by mít plastové, husté, tvrdé a zároveň ohebné štětiny dlouhé kolem patnácti centimetrů. Některá jsou doplněná hliníkovou lištou pro likvidaci námrazy a ledu.

Majitelé domu na horách ocení frézu. foto Shutterstock

Škrabka

K odstraňování ledu nebo tvrdého udusaného sněhu se hodí škrabka. Investice do ní se vám vyplatí, protože ji budete používat nejen v zimě, ale během celého roku, například když se chcete zbavit zaschlých nečistot z chodníků. Je vybavena listem vyrobeným z pružinové oceli o ideální šířce patnáct centimetrů.

 

Čím sypat

Většina majitelů zahrad zkouší sníh posypat solí a doufá, že z chodníků a ploch zmizí sám. To však funguje pouze do devíti stupňů pod nulou, navíc vsakující se slaná voda škodí kolem vysázeným rostlinám. Prosolené zbytky sněhu, které se postupně rozšíří na záhony a trávník, začnou prosakovat do čerstvě rozmrzlé půdy. Jak se začnou rostliny po zimě probouzet, jejich kořeny ji nasají a poté začnou odumírat. Pokud přece jen sůl v zimě používáte, pak okolí těchto míst na jaře hodně zalijte, aby rozpuštěná sůl protekla hlouběji do země.

Mnohem lepší je však namrzlý chodník posypat takzvanými zdrsňujícími posypovými materiály jako štěrk, písek, piliny a popel. Jsou poměrně účinné v době, kdy na chodníku leží určitá vrstva sněhu, a také šetrnější k životnímu prostředí. Nevýhodou naopak je, že jakmile napadne nová vrstva sněhu, posyp pod ní zmizí a vy jej budete muset posypat znovu.

 

Sněhové frézy

Pokud vlastníte opravdu velký pozemek nebo bydlíte v horských oblastech, kde sníh padá několik týdnů, vyplatí se vám investovat do sněhové frézy. Vybírat můžete mezi jedno- nebo dvoustupňovými stroji, výjimečně se setkáte i s třístupňovými. Mezi výhody těch prvních patří jednoduchost a také nízká hmotnost, což usnadňuje manévrování a obsluhu. Použít je však můžete pouze pro zpevněné povrchy, ideálně pro nižší vrstvu čerstvě napadaného sněhu. U dvoustupňových strojů nejprve ocelový šnek vybavený pilovými zuby odkrajuje a drtí velké kusy sněhu a poté je vysokootáčkový ventilátor se speciálními lopatkami nabere a odhazuje pryč, někdy až do vzdálenosti deseti metrů. Poradí si se sněhem čerstvým, ztuhlým, měkkým, udusaným, uježděným nebo i přemrzlým.
K odstranění sněhu můžete použít také zahradní traktory a ridery na sečení trávy. Tedy pokud jste zvolili typ, u nějž se dá na přední část namontovat sněhová radlice. Ta mívá šířku okolo jednoho metru, z místa sezení se ovládají pomocí jedné či dvou pák, jimiž se nastavuje jejich sklon.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Aby sníh dělal jenom radost