Betonová miska nejen na sukulenty

Betonovou minimalistickou misku si snadno vyrobíte sami. Zasadit do ní můžete nejen sukulenty a další rostliny, ale také vám poslouží k ukládání různých drobností.

MATERIÁL

1.5 až 2 kg bílého cementu – písek – keramzit – substrát pro sukulenty – sukulenty – 2 kusy plastových misek, z nichž jedna bude asi o dva centimetry menší než druhá – nalepovací písmenka – kýbl – zednická lžíce – nůž – vteřinové lepidlo – lepicí páska – igelit

 

POSTUP

 

Na vnitřní stěnu větší misky zrcadlově přilepte písmenka. Nemáte-li samolepicí, nahraďte je obyčejnými, které připevníte vteřinovým lepidlem. Naznačte si i čáru, jak vysokou misku chcete. Pomůže to při nalévání betonové směsi.

 

V kýblu smíchejte bílý cement s pískem v poměru jedna ku jedné a přidejte tolik vody, abyste získali středně hustou směs. Můžete přidat i menší kamínky.

 

Směs vylijte do větší misky a vložte od ní menší nádobu tak, aby byla alespoň jeden a půl centimetru nade dnem té větší. Do menší misky nasypte kamínky, abyste ji zatížili a zároveň tak vytlačili betonovou směs nahoru. Aby se misky neposunuli, můžete je fixovat lepicí páskou.

 

Druhý den misky oddělte a z odlitku nožem odstraňte písmenka.

 

Misku nechte ještě jeden den proschnout. Poté dovnitř přilepte igelit.

 

Na dno nasypte keramzit.

 

Poté zasaďte do speciálního substrátu sukulenty, povrch zasypte kamínky.

 

Tip redakce

Aby se plastové nádoby snadněji uvolnily od betonového odlitku, je dobré je na samém začátku natřít jedlým olejem.

 

Jana Ardanová, foto a realizace autorka

Betonová miska nejen na sukulenty