Bylinky pro psy

Léčivé rostliny pomáhají nejen lidem, ale i psům a dalším zvířatům. Jen pozor, ne všechny jsou pro ně vhodné!

Aromatické bylinky můžete bez obav používat především zevně, k šetrné ochraně psů proti komárům, blechám a klíšťatům. Velmi opatrní byste naopak měli být při jejich přidávání do jídla a vody.

 

Pro vnější použití

Klíšťata jsou pro psy nejen bolestivou obtíží, ale mohou přenášet i řadu nebezpečných nemocí. Napadení je proto nejlepší přecházet. Na trhu je řada účinných prostředků, od obojků po pipety, účinkují dlouho a dokonale. Ne všichni psi je ale snášejí. Jemněji působící alternativu nabízejí aromatické byliny, které parazity odpuzují. Dobrou volbou jsou především u březích a kojících fen či štěňat, nebo naopak psů starých a oslabených.
Mezi nejosvědčenější patří květy levandule, listy bazalky, rozmarýnu, pelyňku, meduňky, vonné pelargonie, citronely čili voňatky, máty, kvetoucí nať tymiánu, yzopu, mateřídoušky, dobromysli, semena anýzu a fenyklu. Nejprve je třeba vyzkoušet, zda vůně psovi nevadí – řada z nich například nesnáší intenzivní pach čajovníku australského. Tuzemské zahradní bylinky bývají jemnější, přesto mohou některým rasám vadit, na jiné nereagují. Podle toho bylinku či jejich směs vybírejte.

Jak je použít? Připravte třeba silný nálev, kdy lžíci nasekané, čerstvé či sušené byliny zalijete šálkem vroucí vody a necháte pod pokličkou luhovat. Po vychladnutí přeceďte a přidejte do lžičku jablečného octa, který zabrání předčasnému kažení. I tak přírodní repelent uchovávaný v ledničce vydrží kvalitní jen pár dní. Nálev dejte do lahvičky s rozprašovačem a před každou procházkou či pobytem na zahradě psovi důkladně postříkejte srst a promněte ji. Vyhýbejte se přitom očím, uším i citlivému čenichu. Stejným způsobem můžete repelent používat sami, jen si místo srsti postříkáte oděv, kůži, vlasy. A nevýhoda tohoto levného a příjemného přírodního prostředku? Krátká doba účinnosti. Psovi musíte srst ošetřit nejméně jednou denně, a pokud jsou u vás klíšťata přemnožená, tak i častěji. Pak zkuste také podrcenou bylinou naplnit malý váček a ten připevněte psovi na obojek.

Při vnitřním užívání opatrně

Psům mohou bylinky pomoci při různých neduzích i jako součást potravy či vody. Ovšem při jejich užívání je třeba ještě větší uvážlivosti nežli u lidí, protože jejich účinky – a hlavně správné dávkování – jsou prozkoumány méně než u lidí. Určitě tedy pozor na internetové články, ve kterých se dočtete, jak prospěšné je pro psa vše od řepíku po oregano a proto ocení, když mu je budete dávat denně do krmiva. Jenže stejně jako pro člověka, tak i pro psy platí, že by neměli užívat léčivky neustále, ale pouze v případě potřeby a v časově omezených kůrách. Pokud jim bylinkami pokrm jen okořeníte a rostliny střídáte, nic se nestane. V nepatrných množstvích jsou přidávány i do některých krmiv, tam je pak jejich účinek spíše mizivý, a je to jen dobře.

Například přemíra oregana, prospěšného pro lidské trávení, vybije i přirozenou střevní mikroflóru ve střevech psa. Jistější je vždy konzultace s veterinářem. Samozřejmě že psí doktoři mají názory různé, někteří raději psí fytoterapii preventivně odmítnou, jiní s ní mají dobré zkušenosti, a mohou poradit. Například protizánětlivý, hojivý a jemně působící heřmánek doporučují i mnozí veterináři jako účinný přírodní prostředek při zánětech dásní, šetrnější než antibiotika. Můžete ho přidat do vody, krmiva, nebo v něm macerovat žvýkací tyčinky.

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Bylinky pro psy