Bylinky ve Valticích

Bylinková zahrada ve Valticích je veřejně přístupnou zahradou v bezprostřední blízkosti valtického zámku a příjemným a krásným místem pro odpočinek, poznání i požitek.

Bylinky jsou vysázeny na vyvýšených záhonech.

Vybudování bylinkové zahrady navazuje na tradici z počátku 17. století, kdy řád

Milosrdných bratří založil ve Valticích nemocnici se zahradou s léčivými rostlinami. V roce 2005 se na lednické zahradnické fakultě uskutečnila soutěž o studii na ztvárnění této zahrady.

Tým tří vítězů – Adam Baroš, Jakub Finger a Mirka Svorová – pak společně vytvořil konečný návrh zahrady. Areál o rozloze asi tři tisíce metrů čtverečních se nachází na ploše bývalého zámeckého zahradnictví, vznikal šest let a otevřen byl v roce 2010. Koncept zahrady byl postaven na její multifunkčnosti s cílem zaujmout co nejširší spektrum návštěvníků. Zahrada je určena zájemcům o svět bylinek, pro které je navržena edukační část tematických záhonů, i rodinám s dětmi, kterým nabízí posezení s pískovištěm ve stinné části zahrady, vodní prvek s konvičkami k zalévání záhonů či prodej bylin a suvenýrů s bylinnou tematikou. V zahradě je využito i několik originálních prvků a postupů, které byly navrženy speciálně pro tuto zahradu, např. pítko z disku pneumatiky nákladního vozu. Na zahradě jsou pořádány komentované prohlídky a kurzy se zaměřením na využití bylinek. Okrasnou část lze pronajmout pro akce různého druhu. Zahrada patří mezi hojně navštěvované objekty Lednicko-valtického areálu a je spravována občanským sdružením Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích.

Základní info

  • V říjnu bude zahrada otevřena už jen v pátek a o víkendu (pá 14–17 hod., so–ne 10–17 hod.).
  • Objednat prohlídku je ale možné i mimo uvedenou dobu.
  • Základní vstupné je 40 Kč, rodinné 100 Kč a roční permanentka 200 Kč.
  • Objednané návštěvy a pronájem zahrady pro soukromou událost – tel. č. 776 251 058.

FOTO: JAN VARVAŘOVSKÝ A KAMIL COUFAL

WWW.BYLINKOVAZAHRADAVALTICE.CZ

Bylinky ve Valticích

Bylinky ve Valticích