Dřeviny se zajímavou kůrou

Nejen květy, plody a listy dělají rostlinu zajímavou. U dřevin může krásou zaujmout a potěšit i jejich kůra, která vynikne právě v zimě.


Zimní zahrada bývá v posledních sezonách spíš šedá, bez sněhu. Pěknou ji i mimo sezonu mohou udělat rostliny. Kupujete-li nové dřeviny, nezajímejte se pouze o to, jak budou velké, jak se zbarví jejich listy či jehličí, ale také zda nemají netradiční vybarvení kůry nebo jiné detaily, které pomohou, aby zahrada vypadala.

foto Shutterstock

Větší plocha

Když už takové druhy najdete, záleží i na tom, aby v zahradě vynikly. Proto dodržujte dvě pravidla: Vždy je lepší dát několik dřevin k sobě, aby vytvořily větší plochu. Pokud to nejde, vysaďte k sobě alespoň tři dřeviny a vytvořte z nich třeba předěl. Takto lze použít nejen oblíbenou odrůda ´Sibirica´ svídy bílé, ale třeba i méně vybarvený kultivar ´Midwinter Fire´ svídy krvavé. Druhé pravidlo říká, že byste neměli různé skupiny zajímavých rostlin míchat – pokud vysadíte vedle platanu javorolistého s olupující se kůrou se zákulu japonskou s krásně zelenými výhony, zanikne krása obou. Je dobré každou skupinu mít oddělené třeba domem nebo zákrutou cestičky či jinou úrovní zahrady. Tak vytěžíte i z obyčejných druhů opravdu maximum.

 

Správné pozadí

V neposlední řadě je potřeba myslet na vhodné pozadí. V zahradách se pro tento účel nejčastěji využívají jehličnany, překvapivě dobře ale vyzní i stavební prvky – šedé zdi garáží, plné ploty a podobná místa. Výborně vypadají také suché traviny, pokud na záhonech zůstávají (třtina chloupkatá, ozdobnice čínská, dochan psárkovitý, bezkolenec modrý). Lze samozřejmě využít i stálezelené dřeviny, pokud je pěstujete, mělo by jít od druhy bez plodů, nebo i tvarované (zimostráz, ptačí zob, brslen Fortuneův). Samozřejmě krásné a všestranně využitelné jako kulisa jsou živé ploty z jehličnanů si stálezelených druhů, ať už volně rostoucí nebo tvarované. Výsadba před nimi můžete i šikovně zamaskovat nějakou jejich nedokonalost, jako jsou prořídlé báze dřevin nebo nevyrovnaný barevný odstín.


foto Shutterstock

Zákula japonská

Kerria japonica

Oblíbený keř se pěstuje především pro jarní podobu, kdy nabízí žluté střapaté květy. Mimo vegetační období ale krásně vyniknou hladké, sytě zelené mladé výhody. Ty se velmi slabě se větví, proto je efekt výrazný. Potřebuje ale pravidelně prosvětlovat. Zákuly se pěstují na slunném místě s přiměřeně vlhkou zahradní půdou, tvoří kořenové výmladky, proto je na místě použít kořenovou zábranu.

 

foto Shutterstock

Svída bílá

Cornus alba

Naprosto nenáročný druh se dá pěstovat prakticky na každém místě, pokud nebude extrémně suché nebo skalnaté. Výrazný odstín větví nabízí odrůda ´Sibirica´, u dalších odrůd není tak sytý. Zářivě červené jsou jen mladé výhony, proto je nutné pravidelně keř zmlazovat. Svída dorůstá asi do dvou metrů, kvete bílými květy, hodí se i do živých plotů a předělů. Nabízí potravu pro hmyz i ptactvo.

 

foto Shutterstock

Bříza himálajská

Betula utilis

Od domácích bříz se liší nižší velikostí a pomalým tempem růstu, také hladkou kůrou, která zasahuje až ke kořenům, bez černých prasklin. Odrůda ´Doorenbos´ roste ve více kmenné formě, která navíc nemá ve spodní partii větve, a proto bělost kmenů krásně vynikne. Koření mělce, proto se neposazuje dalšími rostlinami, potřebuje také vlhčí půdu. Má velkou toleranci k pH, roste od kyselé po zásaditou.

 

foto Shutterstock

Platan javorolistý

Platanus x acerifolia

Ozdobou jsou obrovské lesklé listy i kulovité pichlavé plody, které zůstávají přes zimu. Tehdy nejlépe vynikne i nepravidelně se olupující kůra, která v jediném pohledu nabízí místa šedá, zelená, rezavá i krémová. Strom výborně odolává exhalacím i výkyvům teploty, potřebuje vlhčí půdu. Pravidelným řezem prováděným v předjaří se může udržet ve střední velikosti a použít i v menších zahradách.

 

foto Shutterstock

Brslen křídlatý

Euonymus alatus

Nižší košatý keř s jemnými větvemi patří mezi nenáročné univerzální dřeviny. Zatímco na jaře jsou listy sytě zelené, podzimní podoba láká zářivě karmínově červenou barvou. Zima ale také nabízí zajímavý detail – výhony jsou výrazně čtyřhranné, zdobí je podélné korkové lišty, které stojí i za druhovým názvem. Druh je nenáročný, časem se rozrůstá spíš do stran, pak potřebuje zmladit.

 

foto Shutterstock

Listoklasec zlatý

Phyllostachys aureosulcata

Vzrůstný, volně trsnatý bambus je pěkný celoročně. Odrůda ´Aureocaulis´ zaujme krásně žlutým odstínem stébel, na slunci se vybarví až do oranžové. Hodí se ale jen na chráněná místa, jako jsou atria nebo dvory, špatně snáší větrné polohy. Potřebuje výživnou, půdu a pravidelné hnojení, pokud nemrzne, i zimní zálivku. Neobejde se bez kořenové zábrany a prořezávky, která odstraní slabá stébla.

 

 

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Dřeviny se zajímavou kůrou