Je čas zasít ranou zeleninu

Některé druhy zeleniny či letniček nelze na záhonech pěstovat ze semen, protože nemají v našem podnebném pásmu dost času dozrát nebo vykvést. Proto je třeba si připravit zdravé a silné sazenice. Začít můžete už v druhé polovině února.

Ideální pro předpěstování sazenic je vytápěný skleník nebo pařeniště. Ale zkusit to můžete i doma, jen potřebujete více trpělivosti. A také nižší teplotu, v níž rostliny získají silné kořeny a zůstanou zdravé. Sazenice se dají koupit i v zahradnictvích a hobby marketech, proto se při domácím předpěstování zaměřte třeba na neobvyklé letničky, netypicky vybarvenou zeleninu a jiné rostliny, které se těžko shánějí.

Jak vysévat

Nabízejí se dvě možnosti, jak můžete rostliny vysévat – buď na široko či v řádcích do truhlíků nebo k tomu určených misek, které nemusejí být hluboké, stačí šest centimetrů, krátké kořeny příliš půdy nepotřebují. Anebo zvolte přesný výsev do sadbovačů, kdy do nich vkládáte po jednom semenu. Tento způsob je vhodný zejména pro brukvovité, protože mají větší semena. Odpadá pak přepichování. V obou variantách se na závěr semena zasypou slabou vrstvou prosáté půdy a lehce přimáčknou.

 

Podmínky klíčení

Pro rychlé vyklíčení je potřeba vyšší teplota, klidně i pokojových 22 až 25 stupňů. Papriky dokonce mohou mít i více. Pokud byste nechali sazenice v chladu, snadno dojde k zastavení růstu i plesnivění semen. Dokud se neobjeví děložní lístky nad půdou, nepotřebují rostliny ani světlo. Poté je přeneste co nejblíž k oknu. Klíčení podpoříte i vytvořením mikroklimatu – nádoby přetáhněte krytem nebo mikrotenovým sáčkem, které ale čas od času sundejte.

Přepichování

Přesazování rostlin z výsevní misky do malých květináčů chce čas a trpělivost. Provádí se kolíčkem nebo tužkou – jimi zdravou a silnou sazenici vyrýpnete, vyhloubíte otvor do půdy v květníku, rostlinu vložíte a přimáčkněte substrát ke kořenům.

 

Správná teplota

Po založení pravých listů potřebují rostliny nižší teplotu, neměla by přesáhnout patnáct stupňů, aby se sadba nevytáhla. V domácích podmínkách to znamená ztlumit topení a často větrat. Teplotě přizpůsobte i zálivku, sadba nyní potřebuje méně vody. Substrát nechte někdy trochu proschnout, nesmí být stále mokrý. Týden před přenesením ven je třeba rostliny otužovat a vytvořit jim co nejpodobnější podmínky, jaké budou mít na záhonu. Pokud byste tento krok vynechali, po vysazení by jim dlouho trvalo, než budou opět pokračovat v růstu. Toto zdržení může například u některé teplomilné zeleniny trvat i tři týdny.

Světlo

Nedostatek přirozeného světla rostlinám můžete vynahradit přisvěcováním žárovkou nebo instalací odrazové desky potažené alobalem, která znásobí účinek slunečních paprsků. Málo světla vede k vytahování rostlin a také jejich horšímu zdraví.

 

Choroby a škůdci

Nemoci sazenic způsobují hlavně špatně vyčištěné truhlíky, nekvalitní infikovaný substrát nebo nemořené osivo. Kromě příliš vysoké teploty a nedostatku světla bývají na vině i pozdní přesazení nebo květináče poskládané těsně vedle sebe, kdy se po listech snadno šíří třeba mšice.

 


Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock, profimedia.cz

Je čas zasít ranou zeleninu