Jutové obaly na květiny

Květináčů a krytů jsou na trhu stovky. Pokud si přece jen nemůžete vybrat, vyrobte si vlastní z jutových pytlů. Při vymýšlení a malování vzorů záleží jen na vás a vaší fantazii.

Materiál (na 7 obalů)

sedm jutových pytlů ve velikosti 30 x 60 a 50 x 80 centimetrů, tvrdý papír nebo karton, pevná zažehlovací výztuha 200 x 70 centimetrů, černá barva na textil, šablona na malování o velikosti A4, univerzální bílá a černá vodouředitelná barva, papírová lepicí páska,kružítko nebo talíř, tužka, nůžky, žehlička, štětce – kulatý, plochý a pěnový

 

Postup:

Jutové pytle vyperte, nechte uschnout a vyžehlete. Kružítkem nebo podle talíře si předkreslete a vystřihněte kruh z kartónu, který vytvoří spodek obalu a dodá mu válcovitý tvar.

Kruh vložte do jutového sáčku a naznačte si vzdálenost, kde bude třeba nažehlit výztuhu.

Nažehlovací výztuhu vystřihněte podle velikosti sáčku, její výšku přizpůsobte velikosti a vzoru šablony.

Výztuhu vložte do sáčku a přečnívající část pytlíku ohněte směrem dovnitř, abyste ji překryli. Výztuhu zažehlete, protože lepí z obou stran, bude obal dobře držet tvar.

Lepící páskou připevněte šablonu a štětcem vymalujte vzor.

Barvu nechte zaschnout a na druhý den zafixujte žehličkou podle návodu.

Když chcete natřít velkou plochu, naneste širokým plochým štětcem univerzální bílou barvu a nechte zaschnout. Táto barva však není tak odolná jako barva na textil, proto se doporučuje obaly prát pouze ručně.

Vzor můžete zkusit namalovat i pěnovým štětcem.

Dlouhé pásy malujte tak, že papírovou lepicí pásku připevněte na obal a použijte je jako vodící linii.

Jana Ardanová, realizace a foto autorka

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2018.

Uložit

Jutové obaly na květiny