Karbinec pomáhá duši i tělu

Lidově se karbinci přezdívá vlčí noha. Když bylina nese jméno nějakého zvířete, znamená to, že jí naši předkové přisuzovali jeho sílu. Vlk má smysl pro rodinu a karbinec, rostoucí v trsech, jim připomínal rodinnou smečku.

Karbinec evropský (Lycopous europaeus) není vzhledem příliš nápadný, narazíte na něj nejspíše při procházkách kolem řek, protože má rád vlhká bahnitá místa s dostatkem živin. Jde o domácí druh lužních lesů Podyjí a jižní Moravy, který se postupně rozšířil i do Čech. Najdete jej ale na celém evropském kontinentu včetně Sibiře. Na zahradě se záměrně nepěstuje.

foto Shutterstock

Jak jej poznáte

Karbinec se nejvíce podobá hluchavce, se kterou patří do stejné čeledi. Na rozdíl od ní jsou jeho bílé jemně červeně tečkované květy méně nápadné, postrádají i typický tvar s vyklenutým horním pyskem. Po opylení hmyzem se mění na drobná semena, z nichž se rostlina rozmnožuje. Protože dobře plavou a dlouho se udrží na hladině, šíří se řekami a potoky po proudu. V bahnité, na živiny bohaté půdě se ale běžně množí i kořenovými výběžky, které se rozrůstají do stran. Na březích vodních toků tak najdete celé ostrůvky karbince, tedy takové vlčí smečky, které vznikly z jediné rostliny.

foto Shutterstock

Sběr a sušení

V bylinkářství se používá řezaná nať karbince, která se sbírá v době kvetení, což je od června do září, protože poupata se rozvíjejí postupně. Rostlinu lze zpracovávat čerstvou i sušenou, nikdy by ale neměla být vystavena teplotám vyšším než čtyřicet stupňů, pak by ztratila své léčivé látky. Je proto lepší používat karbinec v čerstvém stavu a připravit z něj tinkturu. Pokud se přesto rozhodnete bylinu sušit, vytvořte svazek a zavěste ho do stínu. Pak ji uskladněte vcelku v plechovce nebo sklenici a rozmělněte ji až krátce před přípravou. Díky tomu účinné látky vydrží déle. 

foto Shutterstock

Na co se používá?

Karbinec obsahuje řadu látek s léčivými schopnostmi, hlavně flavonoidy s antioxidačním účinkem a diterpeny neboli rostlinné pryskyřice způsobující typickou chuť a vůni. Nejčastěji se používá jako mírné sedativum a ulevuje při nervozitě, předrážděnosti, srdečních arytmiích a dlouho přetrvávající nespavosti. Uvolňuje i vegetativní svalstvo, celkově zpomaluje látkovou výměnu, a tak pomáhá k lepšímu a hlubšímu nočnímu odpočinku. Má dobrý vliv i při mírné formě hyperfunkce štítné žlázy. Velmi zajímavá je i jeho schopnost snižovat hladinu ženského hormonu prolaktinu, čímž pomáhá proti pocitu napětí a bolavých prsou. Používá se proto při premenstruačním syndromu nebo problémech spojených s hormonálními výkyvy v době klimaktéria.

Aby se léčivé účinky projevily, je ale třeba karbinec užívat alespoň měsíc. Nelze jej také náhle vysadit, doporučuje se snižovat dávku postupně po dobu minimálně čtyř až šesti týdnů.

 


Léčivé přípravky

Čaj pro uvolnění
Asi dva gramy sušené nati, tedy rovnou polévkovou lžíci, zalijte čtvrtlitrem vroucí vody. Po deseti minutách louhování přeceďte a nechte vychladnout. Každý den pijte jeden až dva šálky, a to dlouhodobě, látka nemá vedlejší účinky. Vhodné je dodržet stejnou hodinu užívání.

Čaj proti premenstruačnímu syndromu
Smíchejte po 30 gramech natě karbince, kvetoucí natě třezalky a kozlíku, květů prvosenky a listů meduňky. Z připravené směsi odeberte vrchovatou polévkovou lžíci a spařte ji půllitrem vody. Nechte deset minut stát a poté přeceďte. Pije se čtyři dny před termínem menstruace, připravený nálev se rozdělí asi do pěti malých šálků denně.

Příprava tinktury z karbince
Tři hrsti, což je asi sto gramů čerstvé natě, nastřihejte nadrobno a zalijte pětinásobkem, tedy 500 gramy, minimálně čtyřicetiprocentního alkoholu nebo lépe 60- až 70% lihem. Pozor na dávkování, protože je líh lehčí než voda, je vhodnější dávku odvážit, nikoli odměřit. Nálev nechte stát v dobře uzavřené sklenici na slunci, každý den ho protřepejte. Po dvou týdnech obsah sklenice slijte přes jemné sítko a poté ještě přes filtrační papír, aby byla tinktura čirá. Poté užívejte třikrát denně dvacet kapek. Tinktura ovšem není vhodná pro děti, těhotné ani kojící matky.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Karbinec pomáhá duši i tělu