Když máte ideální podmínky pro skalku…

Vhodným místem pro založení skalky je svah nebo vyvýšená část pozemku. Pokud na ně vidíte z domu, tím lépe. Přesně tyto podmínky nabídla jižně orientovaná stráň ve městě.

PŘED
Svah na zahradě s připravenými balvany, kde vznikne skalka, čeká ještě několik menších úprav. Místo má navazovat na příjezdovou cestu, která bude od skalky oddělena obrubníkem.

foto Lucie Peukertová

Skalničkám vyhovuje kamenitá a třeba i na živiny chudá půda – přesně takové místo se nachází v zahradě u příjezdové cesty. Majitelé sem už nechali položit velké kamenné bloky, které budou fungovat také jako sluneční past – během krásného dne budou v sobě kumulovat teplo, které se z nich začne uvolňovat v noci nebo v chladnějším počasí. V okolí tak dobře porostou i teplomilné rostliny. Přírodní svah je pro založení skalky tím nejlepší řešením, pokud ale máte rovinatou parcelu, můžete ho navýšit uměle. Jen pozor, aby navazovala na další záhony. Skalka založená uprostřed trávníku nikdy nebude působit pěkně a přirozeně.

Tato část zahrady má navazovat na příjezdovou cestu, která ještě není hotová. Pokryjí ji kamenné odseky ze stejné horniny, z níž jsou balvany na skalce. A také chybí osadit obrubníky. Půdu stačí vymodelovat, není třeba ji vylepšovat. Pouze k jednotlivým rostlinám se bude přidávat menší množství zahradnického substrátu, který urychlí ujmutí rostlin.

Lomikámen Arendsův, foto Shutterstock

Zvonek karpatský, foto Shutterstock

Kobercové skalničky

Skalničky ve svahu doplní tvarovaný živý plot z hlohyně šarlatové (Pyracantha coccinea). Stálezelený trnitý keř je dostupný v odrůdách se žlutými, oranžovými i červenými plody, které na větvích drží dlouho do zimy. Ve svahu porostou i okrasné keře, které budou vypadat pěkně a zajímavě po celý rok. Vhodné jsou třeba pomalu rostoucí borovice kleče (Pinus mugo) v kultivaru ´Winter Gold´ a ´Pumilio´. Příjemné zpestření nabídnou kvetoucí solitéry. Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) a lískovníček chudokvětý (Corylopsis pauciflora) překvapí svými květy v březnu a dubnu. V blízkosti kamene u příjezdové cesty pak porostou různé druhy skalniček, jako například koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris), lomikámen Arendsův (Saxifraga arendsii) nebo třeba nenáročná tařička kosníkovitá (Aubrieta deltoidea). Ve středové části se rozroste a barevný koberec vytvoří trsnatá kostřava medvědí (Festuca gautieri). V horní části pozemku rostou dva akáty, které tady zůstanou. Pod nimi se bude dařit žlutým škornicím pestrobarevným (Epimedium x versicolor ´Sulphureum´) a bílým sasankám lesním (Anemone sylvestris), které se rozvinou v květnu a červnu, až do září tvoří poupata zvonek karpatský (Campanula carpatica). Většina ostatních skalniček pokvete na jaře.

Borovice kleč, foto Shutterstock

Koniklec obecný, foto Shutterstock

Údržba během roku

Na začátku je nejdůležitější dokonalé odplevelení pozemku totálním herbicidem, který zlikviduje i vytrvalé plevele. Pokud je ale půda prorostlá výběžkatými druhy, mezi něž se řadí bršlice, přesličky nebo pýr, bude nutné ji vyrýt a ideálně do hloubky vyměnit. Nevyhubíte je ani herbicidy, protože stále přežívají v podzemních oddencích.
Během dalších let stejně bude třeba skalku pravidelně plít a také doplňovat vrstvu kamenné drtě. Tento mulč zabrání zaplevelení i nadměrnému odpařování vody během léta. Odumřelá hmota trvalek se odstraňuje během předjaří, v suchém létě se musejí rostliny zalévat. U dřevin, lískovníčku a šácholanu stačí jen odstraňovat poškozené výhony, víc se stříhat nemusejí. Tvarovací řez i dvakrát do roka vyžaduje živý plot z hlohyně, a to v červnu a srpnu. Tato trnitá dřevina hodně roste, i když jí nedopřejete ideální podmínky.

kresba Lucie Peukertová

 

Rozkvetlá prérie

Stanoviště ve svahu a na slunci bude vyhovovat také vyšším druhům trvalek a okrasných trav, z nichž si tady můžete vysadit prérijní záhon. Těmto nenáročným rostlinám nebude vadit ani sušší prokořeněná půda pod akáty, jejichž koruny propouštějí i tak dostatek světla. Pěstovat tady můžete třapatkovky nachové (Echinacea purpurea), krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), zavinutku trubkovitou (Monarda fistulosa) nebo levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia). Vedle nich se hodí vyšší okrasné trávy jako proso prutnaté (Panicum virgatum), bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea) nebo i nižší kavyl péřovitý (Stipa tenuissima) s jemnými listy. Prérijní trvalkové záhony kvetou uprostřed léta, proto je doplňte jarními cibulovinami a také podzimními trvalkami. Na toto místo se hodí různé druhy kakostů (Geranium), ze skalniček plamenky šídlovité (Phlox subulata) nebo devaterník (Helianthemum). Výběr cibulovin je obdobný jako u skalky. Volte spíše nižší rostliny, sněženky (Galanthus nivalis), ladoňky (Scilla siberica), botanické tulipány (Tulipa tarda, T. humilis) nebo třeba trpasličí odrůdy narcisů (Narcissus). Vhodným mulčovacím materiálem bude stejně jako u skalky kamenná drť, štěrk nebo kačírek, naprosto nevhodná je naopak kůra.

foto Shutterstock

kresba Lucie Peukertová

Lucie Peukertová, foto a kresby autorka a Shutterstock

Když máte ideální podmínky pro skalku…