Květiny kolem terasy

Vybrat rostliny, které pokvetou na přelomu jara a léta, není těžké, takových existuje ohromné množství. Co však dělat, když chcete na zahradě plné barev a vůní trávit celé prázdniny? Vyzkoušejte dlouho kvetoucí trvalky nebo dřeviny.

Pokročilé léto

Má-li zahrada kvést po celou sezonu, jsou dvě možnosti, jak toho dosáhnout. Buď sem vysadíte rostliny tak, aby v době, kdy jedny uvadají, druhé už tvořily poupata, anebo zvolíte druhy, které kvetou opravdu dlouho. To jsou především trvalky s vysokými lodyhami, například různé druhy a odrůdy divizen (Verbascum). Zahradní kultivary (vyšlechtěné z V. nigrum, V. phoeniculum, V. chaixii) potřebují vlhčí půdu, se suchým místem si lépe poradí původní botanické druhy (V. densiflorum). Vedle nich vysaďte ostře růžový kyprej vrbice (Lythrum salicaria) či vrbinu tečkovanou (Lysimachia punctata). Hodí se sem také podeňka (Tradescantia x andersoniana), která podobně jako denivky nabízí každý den nové a nové modré květy.

Pokud hledáte druhy, které nebude třeba pravidelně zalévat, neboť si poradí i s občasným suchem, zvolte dlouho kvetoucí kakost sivý (Geranium cinereum) či třapatky (Rudbeckia fulgida, R. hirsuta), na začátek se hodí i pestrobarevné lupiny (Lupinus polyphyllus). Můžete pěstovat i vděčné jiřinky (Dahlia), které mají nespočet barevných variant i velikostí. Mohou růst i v nádobách.

Ginkgo

Kalina

Hloh

Divizna

Borovice kleč ’Mops’

Dřeviny

Kolem terasy či posezení vysaďte dřeviny zakrslé nebo roubované na vyšší kmínek, kterým se říká čarověníky. Velmi hezká je například odrůda borovice kleče ´Mops´ či ´Allgaeu´. Z listnatých dřevin spíš než stálezelené, které vypadají od jara do podzimu stejně, zvolte opadavé druhy. V různém ročním období mění barvu listů. Velmi vděčné jsou vytrvalé a odolné domácí druhy, jejichž plody slouží jako potrava pro ptáky a větve nabízejí úkryt při hnízdění. Vysadit k terase můžete velmi hustě rostoucí hlohy, například hloh slivoňolistý (Crataegus persimilis) nebo domácí hloh obecný (C. laevigata). Oběma vyhovuje slunné teplé místo. Do polostínu vyberte svídu (Cornus) nebo různé kaliny (Viburnum). Mezi druhy se zajímavými listy patří jinan (Gingko biloba) nebo tavola kalinolistá (Physocarpus opuliformis), odrůda ´André´ s červenými listy.

Vrbina

Tavola

Podeňka

Kakost

Kyprej

 


Růže

Bílorůžový kultivar růže ´Paul´s Himalayan Musk´ se nejčastěji tvaruje jako stromek. Jde o starou odrůdu, která vyniká dlouhou dobou kvetení a krásnou vůní. Potřebuje slunce, jinak trpí skvrnitostí listů.

 

Česnek

Okrasné česneky jsou oblíbené pro svá neobvyklá kulovitá květenství, která zdobí záhon i celý měsíc. Brzy však zatahují. Dopřejte jim místo s propustnou půdou, může být i kamenitá.

 

Pivoňky

Z více než třiceti známých druhů pivoněk vzniklo během let mnoho variant, lišících se velikostí květů, které mohou mít průměr až dvacet centimetrů, i jejich barvou. Ta může být bílá, žlutá, růžová, karmínově červená nebo zelená u dřevitých pivoněk. Pozor, nesnášejí přesazování.

 

Kosatce

Do smíšených záhonů se hodí nenáročné kosatce sibiřské, které dorůstají až do metrové výšky. Jejich květy vydrží dlouho ve váze. Bílá je například odrůda ´Swans in Flight´.

 

Pryšec

Pryšec hnědokvětý se řadí mezi keřovitě rostoucí trvalky, může odspodu dřevnatět. Má sice malé a nenápadné květy, ale zaujme jejich tvarem a proměnlivou barvou. Je stálezelený, dorůstá do výšky přes půl metru.

 

Mathiasella

Neobvyklá trvalka z čeledi miříkovitých překvapí svými květy, které jsou velmi podobné jako u čemeřic. Rostlina se na místě udržuje samovýsevem.

 

Orlíček

Orlíčky rostou i ve volné přírodě, kde kvetou modře a bíle, výjimečně i růžově. U vyšlechtěných zahradních variant je barevná škála širší, zahrnuje i žluté, fialovou, oranžové a červené odstíny. Orlíčky se sami vysemeňují a kříží mezi sebou, proto časem mění i barvu květů.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

 

Květiny kolem terasy