Lavička: jedna nikdy nestačí

Ozdoba, nebo praktický doplněk? Lavička je obojím. U vchodových dveří pomůže při hledání klíčů nebo zkrátí čekání, umístěna mezi květinami má stejnou funkci jako socha. Zdobí zahradu v sezoně i mimo ni.

Jestliže máte zahradu jen o něco větší než malou, pořiďte si lavičky minimálně dvě, lépe tři. Jedna bude sloužit jako praktická, druhá k odpočinku, třetí jako ozdoba.

foto Shutterstock

Jako u babičky na zápraží

Už u starých chalup vždy stála vedla vchodových dveří lavička. Oceníte je zde i v současnosti. Hledáte klíče v tašce? Koukáte, zda jste si vzali s sebou mobil? Čekáte před odchodem z domu na partnera, který stále není přichystaný a vy už máte dávno oblečený kabát? Není nic příjemnějšího než si tašku položit na lavici nebo si sem sednout a zkrátit si čekání v pohodlí.

Další by určitě měla přijít na terasu nebo do altánu, pokud ho máte. Je dobré, abyste si odtud užívali výhled například na krásný záhon, jezírko nebo třeba do okolní krajiny. Zkrášluje vaši zahradu jezírko nebo potůček? Postavte poblíž lavičku, ať si můžete vychutnávat šumění a krásu vody.

Aspoň jednoduché sezení určitě oceníte u ohniště či krbu, vejde se na ně více lidí než na jednotlivá křesílka či židle.

Vytvořit si můžete také relaxační kout mezi květinami nebo pod stromem. Jen pozor na to, že sice dřevěná lavice umístěná ve stínu listů vypadá pěkně a příjemně se tady sedí i v horkých letních dnech, ale v takových zákoutích je většinou velmi vlhké prostředí, které výrazně snižuje životnost tohoto přírodního materiálu. Proto je vhodnější do takových míst umístit zahradní lavici z kovu, plastu nebo umělého ratanu. Pokud trváte na dřevě, pak lze jednoznačně doporučit teak, které je velmi husté, tvrdé a dobře odolává i vlhkosti nebo slunečnímu záření. Je také důležité, aby lavička nestála ve vodě, a to ani po dešti. Zabráníte tak hnilobě a rychlé degradaci spodní části nohou, které se dostávají do styku s vlhkou půdou.

Posezení využijete i poblíž záhonů, tedy tam, kde pracujete. Až už ji umístíte kamkoli, nezapomínejte, že především slouží k posezení. Proto by vždy měly být dobře přístupná.
Výjimkou jsou lavičky, které v zahradě poslouží i jako dekorace nebo dokonce malé umělecké dílo. Záleží jen na vás, zda zvolíte klidně i obyčejné sezení, na které naaranžujete sochy ze dřeva či keramiky, klidně může jít o vaše umělecké pokusy, nebo pěkné oblázky. Doplnit je můžete samozřejmě květinami. Anebo si uměleckou lavičku zkuste vyrobit sami, například ji složte z kamenů, polen, palet a jiných materiálů. Pohodlí v této situaci není důležité, mnohem se cení originalita a nápad.

foto Shutterstock

Aby se dobře sedělo

Naprostá většina lidí však si ale do zahrady kupuje lavičku proto, aby na ní seděli, četli si, pili kávu a povídali si s ostatními. Jestliže taková pohoda nebo setkání nemají končit po pár minutách, musí se vám sedět pohodlně. Proto by měla být lavička dost široká s dlouhým opěradlem a hodí se také opěrky pro ruce. Pokud volíte typ z kovu či odolného tvrdého dřeva, nezapomeňte si k ní přikoupit sedáky či měkké polstrování. Jde o materiály odolné, ale opravdu tvrdé, na kterých si příjemně neposedíte. Barvou a vzorem polštářů navíc můžete ještě zdůraznit styl vaší zahrady.

Pro příjemný pocti by měla být lavice zezadu chráněná. Podle psychologů pouze tehdy, máte-li za lavičkou strom, keře či stěnu, si opravu odpočinete a zklidníte se. Když za ní bude volný prostor, podvědomě budete neustále cítit ohrožení. K pohodlí samozřejmě přispěje i to, že budete sedět na pevném podkladu a na místo se dostanete bez toho, abyste procházeli rozbahněným záhonem.

foto Shutterstock

Nebojte se barev

I pohodlné lavičky mohou zaujmout svým vzhledem. Stačí, když si nevyberete výrobek v tradičních přírodních odstínech, ale zvolíte stále oblíbenější barevné. Trendem jsou zejména modré, červené, růžové nebo žluté lavice. Snadno je sladíte třeba s dveřmi nebo okny zahradního domku či chalupy – stačí obojí natřít stejným odstínem. Do moderních zahrad se více hodí jednoduché hliníkové.

foto Shutterstock

Výběr podle materiálu

Kov, hliník, kámen, beton, dřevo, umělý ratan nebo plast – materiálů, z nichž se lavičky vyrábějí, je hodně.

• K výhodám těch plastových patří nízké hmotnost, díky níž je snadno přenesete. Ovšem nosnost může nýt nižší než u jiných materiálů. Je velmi snadno omyvatelná, avšak slunce může plast po čase vyšisovat.

Dřevěné zahradní lavice jsou bytelné, dřevo jako přírodní materiál dobře zapadne do každé zahrady. Ovšem musíte je samozřejmě jednou za dva či tři roky natřít, abyste prodloužili jejich životnost. Vedle tradičního buku nebo dubu můžete zvolit i exotické dřeviny. Populární je zejména teak, a to proto, že dobře zvládá vlhkost. Natírat ho nemusíte, pokud se smíříte s tím, že bez napouštění ztratí svůj zlatavý odstín a získají šedavou patinu.

Kovová zahradní lavička bývá dražší, na druhou stranu ale bezúdržbová a odolná. Abyste si na ní užili pohodlí, je třeba ji doplnit textilními podložkami nebo zvolit kombinaci se dřevem.

• V zahradě můžete pracovat s různými přírodními materiály, kámen nevyjímaje. Kameninová lavice je sice těžká a cenově náročnější, máte však jistotu, že získáte zajímavý solitér do vaší zahrady.

foto Shutterstock

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Lavička: jedna nikdy nestačí