Léčivé koupele

Kůže je největší lidský orgán – u dospělého člověka má plochu až 1,8 metru čtverečního – a také velmi důležitý. Právě skrz ni se do krevního oběhu vstřebává až 60 procent látek, kterým je vystavená. Pokud si tedy lehnete do bylinkové lázně, uděláte pro své zdraví více, než si myslíte.

Léčivou lázeň si snadno připravíte sami doma – stačí si napustit do vany vodu o teplotě 37 až 38 stupňů. Podle svého zdravotního stavu pak zvolte množství. Lidé zdraví si mohou dopřát plnou vanu, kdy hladina sahá až po šíji, a přidat do ní bylinky a přísady podle toho, jaký účinek očekávají – zklidnění, nebo naopak povzbuzení, uvolnění kloubů a svalů. Ve vodě si odpočiňte patnáct až dvacet minut a poté pro stabilizaci kardiovaskulárního systému osprchujte nohy po kolena nebo ještě lépe celé tělo studenou vodou. Léčivou koupel si ovšem mohou dopřát i ti, kdo mají problém s tlakem a oběhovou soustavou. Musí dodržovat zásadu, že voda – teplota zůstává stejná – smí sahat maximálně po prsa a také si na závěr odpustit ledovou sprchu.

 

Bylinková

Bylinné koupele můžete připravit jak ze sušených bylinek, tak i čerstvých. V druhém případě jich však musíte použít větší množství. Z rostlin si lze uvařit nálev, tedy silný čaj, a ten přidat do horké vody. Anebo si lze byliny hned po sušení nabalíčkovat do textilních sáčků a pevně je zavázat. Pak do vany napustíte zhruba deset litrů horké vody, vložíte sáček s bylinkami a necháte asi deset minut louhovat. Poté dopustíte vodu do množství, které vám vyhovuje. Bylinný sáček ve vaně nechte po celou dobu relaxace.

K regenerační koupeli poslouží bylinky, které příznivě působí na odstranění únavy, třeba po nějaké námaze. Tělu prospěje i koupel detoxikační, při níž dojde k odstranění cizorodých látek. Bylinky volte podle toho, co od relaxace očekáváte. K detoxikaci použijte jehličky rozmarýnu, nať šalvěje, yzopu a kopřivy, plody jalovce nebo semena hořčice. Zklidňující účinky mají natě mateřídoušky, bazalky, meduňky nebo květ heřmánku. Energii dodají máta, jehlice borovice nebo rozmarýnu a také citronová tráva. Protizánětlivě a na problémy s klouby působí list slézu a kostivalu, nať třezalky a přesličky, ale i kořen kostivalu.

Rašelinová

Rašelina dělá dobře nejen rostlinám, ale i vašemu tělu. Během tisíciletí, kdy vznikala, se do ní ukládaly látky nejen z odumřelých rostlin, proto obsahuje velké množství živin, minerálů, přírodních stopových prvků, vosky, enzymy a velmi prospěšnou kyselinu huminovou, které příznivě působí na lidské tělo. Zábaly a také koupele mají mnoho léčivých účinků, ovšem jako jediná vás rašelina prohřeje. Je proto ideální na revmatická onemocnění, bolesti kostí a kloubů, artrózu,zlepšuje činnosti svalstva a kloubů. Také se výborně se vstřebává do pokožky, vyživuje ji, obnovuje a prokrvuje,pomáhá tak při hojení ekzémů, lupénky či akné. Navíc má výborné kosmetické účinky – pokožku regeneruje, hydratuje a celkově přispívá k jejímu omlazení, výrazně zpomaluje stárnutí a riziko tvorby vrásek. Ne, není se třeba kvůli kráse zahrabávat do záhonu, mnohem praktičtější pro domácí použití je rašelinový balíček, který koupíte a přidáte do horké lázně. Nemusíte se bát, že si ucpete odtok, rašelina je jemně nadrcená, aby se to nestalo. Výrobci je navíc obohacují květinami či bylinami jako jasmín, frézie, cedr či santal, které ještě zvýší účinek koupele.

 

Ovesná

I když je oves nejmladší ze všech obilovin, jeho blahodárné účinky jsou dobře známé – čaj z namletých zrn celkově zklidňoval a pomáhal při nespavosti, obohacovaly se jím koupele pro děti, aby jejich kůže zůstala zdravá a hebká. Velmi podobně však působí i na pokožku dospělých, kdy léčí ekzémy včetně toho atopického, dokáže zklidnit svědění kůže a úspěšně napomáhá odstraňovat rozličné dermatitidy. Díky vysokému obsahu zinku pokožku regeneruje, zvláčňuje a udržuje ji pevnou a zdravou. Je také zdrojem vitaminu B, který je důležitý pro nervový systém a krvetvorbu. Ovesná koupel příznivě ovlivňuje revma, ischias nebo ústřel. Tuto lázeň si snadno připravíte i doma – stačí dát ovesné vločky, mohou být i mleté, do textilního sáčku, zavázat a nechat louhovat v horké vodě, a to během celé koupele.

Sirovodíková a uhličitá

Sirovodík je plyn s nepěknou vůní připomínající zkažená vejce, ovšem velmi cenný pro zdraví člověka. Obsahují ho minerální vody a pokud si dopřejte pobyt v lázních, nabídnou vám tam sirovodíkové koupele, kdy se účinné látky vstřebávají kůží. Sirnaté lázně výborně pomáhají při léčbě chronických kožních onemocnění, zejména pak lupénky či ekzému, ovšem jejich účinek je mnohem širší. Jak se síra ukládá v pojivové tkáni, zlepšuje pružnost a odolnost měkkých tkání. K tomu sirovodík napomáhá zpomalit úbytek elastinu a kolagenu v chrupavkách a šlachách. Účinnost sirných koupelí je vysoká – napomáhají v léčbě nepříjemného revmatismu, bolestí kloubů a svalů a mnoha kožních onemocnění jako lupenky, atopického ekzému či akné. Stejně si poradí i s poruchami pohybové i oběhové soustavy. Také v žaludku a střevech se projevují nízké koncentrace sirovodíku blahodárně. Chrání střevní a žaludeční sliznici před nežádoucím poškozením, které provází dlouhodobé užívání některých léků. Sirovodík by nás tak mohl ušetřit nepříjemných žaludečních či dvanáctníkových vředů. Zároveň nás může ochránit před rakovinou a pomáhá také při boji s řadou nemocí včetně demence.

V profesionálních zařízeních vám mohou nabídnout i koupel obohacenou o oxid uhličitý. Ten snižuje krevní tlak a odlehčuje vnitřním tkáním. Teplota vody bývá spíše nižší, pohybuje se mezi 34 až 36 stupni. Koupel velmi příznivě působí na činnost srdce a ledvin.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Léčivé koupele