Malá zahrada s velkým kouzlem

Lámete si hlavu, jak na úzký pozemek vměstnat velké zahradnické plány? Inspirujte se zahradou, jejíž rozměry profesionálně „nafoukla” Dana Makrlíková!

foto: Dana Makrlíková

Kdybyste loni v létě navštívili řadový dům ve středočeské Unhošti, marně byste na zahradě hledali kout, který by lahodil oku a lákal k zastavení. Velkou část pozemku do tvaru písmene „U” zabíralo parkovací stání, jižně orientovaná terasa nabízela nezajímavý výhled na sousedovu zeď, a navíc měřila sotva tři metry, což rodině s dětmi těžko mohlo stačit. Dospělí i malí obyvatelé domu přitom rádi tráví čas na čerstvém vzduchu – proto si také vysnili, že na zahradě vznikne hned několik odpočinkových zón, díky nimž využijí pozemek opravdu naplno. „Na tři úzké pásy o celkové rozloze zhruba 250 metrů čtverečních si majitelé přáli dostat prostornou terasu, zahradní sprchu, vyvýšené záhony, zimní zahradu, posezení s ohništěm, houpačku, přírodní kout s břízami… Aby se všechny velké plány vešly na malou zahradu, musela jsem umístění jednotlivých prvků propočítat na centimetry,” vzpomíná na projekt zahradní architektka Dana Makrlíková, jejíž práce můžete znát z pořadu Mistři zahrad či z oblíbeného facebookového profilu Zahrady od Dany.

Vyvýšená terasa? Častá chyba…

„Nejenže se na původní terase nedalo pořádně sedět, ale navíc byla vyvýšená asi třicet centimetrů nad zem, takže postrádala propojení se zahradou. Její zrušení, po kterém ve spolupráci se stavební firmou následovalo vytvoření betonových základů pro novou zimní zahradu a dřevěnou terasu, nakonec zabralo dva měsíce,” ohlíží se Dana Makrlíková za největším „časožroutem” celé realizace. „Prosklenou zimní zahradu, do které se vchází z jídelny, jsem záměrně navrhla tak, aby se ze všech stran dala otevírat. Celou plochu zahrady jsem zvedla o třicet centimetrů, aby majitelé mohli z terasy rovnou vkročit na trávník ve stejné výšce, a získali tím pocit, že opravdu žijí na zahradě,” komentuje zahradní architektka. Aby zimní zahrada pěkně ladila ke zbytku zahrady, její povrch tvoří moderní velkoformátová dlažba – stejně jako nášlapy v zahradě.

Tip – Kromě dlažby je se zbytkem zahrady také důležité sladit i posezení a další nábytek, který na zahradě budete mít. Vyberte si zahradní nábytek přesně podle stylu vaší zahrady a vytvořte si tak stylové a příjemné místo k odpočinku.

Letní osvěžení i vánoční strom

Na zimní zahradu (a obývací pokoj) navazuje i další, neméně lákavý prostor k relaxaci: krásná terasa do tvaru písmene „L” vyrobená z exotického dřeva garapa. Z téhož materiálu vznikl i navazující plot, který hezky dotváří soukromé zákoutí s pohodlnými lehátky, z něhož máte pocit, že dům nekončí u dveří, ale volně pokračuje do zahradního „obyváku”. Velmi efektně vypadá i dřevěná sprcha, která „čeká” na konci terasy, až někdo z rodiny bude potřebovat pohotové osvěžení. Na ozdobu zde Dana Makrlíková nechala vysázet vzrostlé hortenzie latnaté (Hygrangea paniculata). „Na terasu navazuje trávník, kde zůstala jediná rostlina z původní výsadby: tvarovaná borovice. Dala jsem ji do jemného valu a vytvořila podél plotu jemnou modelaci – jinými slovy jsem zvedla terén záhonu, aby zahrada vypadala plastičtěji,” popisuje zahradní architektka. „Pod borovici jsme umístili valouny dovezené z cest, které majitelé chtěli na zahradě ponechat, a pro lesní efekt jsme strom podsadili barvínkem a kapradím. Na Vánoce si rodina může borovici nazdobit.”

Příjemné soukromí a toulavý stín

Zajímá vás, jak si architekta poradila se zamaskováním bílé stěny sousedního domu? Vytvořila asi 70 centimetrů široký záhon, bohatě osázeným zelení. „Nepříjemnou plochu zdi opticky rozbily globozní kulovité platany ‘Alphens Globe’, které současně vytváří příjemné soukromí a toulavý stín, kdykoli na místo svítí západní slunce. Záhony jsem dosázela hortenziemi (Hydrangea arborescens ‘Annabelle’, Hydrangea paniculata) a ve stinném koutu nechybí kapradí a pryšce,” vyjmenovává Dana Makrlíková. Výsadba pokračuje volnou vegetací vysokých trav, gaur a sporýšů (Verben bonariensis), doplněných šantou, levandulí a denivkou. V protilehlém rohu vznikl lesní kout se třemi břízami, dochany a mixem trvalek. Kolem plotu dále zahrada volně pokračuje velkými šeříky (Syringa meyeri ‘Palibin’) a bobkovišněmi.

Houpačka místo brány

Dominantu unhošťské zahrady tvoří kulaté cortenové ohniště s obdélníkem na ukládání dřeva, doplněné poctivými dubovými lavicemi a rámované masivní houpačkou, opět z dubového dřeva. „Když jsem řešila, jak všechny prvky poskládat, napadlo mě udělat z houpačky bránu k ohništi. Aby houpačka z masivního dřeva vykazovala potřebnou stabilitu, museli jsme pro ni vytvořit metrové základy a zasadit trámy na kovové trny. Dubovému dřevu jsme zůstali věrní také u vyvýšených záhonů na pěstování ovoce a zeleniny, které od ohniště odděluje malý záhonek,” přibližuje zákoutí Dana Makrlíková. Aby majitele na plácku kolem ohniště netrápil plevel, plochu pokrývají drobné bílé kamínky frakce 4-8, pod kterými ještě leží zhutněné štěrkové lože. Prostor mezi ohništěm a cestičkou, která vede podél domu až ke vchodu, zdobí buxusy, gaury, verbeny a stipy, které krásně vyniknou přes léto. Protože cesta v blízkosti domu přechází do stínu, ve výsadbě nechybí hortenzie, bohyšky, dlužichy, kypreje, japonské sasanky, barvínky a panašované ostřice. Do stinných míst zahradní architektka záměrně vysadila rostliny kvetoucí žlutě nebo ve světlých tónech – v kombinaci s bílými kamínky totiž pomáhají rozzářit tmavší kouty.


Chcete se přiučit zahradnickému umění Dany Makrlíkové? Objednejte si na webu zahradnikurzy.cz úspěšnou knihu Zahrady od Dany! Brzy k ní přibude druhý díl zaměřený na řešení zahradních problémů.


 

 

text: Veronika Košťálková, foto: Dana Makrlíková

Malá zahrada s velkým kouzlem