Modré jaro

Modřenec arménský

Muscari armeniacum

Nejpěstovanější zahradní druh modřence je vysoký kolem dvaceti centimetrů. Květenství, které se objevuje v dubnu, tvoří až osmdesát tmavě kobaltových a bíle lemovaných kvítků. Pěstují se i kultivary světle či čistě modré. Květy dlouho vydrží ve váze.

Tipy pro pěstování: Modřenec arménský potřebuje propustnou sušší vápenitou půdu. Je mrazuvzdorný, v zimě se obejde bez ochrany.

 


Modřenec chocholatý

Muscari comosum

Tato nápadná trvalka dorůstá do výšky i více než třicet centimetrů, zaujme zvláštními horními fialovými květy, které jsou oproti těm spodním – plodným – tři- až šestkrát delší. Oproti jiným modřencům kvete poměrně pozdě, až koncem května.

Tipy pro pěstování: Daří se mu v hlinitopísčité propustné půdě na slunci, hodí se do trvalkových záhonů a na skalky.

 


Modřenec Aucherův

Muscaria aucheri

Modřenec Aucherův roste v Turecku volně na loukách, v zahradě se hodí například jako obruba záhonů nebo do nádob. Dorůstá do výšky kolem dvaceti centimetrů. Tvoří hustý klas modrých zvonkovitých květů, který může mít bělavou špičku. Pěstují se i bílé kultivary.

Tipy pro pěstování: Dopřejte mu hlinitou propustnou půdu, vláhu ocení v době květu, při zatahování mu naopak vyhovuje sušší substrát.

 


Modřenec modrý, syn. hyacintec modrý

Muscaria azurea

Tento druh kvete ze všech modřenců jako první, a to už v březnu. Liší se také tvarem jednotlivých kvítků – jsou otevřené a připomínají zvonky. Dorůstá do výšky patnáct centimetrů. Pěstovat můžete i světle modré nebo bílé odrůdy.

Tipy pro pěstování: Postačí mu běžná půda, vyžaduje však dostatek slunce. Je choulostivější, po odkvětu do měsíce zatahuje.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Modré jaro